Superserwer

Unisys wprowadził na rynek serwer XR/6 z 10. Pentium Pro.

Unisys wprowadził na rynek serwer XR/6 z 10. Pentium Pro.

Unisys wprowadził na rynek nowy model serwera z rodziny Aquanta. XR/6, bo tak nazywa się ten serwer, ma olbrzymie możliwości, jak na serwery wyposażone w procesory Intela. Może on zawierać maksymalnie 10 procesorów Pentium Pro 200 MHz, 4 GB pamięci RAM (do końca br. limit ten zostanie podniesiony do 8 GB) oraz pamięć dyskową o pojemności 54 GB.

Taka konfiguracja wymagała jednak zastosowania specjalnych, nowych rozwiązań, które znosiłyby ograniczenia architektury Intela. Dotychczas stosowany w serwerach wieloprocesorowych różnych firm układ Intel Orion umożliwiał bowiem budowanie serwerów mających maksymalnie 4 procesory Pentium Pro. Wydajność takich maszyn była jeszcze bardzo mała w porównaniu z serwerami zawierjącymi procesory Alpha lub RISC. Chcąc dostarczyć na rynek bardziej wydajne serwery, Unisys musiał opracować nowe rozwiązania technologiczne, które umożliwiłyby współpracę większej liczby procesorów w jednej maszynie. Dlatego też opracowano specjalną magistralę Scalable Coherent Memory (SCM) oraz po raz pierwszy zastosowano pamięć podręczną cache trzeciego poziomu (L3).

Zaawansowane rozwiązania

XR/6 może zawierać maksymalnie pięć płyt procesorów, na których znajdą się maksymalnie po dwa procesory Pentium Pro. Każda z płyt wyposażona jest także w dodatkową pamięć podręczną procesorów cache L3. Na każdej płycie znajduje się 4 MB takiej pamięci. Oznacza to, że procesory - oprócz wbudowanej pamięci podręcznej drugiego poziomu (o pojemności 512 KB) - mogą wykorzystywać dużą cache trzeciego poziomu. Redukuje to potrzebę korzystania przez procesory z głównej pamięci serwera, a co za tym idzie, także obciążenie głównej magistrali komunikacyjnej serwera.

To właśnie pamięć L3 jest pośrednikiem między procesorami a 64-bitową magistralą SCM, która umożliwia przesyłanie danych z prędkością 533 MB/s. Łączy ona płyty procesorów z podstawową pamięcią serwera oraz interfejsem do systemów wejścia/wyjścia.

533 MB/s to szczytowa wartość przepustowości szyny (największa wartość, jaką może ona teoretycznie osiągnąć). Zazwyczaj jednak wartość szczytowa nie oznacza, że dane przesyłane są przez cały czas z taką prędkością - zazwyczaj realna przepustowość wynosi 40-50% wartości szczytowej. Unisys zastosował nową technologię Split Transaction Technology, która umożliwia efektywne przesyłanie danych ze szczytową przepustowością szyny.

Możliwe warianty

Standardowo serwer Aquanta XR/6 dostarczany jest z dwoma procesorami Pentium Pro 200 MHz. Cena takiej konfiguracji na rynku amerykańskim wynosi 62 730 USD.

W minimalnej konfiguracji serwer wyposażony jest w 256 MB RAM typu ECC. Obecnie maksymalna konfiguracja to 4 GB pamięci, ale do końca br. serwer będzie mógł mieć 8 GB.

XR/6 ma 9 gniazd PCI, dwa gniazda EISA i jedno współdzielone PCI/EISA. Zarówno dyski, zasilacze, jak i układy chłodzące można wymieniać "na gorąco", w trakcie pracy serwera i bez konieczności jego wyłączania.

Unisys zoptymalizował serwer Aquanta XR/6 do pracy w trzech systemach operacyjnych: Windows NT Server 4.0, SCO UnixWare Release 2.1.2 oraz Unisys UNIX SVR4/MP Release 1.4.x.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200