Środowisko programowe Progress ADE

Progress Aplication Development Environment (ADE) integruje wszystkie elementy składowe systemu, łącznie z serwerem bazy danych, umożliwiając tworzenie aplikacji w środowisku przetwarzania rozproszonego. W skład ADE wchodzi sam serwer relacyjnej bazy danych sterowany za pośrednictwem języka ANSI SQL, system programowania aplikacji czwartej generacji (język Progress 4GL), kompletny zestaw narzędzi do opracowania aplikacji i narzędzi dla użytkownika końcowego, programy gateway'ów umożliwiające dostęp do baz danych w formatach Oracle, Rdb, OS/400, C-ISAM i bazach plikowych.

Progress Aplication Development Environment (ADE) integruje wszystkie elementy składowe systemu, łącznie z serwerem bazy danych, umożliwiając tworzenie aplikacji w środowisku przetwarzania rozproszonego. W skład ADE wchodzi sam serwer relacyjnej bazy danych sterowany za pośrednictwem języka ANSI SQL, system programowania aplikacji czwartej generacji (język Progress 4GL), kompletny zestaw narzędzi do opracowania aplikacji i narzędzi dla użytkownika końcowego, programy gateway'ów umożliwiające dostęp do baz danych w formatach Oracle, Rdb, OS/400, C-ISAM i bazach plikowych.

Możliwość opracowania, testowania, uruchomienia i konserwowania aplikacji w jednolitym środowisku programowymjest bardzo ważną właściwością, cenioną przez wszystkich twórców aplikacji i firmy zajmujące się produkcją oprogramowania na zamówienie. Jednolite środowisko programowe Progress Application Development Environment (ADE) służy do przygotowania aplikacji dla dużego wielostanowiskowego systemu komputerowego z terminalami, jak i dla rozproszonego środowiska klient/serwer.

Progress ADE składa się z zasadniczych elementów:

* Programu do budowy interfesju użytkowego - User Interface Builder

* Słownika danych

* Edytora procedur

* Programu do opracowania raportów - Report Builder

* Języka 4GL

* Debuggera aplikacji

* Modułu do opracowania pomocy dla użytkownika

* Menedżer tłumaczenia - Translation Manager

* Programów profilującyche wydajność

* Programu do administrowania bazą

* Zestawu narzędziowego

* Pomostów do narzędzi CASE

Program do budowy interfesju użytkowego- User Interface Builder (UIB)

Jest to główne narzędzie zestawu ADE, przeznaczone do projektowania i opracowania aplikacji.To moduł graficzny, wyposażony w obszerny zbiór narzędzi ekranowych do przygotowania i uruchamiania ekranów użytkowych. Za pomocą myszy tworzy się skomplikowane ekrany, zawierające pola tekstowe, przyciski wykonywalnych poleceń, listy rozwijane, pola wybierania, itp. Okno użytkowe pozwala na wyświetlanie jednego lub wielu rekordów z wielu tabel bazy danych, przeglądania ich w przód i wstecz. Dodatkowe informacje związane z prezentowanymi danymi mogą pojawiać się na żądanie w opcjonalnym polu lub okienku dialogowym.

Program UIB pozwala na przygotowanie aplikacji dla środowiska graficznego lub znakowego. W środowisku graficznym można obejrzeć jak będzie wyglądać ekran aplikacji znakowej, co ma duże znaczenie dla samodzielnego stanowiska prqacy lub niewielkiego zespołu, opracowującego programy dla większych systemów przed zainstalowaniem sprzętu.

Oprócz kontrolowania formy ekranu aplikacji, UIB umożliwia kontrolę tego co dana aplikacja będzie naprawdę wykonywać. Użytkownik współpracuje z aplikacją za pomocą modułów obsługi zdarzeń. Przykładami takich zdarzeń będą: wybranie opcji z menu, wpisanie danych lub kliknięcie myszą. Z każdym zdarzeniem UIB może związać procedury programu 4GL, zwane trygerami. UIB zawiera edytor trygerów, pokazujący wszystkie elementy ekranowe zawarte w opracowanym interfejsie i listy dopuszczalnych akcji, które można związać z każdym elementem ekranu.

Za pomocą UIB definiuje się także globalne i lokalne zmienne, przygotowuje moduły obsługi oraz pisze główną pętlę obsługi ekranu. Możliwe jest także wydzielenie tych części napisanego programu, które będą użyte w innej części aplikacji i zapamiętanie ich w formie tzw. Procedur wewnętrznych.

Wszystkie części programu w języku 4GL opracowane za pomocą UIB są zapisane w oddzielnych plikach tekstowych. Można je więc dalej opracowywać korzystając z dowolnego edytora. Nawet po zmodyfikowaniu można je wczytać do UIB, aby sprawdzić wyniki.

Słownik danych - Data Dictionary

Podobnie jak w większości systemów zarządzania bazami danych słownik służy jako miejsce składowania informacji o podstawowych parametrach używanej bazy danych, definicji pól i wartościach domniemanych. Słownik danych Progressa rozpoznaje podstawowe typy danych: znaki, ciągi znaków, liczby całkowite i rzeczywiste, wartości logiczne i datę. Rozpoznaje także macierze dowolnego z wymienionych typów oraz typy licznikowe. Dostęp do słownika zapewnia program użytkowy, izolujący programistę od kłopotów związanych z utrzymywaniem informacji o bazie. Zmiana definicji w słowniku zostaje automatycznie odziedziczona przez wszystkie aplikacje korzystające z bazy.

Słownik zawiera także wartości domniemane pól bazy i pozwala na zdefiniowanie różnych reguł określania poprawności wprowadzanych wartości, łącznie z procedurami w języku 4GL zwanymi trygerami. Progress wykonuje te zapamiętane trygery przy każdym dostępie do odpowiedniego pola lub tabeli. Trygery mogą służyć do realizacji zwiększonego stopnia bezpieczeństwa w bazie (przez sprawdzanie czy użytkownik ma prawo dostępu do tabeli), kontrolowania integralności bazy i poprawności danych.

Edytor procedur

Aby szybko opracowć aplikację, system obsługi powinien umożliwiać opracowania procedur, używanych wielokrotnie zarówno w różnych programach, jak i przez wielu programistów. Duże aplikacje wymagają także na ogół wielu obliczeń oraz automatyzacji prac rutynowych przez wykonywanie skryptów (plików wsadowych). Edytor procedur bazy Progress, do niedawna jeden z jej słabszych elementów, został w wersji 7 całkowicie zmieniony i obecnie ma wszystkie właściwości niezbędne do używania go w zintegrowanym środowisku programowym. Za pomocą edytora można wyciąć przykłady z obszernego systemu pomocy, definicje ze słownika bazy, skompilować program i uruchomić.

Program do opracowania raportów - Report Builder

Pozwala na szybkie przygotowanie raportów o typowych postaciach: tablicowych, wierszowych, wielosekcyjnych i sumarycznych. Poza tym można go użyć do opracowania raportów oraz przygotowania wzorców raportów. Użytkownik korzystając z wzorca i modułu Progress Results może, w razie potrzeby, zapełnić wzorzec raportu danymi z bazy potrzebnymi w formie nie przewidzianej w projekcie aplikacji.

Progress Results

Jest to narzędzie przeznaczone dla końcowego użytkownika bazy Progress, pozwalające na uzyskiwanie z bazy dowolnych informacji i tworzenie ah hoc raportów oraz wyciągów z bazy. Służy ponadto do tworzenia specjalistycznych form wyciągu z bazy, np. do drukowania nalepek adresowych. Pozwala także na eksportowanie danych z bazy do innych aplikacji (edytory tekstowe, arkusze obliczeniowe). Progress Results jest dostępny w formie programu źródłowego w języku 4GL. Może być łatwo przystosowany do konkretnych potrzeb.

Język czwartej generacji 4GL

Proceduralny język programowania Progress 4GL pozwala na realizację wszytkich potrzeb projektanta aplikacji. Bogactwo funkcji do manipulowania różnymi typami danych i obsługi zdarzeń w aplikacji powoduje, że programista w zasadzie nie musi korzystać z języków programowania 3GL.

Moduł do opracowania pomocy dla użytkownika - OnLine Help

Pozwala na opracowanie kontekstowej pomocy dla użytkownika dowolnej aplikacji bazy Progress. Po napisaniu tekstu pomocy za pomocą dowolnego edytora lub programu DTP, należy go skompilować do postaci obsługiwanej przez system pomocy bazy danych Progress lub pomoc systemu operacyjnego (np. WINHELP.EXE w systemie Windows). W środowisku graficznym pomoc kontekstowa może zawierać grafikę, zdjęcia, wykresy, itp.

Debugger aplikacji

Pozwala na śledzenie przebiegu wykonania programu, sprawdzanie wartości zmiennych, określanie momentu wywołania procedur i trygerów, ustawianie punktów przerwań wykonania programu, itp. Umożliwia także wyświetlenie listy zdarzeń w programie i akcji użytkownika, które je wywołują oraz działań z nimi związanych.

Programy profilujące wydajność

Istnieją dwa programy profilujące wydajność. Pierwszy o właściwościach zbliżonych do programów profilowania szybkości wykonywania programów w takich językach jak C czy Pascal, służy do określenia szybkości wykonywania poszczególnych procedur i częstości ich wywoływania przez aplikację. Drugi służy do określenia wydajności samego systemu zarządzania bazą danych - mierzy i przedstawia w postaci odpowiednich statystyk aktywność użytkownika, wykorzystanie zasobów komputera, liczby operacji dyskowych, itp. Jest to narzędzie przeznaczone dla administratora bazy danych, ułatwiające optymalizację jej użycia.

Program do administrowania bazą

Służy do wykonywania różnorodnych prac związanych z optymalizacją wykorzystania bazy danych, łącznie z zapamiętaniem na nośniku zapasowym i załadowaniem definicji bazy, wymianą informacji z innymi systemami zarządzania bazami danych, definiowania zabezpieczeń i określania praw dostępu oraz importu i eksportu danych w różnych formatach (pliki tekstowe, do arkuszy obliczeniowych, edytorów lub programów graficznych).

Zestaw narzędziowy - Progress Toolkit

Jest to zestaw służący do określania parametrów dystrybucji, instalacji i uaktualniania aplikacji u użytkownika końcowego. Pozwala na zablokowanie możliwości zmiany definicji bazy (zawartości słownika bazy) przez użytkownika, określenia czy dopuszczalne będzie przyrostowe aktualizowanie aplikacji (jako alternatywa dostarczania kompletnie nowej wersji aplikacji), itp.

Pomost do narzędzi CASE

Korzystanie z narzędzi CASE na ogół znacznie przyspiesza etap analizy i projektowania aplikacji baz danych. Progress nie produkuje własnych narzędzi CASE, natomiast dostarcza pomostów do łączenia słownika bazy z narzędziami CASE innych producentów oraz tzw. CASE Bridge do programów Excelerator (firmy Intersolv) i Application Designer Workbench - ADW (firmy KnowledgeWare). Dla Exceleratora pomost dopuszcza import definicji bazy ze słownika danych, ich modyfikację i eksport z powrotem do słownika. Istnieją także pomosty innych producentów, do innych narzędzi CASE.

Podsumowanie

Progress jest systemem, zarządzania bazami danych, wyposażonym w komplet narzędzi do tworzenia, uruchamiania i konserwacji aplikacji użytkowych. Jakość i pełna integracja narzędzi powoduje, że programista otrzymuje możliwość przygotowania programu na dowolną platformę sprzętową, nie wychodząc ze środowiska programistycznego ADE.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200