Spam finansowy coraz popularniejszy

Firma Clearswift opublikowała raport z kwietniowego “Spam Index”. Według raportu w kwietniu tego roku udział spamu o treściach pornograficznych był najniższy od czerwca 2003 roku i stanowiła jedynie 4.8 proc. ogółu spamu. W marcu spam o takich treściach stanowił 8.2 proc., a w lutym 13,6 proc. ogółu informacji. Zmniejszył się również udzial spamu o treściach medycznych. W kwietniu wynosił 40 proc., w marcu było to 57 proc. ogółu wiadomości.

W kwietniu wzrósł natomiast udział spamu o tematyce finansowej - do 37.8 proc. ogółu niepożądanych wiadomości. W marcu wiadomości zawierające propozycje szybkiego zarobku stanowiły 26 proc., a w lutym jedynie 10.8 proc. ogółu.

Spamerzy skupiają się na bardziej dochodowych formach działania, co potwierdza znaczny wzrost spamu oferującego bezpośrednią sprzedaż produktów i usług. W kwietniu wynosił on już blisko 13 proc., podczas gdy w marcu niecałe 2 proc. ogółu. Jednym z najbardziej popularnych produktów oferowanych w sprzedaży w kwietniu był nielegalny filtr, umożliwiający abonentom telewizji kablowych odkodowanie dodatkowych programów, na które nie wykupili abonamentu.

Zobacz również:

Wyniki zostały opracowane na podstawie raportów generowanych przez rozwiązania antyspamowe Clearswift. Raporty te przesyłane są raz w tygodniu do firmy Clearswift przez użytkowników.

Szczegółowe wyniki badań dostępne są na stronie internetowej www.clearswift.com.