Światłowód wokół Polski

BPT Telbank w tym roku zakończy budowę sieci szkieletowej, łączącej największe polskie miasta.

BPT Telbank w tym roku zakończy budowę sieci szkieletowej, łączącej największe polskie miasta.

Światłowód wokół Polski

Sławomir Gorzelany, dyrektor ds. utrzymania sieci w BPT Telbank

Pierwszy odcinek sieci, łączący Bydgoszcz z Warszawą, oddano do użytku w czerwcu 2001 r. Kilka miesięcy później sieć połączyła Warszawę, Kraków i Katowice. Do czerwca br. pętla zostanie zamknięta. W tym samym czasie do sieci szkieletowej ma być podłączona Łódź, a pod koniec 2002 r. - Gdańsk i Cieszyn. Pozwoli to zamknąć pierwszy etap budowy sieci światłowodowej BPT Telbank, która umożliwi dzierżawę kanałów przeźroczystych, oferowanie wirtualnych sieci korporacyjnych i usług głosowych, np. Voice over ATM.

Łączna długość pierścienia przebiegającego przez największe polskie miasta wyniesie 2,5 tys. km. Dalsza rozbudowa sieci będzie następowała w miarę wzrostu zapotrzebowania na większą przepustowość w pozostałych rejonach Polski. Sieć jest tworzona z wykorzystaniem technologii SDH (Synchronous Digital Hierarchy), dostarczanej przez Alcatela. Zastosowanie urządzeń typu STM-16 pozwoli osiągnąć przepływność na poziomie 2,5 Gb/s. Firma przewiduje, że w miarę upływu czasu trzeba będzie zwiększyć przepustowość, dlatego prowadzi analizy, dotyczące możliwości wykorzystania urządzeń DWDM.

Ramy dla dostaw

Światłowód wokół Polski

Sieci szkieletowe TDC Internet Polska i BPT Telbank

Kable światłowodowe do budowy pierścienia zostały już położone. Obecnie odbywa się instalowanie urządzeń komunikacyjnych. "W oczekiwaniu na dostawy sprzętu SDH będziemy uruchamiać połączenia z wykorzystaniem posiadanych urządzeń PDH" - mówi Sławomir Gorzelany, dyrektor ds. utrzymania sieci w BPT Telbank. Do końca kwietnia br. urządzenia PDH, umożliwiające uzyskanie przepływności do 34 Mb/s, zostaną zainstalowane na linii Katowice - Opole - Wrocław. W czerwcu zostanie przeprowadzona migracja do sprzętu SDH.

Telbank podpisał z Alcatel Polska umowę ramową na dostawy sprzętu na potrzeby budowy sieci szkieletowej. Firma zakupi m.in. urządzenia Alcatel 7670 Routing Switch Platform, Alcatel 7470 Multiservice Platform i Alcatel 7270 Multiservice Concentrator.

Jednolita sieć

Telbank od kilku lat posiada 200 km sieć światłowodową na terenie Warszawy, bazującą na urządzeniach SDH typu STM-4 (622 Mb/s). "Nasza ogólnopolska sieć stanowiła dotychczas zlepek łączy dzierżawionych od innych operatorów. W miarę wzrostu zapotrzebowania na większe przepustowości okazało się, że taniej będzie wybudować włas- ne linie teletransmisyjne" - podkreśla Sławomir Gorzelany. Do budowy sie- ci międzywęzłowej są stosowane kable światłowodowe, składające się z 16-36 włókien zgodnych z ITU-T- -G.652. Koszt położenia kilometra linii światłowodowej przedstawiciele firmy szacują na 100 tys. zł. Całą inwestycję Telbank zaplanował na 600 mln zł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200