System naczyń połączonych

Na rozwój różnych rodzajów infrastruktury trzeba patrzeć dzisiaj całościowo. Stanowią one spójny system, a wszystkie są coraz bardziej zależne od teleinformatyki.

"Transport morski nie może dobrze funkcjonować bez zaplecza lądowego. Nie chodzi tu tylko o porty, ale też drogi dojazdowe do nich, linie kolejowe, którymi można odbierać lub dowozić towary. Dlatego też potrzebne jest podejście całościowe do nakładów na infrastrukturę, by wszystkie elementy ze sobą współdziałały. Razem będą lepiej wykorzystane niż pojedynczo" - przekonywał Paweł Szynkaruk, dyrektor naczelny Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, podczas konferencji "Potencjał infrastruktury w ramach raportu Polska 2030. Wyzwania rozwojowe", zorganizowanej w Gdańsku przez Konfederację Pracodawców Polskich we współpracy ze Zrzeszeniem Międzynarodowych Przewoźników Drogowych. Computerworld był patronem medialnym tego spotkania.

Uczestnicy zwracali uwagę na brak wizji rozwoju infrastruktury w naszym kraju i strategicznych decyzji w tym zakresie. "Nie ma wizji rozwoju systemu kolejowego, nie ma patrzenia w przyszłość. Jest odtwarzanie istniejącej infrastruktury: jak kiedyś były zbudowane odcinki, tak funkcjonują do dzisiaj. Od wielu lat nie zbudowaliśmy ani kilometra nowej linii kolejowej" - tłumaczył Andrzej Cholewa, ekspert kolejowy z firmy House of Solutions International. Według przytaczanych przez niego danych, polska sieć kolejowa jest trzecią w Europie pod względem długości i drugą pod względem stopnia zelektryfikowania. Znajduje się natomiast na końcu wszelkich rankingów, jeżeli chodzi o stopień modernizacji.

Osiągnięcie zadowalającego stopnia nowoczesności infrastruktury kolejowej, jak również i innych rodzajów infrastruktur, nie będzie dzisiaj możliwe bez zastosowania rozwiązań z dziedziny teleinformatyki. Dla firm z sektora IT otwiera się duży rynek, gdyż właściwie każdy projekt z zakresu drogownictwa, kolejnictwa czy sieci energetycznych nie może się obyć bez komponentów teleinformatycznych. Wacław Iszkowski, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji zwracał uwagę na ścisłą zależność między informatyką a energetyką: "Coraz większe serwerownie potrzebują coraz więcej mocy. Ale energetyka jest też coraz bardziej zależna od IT. Tylko komputery mogą dzisiaj uchronić nas od blackoutu, odpowiednio modelując przepływy w sieciach energetycznych."

Uczestnicy spotkania podkreślali, że w krajach Unii Europejskiej infrastrukturę traktuje się jako element poprawy jakości życia obywateli. Pora, żeby zostało to wreszcie zauważone również u nas. Inaczej, może nam grozić zapaść cywilizacyjna.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200