Spokojny sen bankowca

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji "Heros" S.A. wprowadziło do oferowanych przez siebie usług jedną "Wszystkich Ryzyk Bankowych". Obejmuje ona kompleksowe ubezpieczenie sprzętu i danych kompleksowych.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji "Heros" S.A. wprowadziło do oferowanych przez siebie usług jedną "Wszystkich Ryzyk Bankowych". Obejmuje ona kompleksowe ubezpieczenie sprzętu i danych kompleksowych.

"Heros" jest jedną z niewielu firm Swiadczących na polskim rynku usługi w zakresie ubezpieczenia systemów i danych komputerowych. Sprzęt, programy, przechowywane i przesyłane dane można ubezpieczyć zarówno w ramach programu "Wszystkich Ryzyk Bankowych", jak i poza nim. Polisa ta dostępna jest więc zarówno dla instytucji finansowych jak i innych podmiotów gospodarczych, włącznie z administracją państwową.

Ubezpieczenie danych i sprzętu komputerowego jest częścią programu "Wszystkich Ryzyk Bankowych" tak, iż jedynie te banki, które posiadają podstawową polisę programu mogą skorzystać z dodatkowych usług.

Gwarantem wypłacalności Towarzystwa jest łączny limit ochrony w międzynarodowych firmach asekuracyjnych na ponad 70 mln USD.

Zajmujący się programem "Wszystkich Ryzyk Bankowych" wicedyrektor "Herosa" Mariusz Ejsmont twierdzi, że przygotowywany od roku program spotkał się z dużym zainteresowaniem polskich instytucji finansowych. Jednak towarzystwo stosuje bardzo staranną selekcję kandydatów do otrzymania polisy.

Pierwszy krok

Podstawowym warunkiem, który musi spełnić ubiegający się o polisę jest obecność na liście rankingowej polskich banków zamieszczanej w "Gazecie Bankowej". Następnie przedstawiciele instytucji finansowej wypełniają szczegółowy formularz dotyczący banku, który jest analizowany później przez specjalistów z towarzystwa. Gdy wystąpią wątpliwości "Heros" może zwrócić się bezpośrednio do wnioskodawcy lub nawet przeprowadzić inspekcję w instytucji finansowej. W przypadku pozytywnego zaopiniowania wniosku, całość sprawy przekazuje się do londyńskiego Lloyda, jednego z asekurantów "Herosa", który ostatecznie podejmuje decyzję o przyznaniu

polisy.

Dodatkowe usługi

Polisę "Wszystkich Ryzyk Bankowych" można rozszerzyć następnie o ubezpieczenie komputerów i sprzętu elektronicznego. Ubiegający się o polisę musi podać opis używanego systemu, rodzaje elektronicznych systemów łączności i fizycznego zabezpieczenia banku. Towarzystwo zainteresowane jest także posiadaniem przez bank automatów bankowych, a także rodzajami szkód w dziedzinie sprzętu i oprogramowania, które wydarzyły się w ciągu ostatnich 5 lat.

Ze zrozumiałych względów większość odpowiedzi pozostaje do wyłącznej wiadomości wnioskodawcy i firmy ubezpieczeniowej.

W dziedzinie przetwarzania danych ubezpieczeniodawca zainteresowany jest przybliżoną liczbą dziennych transakcji w każdym z rodzajów usług. Ryzyko i koszt polisy zwiększa tu liczba transakcji, a także zlecanie obliczeń innej firmie. Każde włączenie w działalność finansową innego podmiotu niż wnioskujący o polisę bank musi być dokładnie zanalizowane przez towarzystwo. W sekcji opisującej wejście do systemu, wnioskodawca jest pytany zarówno o fizyczną możliwość dostępu do terminali przez osoby nieuprawnione, jak i hierarchię wprowadzonych haseł, a także częstotliwość ich zmiany. Pewną gwarancją dla ubezpieczeniodawcy jest używanie przez daną instytucję finansową sprawdzonych pakietów zabezpieczających oprogramowanie.

Kolejną kwestią są zabezpieczenia fizyczne. Towarzystwo zainteresowane jest, by bank posiadał specjalne miejsce na przechowywanie archiwum magnetycznego, a także podwójny system kontroli personelu. Szczególną ochronę powinno posiadać centrum przetwarzania danych.

Zarówno gwarancje finansowe, świadczone przez międzynarodowe firmy reasekuracyjne, jak i opracowane przez Lloyda warunki wzmagają zainteresowanie instytucji ofertą "Herosa". Polisa "Ubezpieczenie komputerów i sprzętu elektronicznego" została przygotowana przez Lloyda w 1991 r.

Od tego czasu "Heros" rozwija swoją działalność w dziedzinie ubezpieczania sprzętu elektronicznego, przygotowując się m. in. do wprowadzenia podobnej polisy dla firm nie związanych z bankowością. Opracowane przez Towarzystwo warunki powstały na podstawie materiałów znanej niemieckiej firmy ubezpieczeniowej Telaversicherung. Obecnie jednak "Heros" nie jest przygotowany do ubezpieczania indywidualnych użytkowników od utraty, kradzieży danych i włamania do systemu - twierdzi wicedyrektor Towarzystwa, Mariusz Ejsmont.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200