System Wizualizacji Asix

Główną nagrodę na katowickich targach Softarg zdobył - produkt gliwickiej firmy Askom - program Asix do wizualizacji i nadzoru komputerowego procesów przemysłowych.

Główną nagrodę na katowickich targach Softarg zdobył - produkt gliwickiej firmy Askom - program Asix do wizualizacji i nadzoru komputerowego procesów przemysłowych.

Aplikacje oparte na systemie Asix są wdrożone w kilkunastu znaczących zakładach przemysłowych w całym kraju - przykładem implementacji przez firmę Askom systemów sterowania i komputerowego nadzoru może być wizualizacja działania systemów: odsiarczania spalin w elektrowni Rybnik, sterowania turbiną w elektroniach Jaworzno, Miechowice, sterowania pracy niskoemisyjnych palników w elektrociepłowniach Białystok, Karolin, Tychy, dostosowania kotłów do opalania paliwem gazowym i węglowym w elektrowni Blachownia oraz Zakładzie Koksowniczym w Hucie Katowice, odpylania baterii koksowniczej w Zakładach Koksowniczych w Zdzieszowicach i w wielu innych zakładach przemysłowych.

System Asix (należący do klasy pakietów SCADA - Supervisiory Control and Data Aquisition System) jest pakietem służącym do projektowania i realizacji systemów nadzoru komputerowego dla procesów przemysłowych, linii technologicznych, maszyn i urządzeń monitorowanych w oparciu na programowalnych sterownikach i innych systemach pomiarowo-kontrolnych. Aplikacje Asix mogą pracować zarówno na stacjach operatorskich, jak i w sieciach dyspozytorskich. Pozwalają także na zdalny dostęp do informacji o procesie - ze stanowisk nadzoru nad eksploatacją, zarządzania produkcją itp.

Obiektami, które są rejestrowane przez aplikacje Asix są tzw. trendy. Są to wykresy czasowe przebiegów zmiennych, zachodzących w trakcie procesu. Moduł archiwizatora systemu Asix prowadzi automatyczną rejestrację trendów, których listę deklaruje projektant aplikacji. Ważnym zadaniem systemów komputerowego nadzoru jest także sygnalizowanie operatorowi sytuacji alarmowych oraz zdarzeń zachodzących w trakcie procesu. W systemie Asix alarmy są sygnalizowane w specjalnych oknach oraz rejestrowane w dyskowym dzienniku alarmów. Często występują w praktyce systuacje częstego pojawiania się kilkakrotnie tych samych alarmów (np. w trakcie rozruchu), które zaciemniają analizę systuacji. W takich przypadkach Asix może zastosować filtrację alarmów krótkotrwałych i przenieść je na listę alarmów wykluczonych. Ułatwieniem dla operatora jest możliwość definiowania i generacji raportów. W szczególnych przypadkach raport może być obiektem ulokowanym w oknie wizualizacji procesu ilustrując jego przebieg (np. wskaźniki jakościowe, bieżące zliczanie wielkości produkcji oraz zużycie materiałów i energii). Raporty można eksportować w formatach akceptowanych przez arkusze kalkulacyjne i systemy baz danych.

Środowisko, w którym pracuje Asix jest zbliżone wyglądem do Windows - jest to jednak oryginalne środowisko graficzne opracowane w firmie Askom. Początkowo do pracy systemów Asix używano specjalizowanych komputerów przemysłowych - obecnie korzysta się do tego celu z komputerów PC Optimus. Asix może pracować w sieci Ethernet w oparciu na protokole NETBIOS i technologię klient/serwer. "W dalszej kolejności zamierzamy przenieść działanie Asix na platformę OS/2 - w następnych planach nie wykluczamy możliwości pracy Asix pod kontrolą Windows 95" - powiedział przedstawiciel Askom.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200