Sony stawia na optyczne napędy dedykowane dla centrów danych

Nie przejmując się tym, że napędy Blu-ray i DVD znikają powoli z pecetów, Sony postanowił przywrócić je do łask. Firma chce im nadać nowe życie i będzie przekonywać użytkowników, że mogą one odegrać ważną rolę w centrach danych. Przemawiać ma za tym fakt, że nośniki tego typu mogą przechowywać dane przez 100 i więcej lat.

Firma zaprezentowała kilka dni temu pamięć masową klasy enterprise zawierającą optyczne napędy, które może przechowywać do 181 PB danych. Pamięć nosi nazwę Everspan, zawiera napędy Blu-ray i może w maks. konfiguracji mieć postać szafy mającej długość 18 metrów. Rozwiązanie zaprojektowane z myślą o firmach, które uruchamiają aplikacje Big Data i muszą przechowywać przez wiele lat olbrzymie porcje niezmienianych w czasie danych.

Sony pokazał pamięć masową Everspan na odbywającej się niedawno w USA konferencji Open Compute Project (OCP) i zapowiada, że pojawi się ona oficjalnie w jego ofercie w połowie tego roku.

Zobacz również:

Pamięć zapisuje dane na nośnikach noszących nazwę Archival Discs. Na dysku tego typu można zapisać 300 GB danych (150 GB po każdej stronie). Sony zapowiada, że pojemność dysku będzie sukcesywnie zwiększana, tak iż za pięć lat będzie można na nim zapisywać 1 TB danych. To dużo biorąc pod uwagę fakt, że dyski Blu-ray mają pojemność 100 GB. I pomyśleć iż pierwsze dyski CD (wprowadzone na rynek w 1982) miały pojemność 650MB, a na pierwszych dyskach DVD (które pojawiły się w 1996) można było zapisać 4,7 GB danych.

Sony wypala dane na zaprojektowanych przez siebie dyskach za pomocą niebieskiego lasera (a więc takiego samego, jakie są stosowane w napędach Blu-ray) . Firma wprowadziła jednak do napędu szereg nowych rozwiązań (takich jak np. osiem pracujących jednocześnie laserów), które zwiększają szybkość zapisu oraz niezawodność pracy urządzenia. Dlatego każdy napęd może zapisywać dane z szybkością 140 MB/s, a odczytywać je z szybkością 280 MB/s.

Napędy są wyposażone w interfejs SATA, ale przed zapisaniem danych konwertują je na postać zgodną z protokołem iSCSI. Sony informuje, że koszt przechowywania danych na napędach Everspan kształtuje się na poziomie 0,05 do 0,06 USD.