Standard dla systemów imaging

Wang Laboratories Inc. próbuje ustanowić standard dla systemów do zarządzania i przechowywania dokumentów w formacie graficznym. Firma oferuje bezpłatnie nowy program Imaging Software for Windows 95, który jest pierwszym produktem powstałym w wyniku zawarcia przez Wang porozumienia o współpracy z Microsoft.

Wang Laboratories Inc. próbuje ustanowić standard dla systemów do zarządzania i przechowywania dokumentów w formacie graficznym. Firma oferuje bezpłatnie nowy program Imaging Software for Windows 95, który jest pierwszym produktem powstałym w wyniku zawarcia przez Wang porozumienia o współpracy z Microsoft.

Dotychczas imaging był związany ze względnie drogimi, profesjonalnymi systemami do zarządzania dokumentacją. Imaging Software umożliwia użytkownikom Windows 95 zarządzanie faksami lub skanowanymi dokumentami podobnie jak plikami tekstowymi. Do końca br. ma być też dostępna wersja tego pakietu dla Windows NT. Imaging Software jest oprogramowaniem typu klient i może być wykorzystane w małych systemach do zarządzania dokumentami. Większe systemy wymagają programu pracującego na serwerze, jak np. OpenImage firmy Wang.

Imaging Software for Windows 95 jest dostępny bezpłatnie w Internecie na stronach WWW:http://www.wang.com lubhttp://www.microsoft.com/windows.

Sposób na złodziei programów?

NEC Corp. opracował technikę znakowania plików multimedialnych, która może mieć istotny wpływ na ułatwienie ochrony praw autorskich.

Jak oświadczyli przedstawiciele firmy, nowa technologia opracowana w amerykańskim laboratorium NEC w Princeton będzie dostępna pod koniec br. Umożliwia ona wprowadzenie do plików graficznych, audio, wideo lub tekstowych praktycznie nieścieralnego znacznika. Jego usunięcie powoduje zniszczenie zapisanych danych. NEC wierzy, że technologia ta będzie działać odstraszająco na piratów produkujących nielegalne kopie programów oraz informacji, gdyż pozwoli na jednoznaczne stwierdzenie, kto jest właścicielem danego pliku.

Compaq bliżej Internetu

Compaq Computer Corp. zamierza sprzedawać komputery PC wraz z oprogramowaniem Navigator - przeglądarką WWW firmy Netscape Communications Corp. Inicjatywa ta jest odbierana jako kolejny dowód zaangażowania firmy w popularyzację systemów umożliwiających dostęp do sieci. Jak zauważają obserwatorzy rynku, jest to jednocześnie śmiały krok, gdyż dotychczas producenci komputerów PC byli bardzo ostrożni w podejmowaniu decyzji o dołączaniu do wytwarzanego sprzętu oprogramowania, mogących mieć wpływ na pogorszenie ich stosunków z tytanem rynku software'owego - firmą Microsoft.

Jednocześnie Compaq zapowiedział, że jego serwery będą oferowane wraz z oprogramowaniem zapewniającym pełne możliwości współpracy z siecią Internet. W tym celu firma zawarła odpowiednie porozumienia z Microsoft Corp., Novell Inc. oraz Netscape Communications Corp. Każdy serwer Proliant i Prosignia będzie sprzedawany wraz z aplikacjami Microsoft Internet Information Server, Novell NetWare Web Server oraz Netscape Commerce Server.

Podczas konferencji prasowej w Londynie, Eckhard Pfeiffer, prezydent i CEO firmy Compaq ujawnił też, że prowadzone są prace nad konstrukcją małego komputera sieciowego typu PDA, tzw. NC (Network Computer) - taniego, średnio wyposażonego urządzenia zapewniającego łączność z Internetem. Pfeiffer stwierdził jednak, iż kluczowym elementem jest określenie standardu - "Jest oczywiste, że w przyszłości NC stanie się rzeczywistością. Konieczne jest jednak zdefiniowanie optymalnej konfiguracji takiego urządzenia. Produkt, który nie jest dobrze określony, poniesie fiasko. Właśnie dlatego nie przyjęły się słabo zdefiniowane komputery PDA". Obecne doświadczenia Compaqa potwierdzają tezę, że klienci w dalszym ciągu poszukują komputerów o większej funcjonalności, a nie urządzeń o prostszej konstrukcji.

Jupiter - integracja CAD

Opracowana przez Intergraph technologia Jupiter jest rozszerzeniem środowiska Windows o możliwości uzupełniania i integrowania aplikacji CAD/CAM/CAE/GIS różnych producentów za pomocą standardowych narzędzi, takich jak Visual Basic, Visual C++ i in. Technologia ta ułatwia tworzenie systemów informatycznych integrujących pakiety biurowe, systemy planowania, zarządzania, przygotowania produkcji, finansowe itd. Pozwala na swobodny przepływ danych pomiędzy programami niezależnie od ich rodzaju, typu narzędzi oraz miejsca utworzenia. Technologia ta została już zastosowana w aplikacjach CAD Solid Edge oraz Imagineer Technical.

Jak twierdzi Intergraph, Jupiter oznacza przestawienie się z modelu bezpośredniej sprzedaży produktów na system współpracy z integratorami oraz firmami rozwijającymi oprogramowanie, który ma wspierać tworzenie za pomocą narzędzi programistycznych Intergraph systemów składających się z aplikacji różnych producentów. Ma to obniżyć koszty zakupu, wdrożenia, integracji oraz rozbudowy systemów informatycznych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200