Superserwer do faksów

Nie przypadkowo na miejsce prezentacji Fax-Serwera TOPCALL firma Softex wybrała 7 października br. warszawski hotel "Sobieski".

Nie przypadkowo na miejsce prezentacji Fax-Serwera TOPCALL firma Softex wybrała 7 października br. warszawski hotel "Sobieski". Nie ze względu na znakomitą kuchnię, ani fakt, że serwery Topcall produkowane są przez firmę austriacką o tej samej nazwie ("Sobieski" należy także do Austriaków). W hotelu tym działa bowiem prezentowany serwer faksowy, a całą instalację oraz jej zastosowanie można było zobaczyć na miejscu.

Według badań zachodnich, wysłanie przeciętnego faksu trwa ok. 8 min, wliczając w to dojście do urządzenia i uzyskanie połączenia. W Polsce czas ten jest dłuższy, ze względu na niską jakość łączy telefonicznych. Wysyłanie faksów staje się istotnym problemem wówczas, gdy jest ich do wysyłki kilkanaście lub kilkadziesiąt w ciągu dnia. Zajmuje to cenny czas wykwalifikowanych pracowników, a przerzucenie tych czynności na sekretariat firmy całkowicie blokuje jego normalną działalność. Wynaleziono więc Fax-Serwer.

Jest to urządzenie, które w sieci telekomunikacyjnej działa jak normalny faks, natomiast z punktu widzenia użytkownika stanowi wszechstronne urządzenie, któremu można zlecić różnorodne zadania transmisji wiadomości telefaksowych. Fax- Serwer może przyjmować i wysyłać faksy z/na terminale każdego użytkownika pracującego w sieci. Czas wysyłania faksów zredukowany zostaje do ok. 1 min, a dodatkowe funkcje serwera znakomicie ułatwiają pracę biurową.

Zaprezentowany serwer Topcall jest komputerem pracującym na 32-bitowych procesorach RISC, wyposażonym w dużą pamięć i własny, wielozadaniowy system operacyjny TCOS. Poza faksami może też obsługiwać ruch teleksowy. Topcall jest systemem transmisji wiadomości (nie danych!).

Napływające faksy

bezpośrednio adresowane do odbiorcy, gromadzone są w pamięci serwera i po zwolnieniu numeru, wysyłane do odbiorcy. Nawet po odczytaniu są zachowywane w pamięci serwera. Można je wydrukować, archiwizować, skierować do systemu elektronicznej obróbki danych w centralnym komputerze firmy lub automatycznie przefaksować gdzie indziej. Wszystkie te opcje dostępne są przez operatora lub zapisane w programie serwera. Topcall może, z dokładnością do ok. 90%, odczytywać faksy przesyłane na specjalnie opracowanych drukach, ale wypełniane ręcznie. Jest to bardzo istotne i szeroko wykorzystywane przy stosowaniu systemów elektronicznej wymiany informacji (EDI).

Faksy wysyłane

obsługiwane są całkowicie przez Topcall, a nadawca korzysta jedynie z komputera stojącego na jego biurku. Dla użytkownika najistotniejszą zaletą jest fakt, że łącze telefaksowe nigdy nie jest zajęte. Faksy adresowane są automatycznie wg uprzednio sporządzonej książki adresowej Topcall, każdy nowy adres może zostać do niej automatycznie wpisany. W przypadku zajętości lub uszkodzenia numeru następuje przeadresowanie przesyłki na inny numer tego odbiorcy. Również informacje przesyłane do poczty elektronicznej, mogą zostać przez serwer przetworzone na faksy i wysłane wg życzeń operatora. W pamięci serwera przechowywane są dokumenty wysyłane standardowo, np. foldery informacyjne, warunki handlowe, cenniki, rysunki, schematy itp. Na żądanie w każdej chwili serwer dołącza je do prowadzonej korespondencji. Poza tym Topcall uwalnia nas od rutynowych prac biurowych w rodzaju wysyłania zaproszeń, ofert, podziękowań itp.

Topcall wyposażono w system sprawdzający prawidłowość nadawania faksów, wykrywania zakłóceń transmisji oraz sprawdzania czy odpowiedź została udzielona i czy faks został przeczytany.

Serwer faksowy Topcall

współpracuje praktycznie ze wszystkimi sieciami komputerowymi. W Polsce działają instalacje współpracujące m.in. z komputerami AS/400, IBM S/36, NCR 85xx, IBM 3090, wieloma sieciami LAN/UNIX. Lista referencyjna instalacji na świecie zajmuje gęsto zapisane 32 strony A-4.

Niestety, w polskich warunkach ta supermaszyna do faksów nie wszędzie może być zastosowana w pełnym zakresie. Po pierwsze, do jej obsługi konieczna jest telefoniczna centralka cyfrowa (sprawdzone zostały centralki ALCATEL 5200, SCHRACK MD, KAPSCH). Z systemem współpracują jedynie telefony tonowe i cyfrowe. Zasadniczym ograniczeniem jest konfiguracja naszej sieci telefonicznej, nie wszędzie zezwalającej na wybranie więcej, niż 7 cyfr połączenia. Ograniczenie do 7 cyfr, przy założeniu, że trzy ostatnie stanowią możliwy dla Topcall adres ostatecznego odbiorcy, zdecydowanie ogranicza stosowanie serwera. Uzyskanie odpowiedniego numeru, z możliwością automatycznego przełączenia przez centralkę na trzy ostatnie cyfry numeru, wymaga długich i ciężkich zabiegów w TPSA.

Również nie każda linia, nawet w obrębie tej samej centrali TPSA, zdolna jest do obsłużenia serwera faksów Topcall. Przed decyzją o wydaniu sporej kwoty na to urządzenie, należy więc dokładnie rozpatrzyć możliwości jego instalacji. Powyższe zastrzeżenia dotyczą jedynie funkcji automatycznej dystrybucji faksów przychodzących i nie dotyczą działania serwera nie korzystającego z tej funkcji.

Pomocą w tym względzie służy dystrybutor serwera na naszym rynku - warszawska firma SOFTEX, al. Wilanowska 183, 02-765 Warszawa, tel./auto fax 43 30 52, tel. 43 21 70.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200