System na zdrowie

Uniwersytecka Opieka Zdrowotna promuje outsourcing jako optymalny model wykorzystania systemów informatycznych przez szpitale.

Uniwersytecka Opieka Zdrowotna promuje outsourcing jako optymalny model wykorzystania systemów informatycznych przez szpitale.

Uniwersytecka Opieka Zdrowotna (University Health Care - UHC) z Lublina zamierza tworzyć centra outsourcingowe, obsługujące placówki zdrowia. Firma rozwija także własne oprogramowanie, zwłaszcza pod kątem technologii internetowych i wykorzystania ich w telemedycynie. "Zdecydowana większość, nawet 80% wykonywanych przez nas prac, dotyczy kontraktów zagranicznych. W Polsce świadomość tego, czym jest informatyka medyczna i jaka jest jej rola, praktycznie nie istnieje. Przykładem może być powszechny brak stosowania międzynarodowych standardów" - mówi Marek Wesołowski, prezes UHC.

W kraju i na świecie

Uniwersytecka Opieka Zdrowotna powstała w 1995 r. jako przedsięwzięcie joint venture amerykańskiej firmy Care i Lubelskiej Akademii Medycznej. Jej pierwszym zadaniem była polonizacja systemu zarządzania szpitalem Clinicom firmy Shared Medical System. Umowa z amerykańskim producentem umożliwia sprzedaż licencji, a także oferowanie systemu na zasadach outsourcingu.

Clinicom to jednak system drogi, przeznaczony do obsługi dużych szpitali. Dlatego firma postanowiła tworzyć również własne oprogramowanie. Opracowany przez UHC system SAK umożliwia kalkulację kosztów szpitala oraz procedur i świadczeń medycznych. SAK powstał z myślą o polskim rynku, ale firma rozważa eksport tego oprogramowania. Obecnie będzie prowadzić testy beta stworzonego we własnym zakresie systemu do obsługi mniejszych szpitali (500 łóżek).

Od eksportu rozpoczęto z kolei sprzedaż systemu teleradiologicznego NetRAAD. "Jest to narzędzie przeznaczone do tworzenia archiwów dowolnych danych medycznych, które mogą być zapisane w formie elektronicznej. Pozwala na tworzenie baz da-nych zawierających obrazy statyczne, np. RTG, i ruchome, np. filmy z mikroskopów chirurgicznych" - twierdzi Marek Wesołowski. Dzięki interfejsowi internetowemu dane dostępne są dla lekarzy niezależnie od miejsca, w którym oni przebywają. Umożliwia też prowadzenie np. zdalnych konsultacji. Ze względu na cenę NetRAAD opracowano przede wszystkim na potrzeby zachodnich jednostek opieki zdrowotnej. Został jednak wdrożony także w Szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie. Część dystrybucyjna systemu działa w centrum obliczeniowym, obsługującym 6 amerykańskich szpitali. UHC prowadzi obecnie rozmowy dotyczące jego sprzedaży ze szpitalami w Belgii i Irlandii.

Wynajęty system

We współpracy z holenderską firmą Uniwersytecka Opieka Zdrowotna stworzyła oprogramowanie do obsługi lekarzy rodzinnych. Zaangażowana jest również w projekty realizowane w ramach programów Unii Europejskiej, a także projekt naukowy dotyczący strukturyzowanego wprowadzania danych. Ten ostatni ma umożliwić standaryzację opisów przypadków wprowadzanych przez lekarzy, a w efekcie - ich precyzyjne porównywanie.

UHC oferuje oprogramowanie do obsługi szpitali w ramach outsourcingu, pobierając prowizję od każdego obsłużonego pacjenta. "Wynajęcie systemu to najlepsze rozwiązanie zarówno dla małych, jak i dużych szpitali. Przede wszystkim dlatego że w każdej chwili można z niego zrezygnować" - wyjaśnia Marek Wesołowski. Firma deklaruje, że warunki wynajmu systemu dostosowano do sposobu przepływu pieniędzy w szpitalach. Na zasadach outsourcingu firma obsługuje już Szpital Kliniczny w Lublinie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200