Świat według Linuxa

LinuxWorld 2002 był areną deklaracji poparcia największych firm informatycznych dla Linuxa i społeczności open source.

LinuxWorld 2002 był areną deklaracji poparcia największych firm informatycznych dla Linuxa i społeczności open source.

Świat według Linuxa

Liczba serwerów pracujących pod kontrolą systemów operacyjnych Linux, Unix i Windows (w mln szt.)

Spowolnienie gospodarcze i brak perspektyw na szybką poprawę warunków ekonomicznych powodują, że platforma Linux staje się dla przedsiębiorstw jeszcze bardziej atrakcyjna. Odbywające się w San Francisco w połowie sierpnia targi i konferencja LinuxWorld 2002 zdominowane zostały przez największe firmy informatyczne: Oracle, IBM, HP i Sun Microsystems. Na targach pojawił się również wróg numer 1 społeczności open source - Microsoft.

Kod od Oracle

Oracle udostępnił kod źródłowy oprogramowania Cluster File System przeznaczonego dla Oracle9i Real Application Clusters (RAC). W trakcie targów na stronach internetowych Oracle Technology Network pojawiła się dopiero jego testowa wersja, ale już w październiku ma być dostępna wersja produkcyjna. "Po raz pierwszy udostępniamy kod źródłowy należący do Oracle społeczności open source" - mówił Robert Shimp, jeden z wiceprezesów firmy. Oracle Cluster File System jest udostępniany na zasadach GNU/General Public License. Przedstawiciele firmy mają nadzieję, że oprogramowanie zostanie z czasem włączone do jądra Linuxa.

Nowy Cluster File System, dostępny z bazą danych Oracle9i Re- lease 2, umożliwia zarządzanie danymi składowanymi na dużej liczbie serwerów. Oprogramowanie sprawia, że dane pozostają spójne, pomimo jednoczesnego dokonywania modyfikacji w plikach przez wielu użytkowników.

Wcześniej z tej aplikacji mogli korzystać wyłącznie użytkownicy systemu Windows. Bezpłatne udos-tępnienie kodu źródłowego Oracle Cluster File System stanowi potencjalnie zagrożenie dla innych producentów oferujących komercyjne systemy plików, np. Veritas Soft- ware, PolyServe czy Sistina Soft- ware. Oracle proponuje tym firmom oferowanie wartości dodanej na bazie kodu Cluster File System.

W poszukiwaniu standardu

Sun Microsystems i IBM zaprezentowały nowe dwuprocesorowe serwery intelowskie pracujące pod kontrolą Linuxa. Sun przygotował w tym celu własną odmianę bezpłatnego systemu. Przedstawiciele firmy podkreślali jednak, że nie zamierzają zawłaszczyć Linuxa i doprowadzić do sytuacji, w jakiej znalazł się Unix - rozwijany niezależnie przez wielu producentów oferujących niekompatybilne wersje systemu. Podejmowane próby stworzenia i spopularyzowania "wspólnego Unixa" zakończyły się fiaskiem.

Podobne rozdrobnienie dotyczy również Linuxa. Szacuje się, że obecnie na świecie oferowanych jest ponad 250 różniących się od siebie wersji tego systemu. Coraz powszechniejsza staje się opinia, że mnogość wersji zniechęca użytkowników do stosowania tego darmowego systemu.

Niejako na potwierdzenie swych zamiarów Sun, wraz z dziewięcioma innymi dystrybutorami Linuxa, ogłosił, że jego wersja systemu jest zgodna ze specyfikacją LSB (Linux Standard Base) 1.2. Zgodność z nią zadeklarowało również konsorcjum UnitedLinux, założone przez czterech dystrybutorów: Caldera International, Suse Linux, TurboLinux i Conectiva. Przedstawiciele United-Linux zapowiedzieli, że jeszcze w sierpniu udostępnią wybranym klientom pierwszą wersję testową wspólnego systemu. Publiczną wersję beta UnitedLinux będzie można pobrać ze stron producentów we wrześniu.

Każda z czterech firm należących do konsorcjum ma oferować wspólne "jądro", w którego skład wejdzie właściwe jądro systemu, programy instalacyjne, sterowniki, interfejsy i podstawowe narzędzia. Każdy z producentów będzie oferować własne, konkurencyjne zestawy usług i oprogramowania dodatkowego.

Kolejna próba

Zgodność ze specyfikacją LSB 1.2 ogłosiła również firma Red Hat, posiadająca największy udział w rynku Linuxa. Podczas targów przedstawiciele Red Hat poinformowali, że firma przygotowuje wersję Red Hat Linux Advanced Server optymalizowaną pod kątem serii 64-bitowych procesorów AMD znanych pod roboczą nazwą Hammer. Firma przygotowuje również wersję bezpłatnego systemu przeznaczoną na komputery biurkowe. Udostępniono już jego wersję beta określaną roboczo Limbo.

Nad wersją Linuxa dla komputerów biurkowych pracuje również Sun. Dotychczas jednak biurkowy Linux nie cieszył się zainteresowaniem użytkowników. Z tego właśnie powodu ze sprzedaży komputerów z preinstalowanym Linuxem niedawno wycofał się Dell.

Biurkowy system Red Hat jest przeznaczony dla korporacyjnych stacji roboczych. Przedstawiciele firmy zapewniają, że Limbo będzie znacznie łatwiejszy w obsłudze niż obecne wersje Red Hat Linux. Nadzieje na sukces Limbo firma opiera na wyrażanym w różnego rodzaju sądach i ankietach niezadowoleniu użytkowników PC-tów z systemu Windows.

W jaskini lwa

Na LinuxWorld obecny był również Microsoft. Firma nie przygotowała jednak na targi żadnej premiery, nie ogłosiła nowego partnerstwa. Na niewielkim stoisku prezentowała program licencyjny Windows CE Shared Source oraz oprogramowanie Microsoftu Services for Unix 3.0. Według przedstawicieli Microsoftu uczestnictwo w LinuxWorld daje unikalną możliwość komunikacji pomiędzy firmą a społecznością open source. Chociaż obyło się bez rzucania tortami z kremem, to część z odwiedzających targi nie szczędziła przedstawicielom koncernu przykrych słów. "Większość chciała jednak zobaczyć czym się zajmujemy" - twierdzą przedstawiciele Microsoftu.

Linux goni Windows

''W ciągu 5, 10 lat Linux wyprzedzi Unixa. Nie wiem, czy uda się wyprzedzić Windows, ale będziemy blisko" - mówi Mark deVisser, wiceprezes ds. marketingu Red Hat.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200