Steve Jobs na zwolnieniu

Jego powrót do Apple’a i wprowadzone przez niego zmiany przyczyniły się do pasma sukcesów rynkowych i finansowych tej spółki. W styczniu opuścił on ją po raz drugi, tym razem z powodu złego stanu zdrowia. Czy to oznacza dla Apple’a problemy?

Jego powrót do Apple’a i wprowadzone przez niego zmiany przyczyniły się do pasma sukcesów rynkowych i finansowych tej spółki. W styczniu opuścił on ją po raz drugi, tym razem z powodu złego stanu zdrowia. Czy to oznacza dla Apple’a problemy?

Choć firma istnieje już 33 lata, dopiero w ostatniej dekadzie jej prezes stał się ikoną, w masowej wyobraźni na dobre utrwaliło się logo nadgryzionego jabłka jako przedmiotu pożądania, a firma w końcu ugruntowała swoją pozycję rynkową. Dotychczasową historię Apple można z grubsza podzielić na trzy okresy.

Ewolucja nadgryzionego jabłka

Steve Jobs na zwolnieniu

<b>Steve Jobs</b> nawet najmniejsze udoskonalenia potrafi przedstawić jako wiekopomne i przełomowe dla całego świata wydarzenia, co zwiększa popularność produktów Apple’a.

Pierwszy, pionierski zaowocował wyprodukowaniem serii komputerów Apple (I-III), a później Lisa i Macintosh wyposażonych w interfejs graficzny. Konstruowanie tych ostatnich nadzorował Steve Jobs. W tym czasie firma wchodzi na giełdę, trafia na listę Fortune 500.

W fotelu prezesa zasiada wówczas Michel Scott, zastąpiony w 1981 r. przez Mike'a Markkulę. Steve Jobs obejmuje zaś funkcję prezesa Rady Nadzorczej. Dwa lata później - przyjmując propozycję Jobsa - szefem firmy zostaje John Sculley, który kieruje firmą przez 10 lat. Wprowadza do niej sztywne reguły korporacyjne, co nie podoba się Jobsowi, który bez powodzenia próbuje usunąć go ze stanowiska. W zamian John Sculley ogranicza wpływ Jobsa na bieżącą działalność firmy. Ten odchodzi z Apple’a z kilkoma pracownikami w 1985 r. i zakłada firmę NeXT. Opuszcza Apple na 12 lat.

Wówczas otwiera się drugi okres historii firmy - w tym czasie Apple początkowo radzi sobie nieźle wprowadzając m.in. pierwszy przenośny model - Macintosh Portable oraz budżetową wersję stacjonarnego Macintosha. Jednak koszty produkcji, brak wizji, co owocuje serią nietrafionych produktów - na czele z Newtonem, jednym z pierwszych urządzeń PDA - i niedotrzymanych terminów z czasem pogrąża finanse i reputację firmy. Nie bez znaczenia pozostaje rosnąca popularność systemów spod znaku Windows, a w szczególności wersji 95.

John Sculley, główny orędownik Newtona, zostaje zastąpiony Michaelem Spindlerem, którego trzyletnia kadencja na fotelu prezesa Apple’a zapisała się głównie wprowadzeniem do Macintoshy procesorów PowerPC z zamiarem pokonania rosnącej popularności komputerów z układami Intela. Jego następcą został Gilbert Amelio, który - obok decyzji o znacznej redukcji zatrudnienia - zdecydował się na zakup firmy Steve’a Jobsa w 1996 r.

System opracowany przez NeXT został wykorzystany do opracowania kolejnej wersji systemu operacyjnego dla komputerów Macintosh. Apple sam nie umiał sobie z tym poradzić.

Produkty z literą "i"

Po jedenastu latach Steve Jobs wraca do Apple’a początkowo jako doradca, a od 1997 r. jako tymczasowy prezes. Po trzech latach decyduje się kierować spółką na pełny etat. Rozpoczyna się trzecia era historii firmy spod znaku jabłka.

Steve Jobs zabiera się do intensywnych porządków. Ubija wszystkie projekty bez przyszłości, po roku firma wykazuje zyski, najpierw kwartalne, później roczne. Apple wprowadza pierwszego iMaca - komputer o intrygującym, kolorowym wizerunku, którego autorem jest Jonathan Ive (później zaprojektuje również iPoda i iPhone’a). O wielu jego parametrach, jak również kolorze decydował Steve Jobs. Sprzedaż nowego dziecka Apple rośnie w oszałamiającym tempie. Od tej pory strategia produktowa jest bardzo prosta - firma produkuje cztery linie komputerów: PowerBook, Power Mac, iMac oraz iBook i zrywa z monotonią zwykłych pecetów. Taki wizerunek ugruntowują słynne reklamy z serii Get a Mac.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200