Światłowody nad Bałtykiem

Dwie duńskie firmy Telecom Denmark i GN Great Northern Telegraph Company Ltd. oraz Litewska firma telekomunikacyjna Lietuvos Telekomas podpisały porozumienie przewidujące położenie kabla optycznego o wydajności 565 Mbit/sek, który ma połączyć Wilno z Kownem.

Dwie duńskie firmy Telecom Denmark i GN Great Northern Telegraph Company Ltd. oraz Litewska firma telekomunikacyjna Lietuvos Telekomas podpisały porozumienie przewidujące położenie kabla optycznego o wydajności 565 Mbit/sek, który ma połączyć Wilno z Kownem. Trzy firmy zainwestują w to przedsięwzięcie łącznie 3.7 mln USD. Kabel długości 108 km, ma być oddany do użytku przed końcem br. Władzom litewskim zależy na terminowym uruchomieniu połączeń, ponieważ międzynarodowa centrala telefoniczna mieści się nie w Wilnie, a w Kownie. Urzędy centralne stolicy nadal będą musiały korzytać z tej centrali, ale dodzwonienie się do Kowna przestanie być zmorą. Duńskie firmy obliczają, że początkowo kabel będzie używany w bardzo ograniczonym zakresie. Połączenie telefoniczne Wilno-Kowno może z powodeniem obsłużyć 7,680 kanałow. Kabel zawierać będzie 46,000 kanałów. Twardą walutę i urządzenia telekomunikacyjne wraz z kablem dostarczą firmy duńskie. Litwa przyjmuje tę ofertę jako dług. Daje siłę roboczą i budynki, i zobowiązuje się spłacić dług z opłat uzytkowników kabli w ciągu siedmiu lat. Połączenie Wilno-Kowno ma być w przyszłości rozciągnięte na inne miasta litewskie i podłączone do polskiego systemu telekomunikacyjnego. W ten sposób powstanie rozległy, nadbałtycki system cyfrowej telekomunikacji, wykorzystującej połączenia satelitarne. Duńskie firmy prowadzą na ten temat rozmowy z władzami Łotwy i Estonii.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200