Skracać cykl produkcyjny

Rynek narzędzi do opracowania aplikacji odznacza się wyjątkową zmiennością. Jeszcze dwa lata temu duże aplikacje uruchamiało się wyłącznie w środowisku znakowym (na terminalach znakowych lub ich emulatorach na PC), podstawowe narzędzia korzystały z języków 4GL o dużych możliwościach i łatwości włączenia procedur obliczeniowych w językach 3GL, zaś opracowanie interfejsu użytkowego aplikacji ograniczało się jedynie do określenia uproszczonej formuły zgodnej z wymaganiami ergonomii pracy.

Rynek narzędzi do opracowania aplikacji odznacza się wyjątkową zmiennością. Jeszcze dwa lata temu duże aplikacje uruchamiało się wyłącznie w środowisku znakowym (na terminalach znakowych lub ich emulatorach na PC), podstawowe narzędzia korzystały z języków 4GL o dużych możliwościach i łatwości włączenia procedur obliczeniowych w językach 3GL, zaś opracowanie interfejsu użytkowego aplikacji ograniczało się jedynie do określenia uproszczonej formuły zgodnej z wymaganiami ergonomii pracy.

Obecnie aplikacje z interfejsem znakowym przechodzą do historii, użytkownik wymaga bowiem eleganckiego wyglądu graficznego w Windows. Spowodowało to pojawienie się wielu lepszych lub gorszych narzędzi, koncentrujących się głównie na tej stosunkowo mało ważnej właściwości aplikacji, jaką jest interfejs użytkowy. Zrodziło się także nieuzasadnione przekonanie, że opracowanie aplikacji sprowadza się właśnie do samego kształtu formatek ekranowych i raportów, reszta zaś jakoś tam robi się sama. Skutki widać w wielu aplikacjach działających niesłychanie powoli, nie zapewniających nawet elementarnej ochrony danych i dostępu do zasobów.

Jednakże najważniejszym wyzwaniem dla każdego zespołu projektowego jest konieczność skracania cyklu produkcyjnego i zwiększania wydajności pracy. Niestety często odbija się to na jakości aplikacji, dogłębności jej testowania czy bezpieczeństwie danych.

Poważnym problemem jest także niezgodność narzędzi i serwera bazy, dla którego opracowuje się aplikacje. Dlatego większym powodzeniem u użytkowników cieszą się te narzędzia, które może nie zawsze oferują najlepsze możliwości, najszybszy kod i największy zakres opcji i funkcji, ale są doskonale zintegrowane z serwerem bazy.

Jednakże dopiero w 1995 r. pojawiły się graficzne narzędzia, które określić można mianem korporacyjnych, co ma oznaczać, że spełniają wymagania dużych firm i wielkich zespołów programistycznych. Oferują one podobne możliwości jakie od dawna zapewniało środowisko dużych komputerów.

Oferta

Wszyscy poważni producenci zalecają własne zestawy narzędziowe do obsługi wszystkich etapów analizy, modelowania, projektowania i implementacji aplikacji.

IBM oferuje pakiety narzędziowe zarówno typu CASE, jak proste generatory aplikacji (VisualAge for C, VisualAge for Smalltalk) współpracujące z popularnymi językami programowania.

Informix oferuje nową wersję pakietu NewEra 2.0 do opracowania aplikacji o znacznych możliwościach w zakresie generowania formatek, raportów, tworzenia widoków na dane w bazie, udostępniania danych dla zapytań ad hoc itd. Jego możliwości uzupełnia wiele pakietów programistycznych niezależnych producentów, np. ObjectTeam for OMT firmy Cadre. Jest to otwarte, obiektowe środowisko CASE, korzystające z metodyki Object Modelling Technique, opisanej przez Rumbaugha i in.

Microsoft proponuje narzędzia typu Visual Basic, Visual C++, Access czy Visual FoxPro, ale brak mu własnych narzędzi o lepszej skalowalności aplikacji i narzędzi CASE. Jednakże jedynie Microsoft oferuje możliwość przeniesienia aplikacji z biurka, opracowanych za pomocą Accessa lub FoxPro, na platformę SQL Server za pomocą tzw. upsizing tools.

Oracle już od kilku lat proponuje własne narzędzia do tworzenia aplikacji. W 1995 roku pojawiły się dwa nowe zestawy Oracle Designer/2000 i Oracle Developer/2000. Designer/2000 służy do modelowania złożonych systemów, daje możliwość modelowania procesów gospodarczych (Business Process Reengineering), analizy i modelowania projektu, tworzenia diagramów i generacji kodu. Developer/2000 daje możliwość szybkiego opracowania prototypów aplikacji oraz produkcyjnego wytwarzania systemów skalowalnych od grupy roboczej do obsługi całej firmy.

Software AG poleca własne zestawy narzędzi zarówno 4GL (Natural) jak obiektowych (Natural New Dimension) o dużych możliwościach, dobrze współpracujące z bazami Adabas, jak i zaawansowany pakiet Esperant 3.0 do tworzenia zapytań ad hoc do bazy, przeznaczony dla użytkownika końcowego.

Sybase po kupieniu firmy PowerSoft proponuje PowerBuilder, obecnie w wersji 4.0. W Polsce firma InfoVide - przedstawiciel PowerSoft - oferuje liczne zestawy narzędziowe LBMS uzupełniające możliwości PowerBuildera w zakresie analizy, modelowania i in. Ten zestaw narzędzi nadaje się także do tworzenia aplikacji dla innych baz danych (chociaż niezbyt dobrze współpracuje z Oraclem).

Repozytoria

Podstawą efektywnego wykorzystania pracy zespołu programistycznego, jest obsługa oparta na wykorzystaniu lokalnego lub globalnego repozytorium danych o danych w bazie, funkcjach, procedurach, modułach, obiektach i aplikacjach, dostępnych dla każdego członka zespołu. Globalne repozytorium służy także zaawansowanym użytkownikom i administratorowi bazy do definiowania praw dostępu, tworzenia raportów ad hoc, przetwarzania analitycznego, udostępniania danych poszczególnym zespołom itp.

Większość narzędzi CASE oferuje własne repozytorium danych. Jego przydatność jest jednak na ogół ograniczona do etapu tworzenia aplikacji. Lepsze właściwości mają repozytoria globalne. Ich idea i koncepcja powstała z potrzeb środowiska dużych komputerów i ich właściwości są ogromne. Niestety koszt jest wysoki a wymagania sprzętowe duże.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200