Środowisko pracy Unix/Windows

Na świecie utrzymuje się tendencja tworzenia otwartych systemów informatycznych, szczególnie takich, w których z usług serwerów pracujących pod systemami Unix i Windows NT Server korzystać mogą stacje robocze systemu Windows. Rozwiązanie takie wychodzi naprzeciw potrzebom szerokiej rzeszy użytkowników komputerów PC (z zainstalowanym systemem Windows), w otoczeniu których, pracuje coraz więcej serwerów unixowych.

Na świecie utrzymuje się tendencja tworzenia otwartych systemów informatycznych, szczególnie takich, w których z usług serwerów pracujących pod systemami Unix i Windows NT Server korzystać mogą stacje robocze systemu Windows. Rozwiązanie takie wychodzi naprzeciw potrzebom szerokiej rzeszy użytkowników komputerów PC (z zainstalowanym systemem Windows), w otoczeniu których, pracuje coraz więcej serwerów unixowych.

Sprzedaż silnych serwerów systemu Unix, które w wielu firmach przejmują na siebie zadania zarządzania rozbudowanymi, bazami danych, ciągle wzrasta. Stąd potrzeba stworzenia adekwatnych dla tego środowiska pracy narzędzi, które umożliwiają współpracę komputerów PC z tymi serwerami.

Coraz więcej systemów informatycznych budowanych jest na bazie serwerów systemu Windows NT Server i oprogramowania pozwalającego na pracę w grupach, np. Windows for Workgroup. Jeśli jest to całkiem nowa instalacja, sprawa jest prosta. Rzecz komplikuje się jednak nieco, jeśli nowy system jest wprowadzany do eksploatowanych już sieci LAN, w których aplikacje są uruchamiane bardzo często na serwerach i stacjach roboczych firmy Sun Microsystems (Unix). Rysuje się wtedy potrzeba stosowania oprogramowania, które może powiązać w jeden organizm stacje robocze systemu Windows z serwerami systemu Unix.

Rozwiązaniem może być np. zastosowanie protokołu komunikacyjnego TCP/IP i oprogramowania PC-NFS. Użytkownicy takich instalacji wiążą duże nadzieje z, zapowiadanym przez firmę Sun na 1995 r., zestawem narzędzi do pisania aplikacji w środowisku zorientowanego obiektowo systemu OpenStep, czy możliwością instalowania na stacjach roboczych dwóch systemów: OpenStep i NextStep (Next Computer Inc.).

Według przewidywań analityków rynku, obroty na rynku stacji roboczych wzrosną w 1995 r. o 30% (włączając w to komputery systemu Windows NT). Sprzedaż stacji roboczych systemu Unix wzrośnie o 15%. Na świecie sprzedano w 1994 r. ogółem 895 tys. stacji roboczych. Można być pewnym, że w br. wielu użytkowników nadal będzie chciała mieć możliwość tworzenia środowisk pracy, w których obok komputerów PC klasy high-end (szczególnie tych budowanych na bazie procesora Pentium), mogą też pracować stacje robocze systemu Unix klasy low-end (np. tych produkowanych przez IBM, Hewlett-Packard czy Sun).

Pod koniec 1995 roku klient będzie miał do wyboru: komputer PC wyposażony w kilka procesorów Pentium lub, podobnej mocy, system zbudowany na bazie procesora typu RISC. Ważne jest to, że na każdym z nich będzie można zainstalować ten sam system operacyjny. Pozwoli to użytkownikom wybierać i uruchamiać aplikacje, bez potrzeby oglądania się na platformę sprzętową.

W tym roku ma być gotowa wersja systemu operacyjnego Solaris, przystosowana do instalowania na komputerach wyposażonych w procesor PowerPC. Podobnie rzecz się ma z systemem Windows NT, który można będzie instalować na komputerach z procesorami PowerPC i Alpha (Digital Equipment Corp.). Należy się więc spodziewać, że wszystko to (w połączeniu z kłopotami firmy Intel z procesorem Pentium) spowoduje w tego roku wzrost zainteresowania klientów komputerami PC z procesorami typu RISC.

W tym roku utrzyma się też zapewne, obserwowany w ostatnich latach, wzrost sprzedaży serwerów systemu Unix, szczególnie tych średniej i dużej mocy. Pracujące w trybie wieloprzetwarzania symetrycznego (SMP) serwery tego typu wzmocnią na pewno swoją pozycję po wprowadzeniu na rynek w 1995 r. nowych 64-bitowych procesorów i systemów operacyjnych. Mając na uwadze zakładany 30% wzrost, rynek serwerów unixowych będzie w 1995 r. najbardziej dynamicznie rozwijającym się odcinkiem całego przemysłu komputerowego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200