Skokami do przodu

DRQ oferuje rozwiązania dla sektorów: bankowego i telekomunikacyjnego.

DRQ oferuje rozwiązania dla sektorów: bankowego i telekomunikacyjnego.

Uniwersytet Jagielloński nie był dotąd postrzegany jako inkubator kadr dla branży teleinformatycznej. Jednym z wyjątków jest firma Doctor Q (obecnie DRQ). Została ona założona w 1987 r. przez trzech studentów kierunku matematyczno-fizycznego UJ: Kazimierza Jojczyka, Marka Kubowicza i Juliana Kutrzebę.

Z branży do branży

Pierwszym systemem, jaki wspólnie stworzyli, było oprogramowanie do analizy sygnałów EKG. Założyciele Doctor Q postanowili jednak skoncentrować się na tworzeniu systemów dla zakładów przemysłowych. W ciągu kilku lat niewielka fir-ma pozyskała kilku dużych klientów, w tym Polfę Kraków, Krośnieńskie Huty Szkła i Stomil Kraków. "Wiele firm, z którymi nawiązaliśmy kontakt na przełomie lat 80. i 90., współpracuje z nami do dziś" - mówi Julian Kutrzeba, prezes zarządu DRQ sp. z o.o. w Krakowie.

Przełomowym momentem w historii firmy było wejście na rynek rozwiązań dla sektora finansowego. W 1994 r. Doctor Q rozpoczęła tworzenie systemu rozliczeniowego dla PFRON i systemu obsługi kart dla Banku Przemysłowo-Handlowego SA. BPH jest zresztą jednym z najwierniejszych klientów firmy. Nadal wykorzystuje opracowany przez DRQ system banko- wości elektronicznej EDICash. Obecnie wdraża także nową wersję systemu bankowości internetowej opartego na oprogramowaniu XML Switch.

W 1996 r. zależna od Doctor Q spółka Doctor Q EDI zosta- ła operatorem sieci EDI, stworzonej we współpracy z GE Information Services. "Kontakt z techno-logią EDI pozwo- lił nam opracować nowe rozwiązania, jednak działalność operatorska stała w sprzeczności z pro-dukcją oprogramo- wania" - tłumaczy Julian Kutrzeba. Doctor Q EDI została wyłączona z grupy kapitałowej Doctor Q i ostatecznie przejęta w ub.r. przez Prokom Software.

Kolejnym etapem rozwoju firmy było rozpoczęcie współ- pracy z Lotus Development i tworzenie rozwiązań wykorzystujących Lotus Notes. Ich użytkownikami są m.in. Narodowy Bank Polski, BPH, Bank Śląski i Kredyt Bank, a także Coca-Cola i Master Food.

Quo Vadis DRQ?

W maju 2000 r. Optimus prze-jął 85% udziałów w Doctor Q. "Sprzedaż udziałów Optimusowi nie była wymuszona sytuacją w firmie. Nigdy nie mieliśmy kłopotów finansowych. Optimus chciał mieć w grupie kapitałowej spółkę z dużym doświadczeniem w prowadzeniu projektów informatycznych. Natomiast nam zależało na dostępie do dużych kontraktów" - przekonuje Julian Kutrzeba.

W założeniach Doctor Q miała współpracować przy projektach dla administracji i wojska z Optimus Lockheed Martin. Po zawieszeniu działalności tej ostatniej, zmodyfikowała swoją strategię. Firma koncentruje działalność na trzech sektorach: bankowo-finansowym, telekomunikacyjno-internetowym i medialnym.

DRQ zebrała doświadczenia w telekomunikacji, tworząc systemy współpracujące z oprogramowaniem billingowym dla PTK Centertel, a także oprogramowanie HotSpot, wspoma- gające wyszukiwanie miejsc, w których sieć komórkowa jest najbardziej obciążona. Systemami dla firm medialnych - takich jak portale i serwisy internetowe - DRQ zainteresowała się niedawno. "Media i telekomunikacja wzajemnie wspierają swój rozwój. Zamierzamy oferować rozwiązania umożliwiające integrację usług komunikacyjnych - zwłaszcza opartych na technologii GSM - z usługami polegającymi np. na dostarczaniu informacji" - tłumaczy Julian Kutrzeba.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200