Spotkali się fani Microsoftu

Microsoft przekonuje programistów do podjęcia wysiłków w promocji .Net.

Microsoft przekonuje programistów do podjęcia wysiłków w promocji .Net.

Spotkali się fani Microsoftu

Dekada programu MCP

Java kontra .Net, Sun kontra Microsoft. W odstępie kilkunastu dni dwaj wielcy rywale zorganizowali konferencje dla tysięcy swoich użytkowników i partnerów. Jak co roku były one pokazem siły obu firm. Tradycyjnie też nie obyło się bez prób zdyskredytowania konkurenta. W ubiegłym tygodniu, w Nowym Orleanie, gdzie odbywał się TechEd, głos należał do Microsoftu, który starał się przekonać do swojej wizji usług sieciowych.

Dla twórców usług

Podczas TechEd zaprezentowano dodatki do udostępnionego w lutym br. pakietu Visual Studio .Net, mające ułatwić integrację Exchange 2000 i SQL Server 2000 z platformą .Net. W Nowym Orleanie premierę miał Commerce Server 2002, pierwszy produkt opracowany w całości w ramach infrastruktury .Net, umożliwiający uruchamianie aplikacji zaprojektowanych dla .Net (z wykorzystaniem ASP.Net i .Net Framework). Nowa wersja Commerce Server jest zintegrowana z serwisem autoryzacyjnym Passport.

Commerce Server 2002 jest dos-tępny w dwóch wersjach: Enterprise - pełnej, działającej bez górnego limitu liczby procesorów oraz Standard - oferującej analogiczną funkcjonalność, ale przystosowanej do obsługi dwóch procesorów. Ceny za jeden procesor wynoszą odpowiednio: 20 tys. USD i 7 tys. USD.

Nowością jest Exchange 2000 Ser-ver XML Web Services Toolkit for .Net. Pakiet ten służy programistom korzystającym z VS.Net do tworzenia usług Web, wykorzystujących funkcje serwera Exchange 2000 i umożliwiających bezpośredni dostęp do poczty elektronicznej, kalendarzy, folderów kontaktowych itd.

Microsoft udostępnił też wersję beta zestawu narzędziowego SQL Server 2000 Notification Services służącego do tworzenia systemów powiadamiania, wykorzystujących zestaw preferencji użytkowników, przechowywany w bazie SQL.

Pierwszym praktycznym przy-kładem komercyjnej usługi Web Microsoftu jest MapPoint.Net. Usługa ta, udostępniana na serwerach Microsoftu i obsługująca technologię SOAP i XML, umożliwia niezależnym twórcom wyposażanie ich aplikacji w usługi lokalizacyjne, wytyczanie optymalnych tras przejazdu itd. na podstawie map udostępnianych przez Microsoft.

Małe bazy

Do końca kwietnia br. ma być dos-tępny SQL Server Windows CE Edition 2.0 - uproszczony motor bazodanowy, umożliwiający użytkownikom komputerów naręcznych selektywne replikowanie informacji z korporacyjnych baz danych, a także edycję tych danych offline. Zmiany wprowadzone do aplikacji dotyczą m.in. integracji z oprogramowaniem Visual Studio .Net Smart Device Extensions, przeznaczonym do budowania aplikacji przenośnych. Nowa wersja została zintegrowana ze znajdującym się jeszcze w fazie testów beta .Net Compact Framework - środowiskiem, pozwalającym na uruchamianie aplikacji .Net na palmtopach. Dzięki temu programiści będą mogli pisać aplikacje dla komputerów naręcznych w 20 językach programowania. W poprzedniej edycji SQL Server Windows CE Edition, oznaczonej indeksem 1.1, mieli oni do dyspozycji jedynie dwa języki: Visual Basic 6.0 i Visual C++ 6.0.

Dokładne daty

Microsoft zapowiedział jednocześ-nie wprowadzenie zmian w sposobie oferowania wsparcia technicznego dla narzędzi programistycznych. Dotychczas firma stosowała zasadę "N-2", polegającą na oferowaniu bezpłatnego wsparcia technicznego dla ostatniego zestawu narzędzi oraz dwóch poprzednich wersji. Obecnie, poczynając od Visual Basic 6.0 poprzedzającego Visual Studio .Net, firma zamierza określać dokładne daty do kiedy będzie świadczyć bezpłatną pomoc. Zdaniem przedstawicieli Microsoftu, ściśle określony czas wsparcia pozwoli programistom na lepsze planowanie harmonogramu migracji do nowych narzędzi.

Bezpłatne wsparcie i poprawki do Visual Basic 6.0 będą oferowane do 2005 r. Później użytkownicy będą musieli płacić za każde internetowe i telefoniczne zapytanie. W roku 2008 wsparcie dla tego pakietu wygaśnie.

Będzie bezpieczniej

Podczas konferencji poinformowa-no o współpracy Microsoftu z IBM i VeriSign nad tworzeniem standardów bezpieczeństwa dla usług Web. Efektem wspólnych działań ma być opublikowanie w najbliższych kilkunastu miesiącach siedmiu nowych specyfikacji. Pierwszą - WS-Security - już zaprezentowano podczas TechEd. Określa ona sposób wykorzystywania aktualnych specyfikacji organizacji W3C (World Wide Web Consortium) - XML Signature i XML Encryption - do stworzenia standardu szyfrowania informacji i zachowania poufności danych przesyłanych między przedsiębiorstwami. WS-Security stanowi połączenie dwóch wcześniejszych specyfikacji, które były opracowywane niezależnie przez Microsoft i IBM przy współpracy z VeriSign.

Kolejne specyfikacje, nad którymi trwają prace, to WS-Policy, WS-Trust i WS-Privacy oraz WS-Secure Conversation, WS-Federation i WS-Authorization, związane ze sposobem, w jaki klienci łączą systemy komputerowe, wykorzystujące różne technologie bezpieczeństwa.

MILIARDY DO WYDANIA

Według gartner group, z chwilą uporania się z kłopotami sądowymi Microsoft wybierze się na duże zakupy. Gotówkowa rezerwa firmy wynosi obecnie 38 mld usd i Steve Ballmer musi znaleźć sposób na zainwestowanie tej kwoty. Może ona być przeznaczona na zatrudnienie nowych pracowników albo przejęcia innych firm.

Analitycy Gartner Group prognozuja, że ok. 15 mld USD firma przeznaczyć na przejęcie kilku firm specjalizujacych się w usługach IT, w tym dużej firmy o międzynarodowej renomie. 1 mld USD Microsoft ma przeznaczyć na zakupy w zakresie zarządzania obciążeniem serwerów (workload management). Taką samą kwotę ma zainwestować w technologie medialne. Pozostałe obszary, które mogą znaleźć się w kręgu zainteresowań Microsoftu, to archiwizacja i bezpieczeństwo.

W ciągu ostatnich 10 lat microsoft przejał 60 firm. Proces ten został jednak wyhamowany wraz z rozpoczęciem batalii sądowych, toczonych z departamentem sprawiedliwości, oskarżającym Microsoft o monopol.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200