Superserwery

Mianem superserwerów określa się serwery, które wyrosły ze "świata PC", zbudowane wokół procesorów firmy Intel. Można je sklasyfikować w trzech kolejnych grupach. Pierwsza to "przerośnięte" serwery PC, druga to urządzenia wyposażone w procesory Intel (386, 486 lub Pentium) i uzupełnione architekturą, która organizuje ich pracę odpowiednio do zadań (duża ilość pamięci RAM i masowej, współpraca z tablicami dyskowymi RAID, stosowanie ECC (Error Correcting Cole), szybkich magistrali wewnętrznych i I/O, itp.) oraz grupę trzecią, w której dołożono ponadto możliwości pracy wieloprocesorowej.

Mianem superserwerów określa się serwery, które wyrosły ze "świata PC", zbudowane wokół procesorów firmy Intel. Można je sklasyfikować w trzech kolejnych grupach. Pierwsza to "przerośnięte" serwery PC, druga to urządzenia wyposażone w procesory Intel (386, 486 lub Pentium) i uzupełnione architekturą, która organizuje ich pracę odpowiednio do zadań (duża ilość pamięci RAM i masowej, współpraca z tablicami dyskowymi RAID, stosowanie ECC (Error Correcting Cole), szybkich magistrali wewnętrznych i I/O, itp.) oraz grupę trzecią, w której dołożono ponadto możliwości pracy wieloprocesorowej.

Przedstawiamy dzisiaj obok jednoprocesorowych także systemy wieloprocesorowe (niektóre z nich mogą zawierać do kilkunastu procesorów - jak np. PowerFrame ES 5000 firmy Tricord, wyposażony w 12 CPU). Można je podzielić na te, które stosują przetwarzanie symetryczne (SMP - Symmetric Multiprocessing) i te, które pracują asymetrycznie. W rozwiązaniach symetrycznych żaden z procesorów nie jest wyróżniony - wykonywanie takich zadań jak praca aplikacji, operacji sieciowych czy współpracy z systemem dyskowym jest dzielona w sposób dynamiczny, tak, by każdy procesor był jednakowo obciążony. Praca taka pozwala w efekcie na optymalne, najbardziej wydajne wykorzystanie zasobów całego systemu.

Inaczej rzecz się ma w przypadku wieloprocesorowych systemów asymetrycznych. Tutaj jeden z procesorów może się specjalizować w operacjach I/O, inny współpracuje z sieciowym systemem operacyjnym (NOS), kolejny może obsługiwać DBMS lub serwery plików. Każde z tych zadań mając zoptymalizowany dla siebie procesor może przebiegać szybciej - jednakże, procesory te mogą nie być równomiernie obciążone pracą. Przykładem superserwerów, które stosują rozwiązania wyłącznie asymetryczne są systemy firmy NetFRAME.

Przypisanie (w rozwiązaniu asymetrycznym) poszczególnym procesorom określonych zadań ogranicza uniwersalność sprzętu - serwery takie mogą wykonywać tylko te aplikacje, do których zostały zaprojektowane.

Wielu producentów stosuje w swoich rozwiązaniach oba rodzaje pracy wieloprocesorowej - symetryczny i asymetryczny. Przykładem może być PS/2 firmy IBM. Model 295 wyposażono w dwa procesory do symetrycznego wykonywania aplikacji i 4 do asymetrycznej obsługi komunikacji I/O. Podobnie w ogromnym superserwerze PowerFrame ES 5000 firmy Tricord symetrycznie pracuje do 6 procesorów (obsługują aplikacje) zaś 6 pozostałych działa asymetrycznie (obsługują I/O do inteligentnych podsystemów magazynujących dane)

Oddzielną sprawą jest korzystanie z oprogramowania, które wykorzystuje z SMP. Przykładowo - system NetWare nie pracuje z SMP, zaś jedna z wersji Banyan Vines może korzystać z SMP. System OS/2 zainstalowany na wspomnianym serwerze PS/2 295, ma takie uzupełnienia, które pozwalają na jego pracę wieloprocesorową i symetryczną. Natomiast OS/2 z półki sklepowej takich właściwości nie ma. Zarówno Windows NT, jak i Advaced Server for Windows NT pozwalają na korzystanie z dobrodziejstw SMP.

Fakt, że system NetWare nie korzysta z rozwiązań SMP, oznacza, że może on pracować tylko na jednym z procesorów. Znaczy to również, że dodanie drugiego procesora nie wpłynie w żaden sposób na poprawę pracy NetWare.

Kolejnym, ważnym elementem cechującym jakość pracy superserwerów wieloprocesorowych (i nie tylko) jest wielkość szybkiej pamięci podręcznej (tzw. cache). Trudno jest ocenić jej wpływ na właściwości omawianych urządzeń - warto jednak zauważyć, że (bardzo ogólnie rzecz ujmując) większa ilość pamięci cache towarzyszy lepszym właściwościom użytkowym. Największa oferowana w aktualnym zestawieniu cache to 1 MB.

Łączność systemów z procesorami, odbywająca się za pośrednictwem szybkich magistral (jak stosowane do tej pory w świecie PC magistrale MCA czy EISA o przepustowości 33 MB/s) to w przypadku systemów wieloprocesorowych prawdziwie wąskie gardło. Wielu producentów stosuje MCA czy EISA do podłączenia kart obsługujących urządzenia peryferyjne (rekordziści dzisiejszego zestawienia oferują aż po 10 wolnych slotów). Dla komunikacji między procesorami a pamięcią stosowane są, zależnie od inwencji producentów, także niestandardowe, oryginalne rozwiązania. Przykładem niech będzie firma Tricord (64-bitowa magistrala PowerBus w superserwerze ES5000), czy Compaq (trójmagistralowa architektura Triflex), które w połączeniach wewnątrz - systemowych osiągają przepustowość 267 MB/s.

Dalsza, niezwykle istotna właściwość superserwerów to ich odporność na awarie. Począwszy od stosowania technik ECC korekcji błędów w pamięci operacyjnej, poprzez współpracę z systemami RAID czy stosowanie wbudowanych zasilaczy UPS aż do badania parzystości danych w pamięci lub na magistrali. Stosowanie technik RAID omawialiśmy szerzej w CW 34/112.

Ze względu na pracę superserwerów nierzadko w skomplikowanych i złożonych instalacjach sieciowych zaopatruje się je w dodatkowe elementy, które ułatwiają administratorowi zarządzanie siecią. Mogą to być karty czy specjalne oprogramowanie korzystające z języka SNMP (Simple Network Management Protocol). O sprawach związanych z tą problematyką pisaliśmy szerzej w CW 32/109 i 40/117.

Podane w zestawieniu ceny, ze względu na ich zależność od konfiguracji sprzętu są oczywiście orientacyjne. Nie zawierają one przy tym cła i podatku VAT (22%). Dodatkowo podajemy adresy firm polskich, w których można uzyskać bardziej szczegółowe informacje o omawianym sprzęcie. Dzisiejsze zestawienie opracowan na podstawie materiału zamieszczonego w piśmie "Network World", z lipca 1993 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200