Struktura rynku PC w Rosji

Na wschód od Bugu, tak jak i na całym świecie, dominują komputery zgodne ze standardem IBM. Informacja ta jest istotna zarówno dla przedsiębiorców specjalizujących się w dostarczaniu sprzętu, jak i dla programistów oraz dealerów zajmujących się sprzedażą oprogramowania.

Na wschód od Bugu, tak jak i na całym świecie, dominują komputery zgodne ze standardem IBM. Informacja ta jest istotna zarówno dla przedsiębiorców specjalizujących się w dostarczaniu sprzętu, jak i dla programistów oraz dealerów zajmujących się sprzedażą oprogramowania.

Na ilustracji przedstawiono szacunkowy podział rynku końcowych użytkowników komputerów Wspólnoty Niepodległych Państw wg zastosowanego procesora. Istotny wpływ na kształtowanie się tego rynku ma wyższa od przeciętnej jakość komputerów kupowanych przez instytuty naukowo-badawcze oraz biura konstrukcyjne. Widoczne na wykresie zmiany (zachodzące zwłaszcza w końcu 1991 r. i na początku 1992 r.) mogły być spowodowane istotnym zmniejszeniem wielkości próby statystycznej.

Trudno jest oszacować, ile komputerów trafiło w badanym okresie do WNP. W ostatnim czasie bowiem znaczne partie komputerów wędrowały między giełdami i hurtownikami, nie trafiając do końcowego użytkownika. Z analizy wynika, że w warunkach niedostatku twardej waluty i złota jako środka tezauryzacji rodzący się rynek znalazł ich ekwiwalenty, do których można zaliczyć również komputery. Według posiadanych ocen w WNP wartość sprzętu mikrokomputerowego wynosi ok. 0.8-1.0 mld USD w bieżących cenach światowych. Specyfika tej "waluty epoki rewolucji naukowo-technicznej" to szybka dewaluacja spowodowana postępem technicznym i technologicznym. Z powodu niskiego kursu rubla właściciele większych partii komputerów zainteresowani są w szybkiej sprzedaży, ale mają ograniczone możliwości wynikające z niezbyt klarownych przepisów oraz ogólnego kryzysu ekonomicznego.

Z wykresu widać, że popyt na poszczególne rodzaje mikrokomputerów ulegał w ostatnim czasie znacznym wahaniom. Były one wyraźnym odzwierciedleniem sytuacji politycznej i ekonomicznej Wspólnoty. Można przypuszczać, że ta niestabilność zostanie wkrótce opanowana. Wzrost sprzedaży komputerów typu XT tłumaczy się znacznym spadkiem ich cen na światowym rynku bowiem poza granicami byłego ZSRR praktycznie wyszły one z użycia. Pierwsze symptomy pojawienia się komputerów AT-486 wiązać należy jednak głównie z operacjami zmiany konfiguracji młodszych modeli PC drogą wymiany płyt głównych lub wymiany procesora, nie zaś ze sprowadzaniem gotowych produktów.

Sumaryczny udział komputerów opartych na innych niż Intel 80x86 procesorze (np. Motorola, Sparc, Mips) zwiększył się w końcu 1991 r. dzięki następującym czynnikom:

- zwiększeniu aktywności dużych prywatnych odbiorców sprzętu (takich jak giełdy, banki)

- ogólnemu spadkowi popytu na IBM PC

- zdjęciu ograniczeń COCOM i bezpośredniemu wejściu na rynek wielkich producentów komputerów.

Wszystkie typy innych niż intelowskie procesorów stosowanych w mikrokomputerach, stacjach roboczych i serwerach są doskonalsze od rodziny Intela 80x86 i ich zakupy przez końcowych użytkowników wzrosły w listopadzie 1991 r. do 0.03-0.04%. Obecnie udział ten nieznacznie się zmniejszył z powodu trudności ekonomicznych w takich branżach jak zakłady metalurgiczne i elektroniczne (będące głównymi odbiorcami stacji roboczych) oraz zmiany warunków pracy giełd i kantorów brokerskich (które korzystają głównie z serwerów).

Wielkość sprzedaży komputerów osobistych rodzimego montażu WNP waha się w przedziale 5-15% wszystkich mikrokomputerów w kraju (udział ten nie jest zaznaczony na rysunku).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200