Skaner Copiscan 3338A

Na polskimnaszym rynku pojawiła się rodzina wydajnych skanerów Copiscan produkowanych przez firmę Bell & Howell. Przedstawiamy model 3338A - skaner bębnowy o rozdzielczości 300 dpi i wydajności 42 strony formatu A4 na minutę.

Na polskimnaszym rynku pojawiła się rodzina wydajnych skanerów Copiscan produkowanych przez firmę Bell & Howell. Przedstawiamy model 3338A - skaner bębnowy o rozdzielczości 300 dpi i wydajności 42 strony formatu A4 na minutę.

Copiscan 3338 jest urządzeniem monochromatycznym, które skanuje dokumenty jednostronnie. Może on współpracować z systemami PC, Mac i Unix za pośrednictwem interfejsu SCSI. Maksymalny rozmiar skanowanych arkuszy wynosi 297 x 420 mm. Skaner służy do szybkiego wprowadzania danych do systemów tzw. imagingu (zarządzanie papierową i faksową informacją przechowywaną w formie obrazów). Urządzenie może być wyposażone w automatyczny podajnik papieru na 100 lub 500 kartek, ma wymiary 537 x 528 x 254 mm i waży ok. 20 kg.

Podstawową cechą konstrukcyjną, która odróżnia Copiscan od innych skanerów stacjonarnych, jest nie zacinający się mechanizm transportowy. Dzięki zastosowaniu unikalnych rozwiązań technicznych (system czujników i optymalizacja drogi papieru) możliwa jest niemal bezobsługowa eksploatacja urządzenia, nawet jeśli dokumenty są spięte, podarte, złożone lub mają różną grubość. Producent zapewnia, że mechanizm prowadzenia papieru nie powinien zacinać się częściej niż raz na 5 tys. arkuszy.

Copiscan ma wbudowane systemy autodiagnostyki, oszczędzania energii oraz ACE (Adaptive Contrast Enhancement) - system poprawiający czytelność skanowanych obrazów poprzez wzmacnianie kontrastu oraz pozwalający na wyeliminowanie jednego z trzech kolorów palety RGB. Ta ostatnia funkcja przyczynia się także do optymalizacji wykorzystania pamięci. Skaner jest przystosowany do ciężkiej pracy (heavy-duty).

Skaner to nie wszystko

Aby w pełni wykorzystać skaner, można go wyposażyć w oferowany jako opcja rozbudowany interfejs SCSI Bell & Howell. Dzięki wykorzystaniu technik inteligentnego buforowania i kolejkowania danych znacznie przyspiesza on pracę skanera i ma dodatkowe funkcje. Należą do nich m.in. możliwość definiowania przez użytkownika standardowych obszarów skanowania, automatyczne wykrywanie początku i końca dokumentu oraz funkcja umożliwiająca rozpoznawanie kodów kreskowych i prawidłowe ich odczytywanie niezależnie od umiejscowienia na dokumencie.

Karta ACE ma trzy tryby pracy pozwalające na optymalizację procesów skanowania: tekstów (wyostrzanie liter i eliminacja dodatkowych znaków), wczytywania grafiki (inteligentna transformacja odcieni szarości na obraz czarno-biały) oraz odczytywania kodów kreskowych.

W praktyce

Podczas prób praktycznych czas skanowania strony formatu A4 przy rozdzielczości 300 DPI nie przekraczał 1,5 s. Poza nielicznymi wyjątkami (bardzo słaba jakość druku) skanowane teksty nadawały się do obróbki programem OCR (Recognita). Podczas skanowania pliku ręcznie wypełnianych dokumentów handlowych (przypadkowo dobrane faktury VAT i rachunki) mechanizm skanera radził sobie na tyle dobrze, iż można uwierzyć zapewnieniom producenta, że żadna kartka się nie zakleszczy.

Do testów wykorzystano oprogramowanie Watermark Enterprise Edition for Windows firmy Watermark Software Inc., system imagingu przeznaczony do kompleksowego zarządzania papierową oraz faksową informacją, który pozwala na pełne wykorzystanie możliwości skanera.

Uwagi

Copiscan 3338A nie jest urządzeniem, które może pracować samodzielnie. Dystrybutor skanerów Bell & Howell, firma ATTI oferuje kompletne zestawy uzupełniające Copiscan. Składają się one z komputera Optimus z Pentium 75 MHz, 8 MB RAM, 1,3 GB dysku optycznego Dynatek, monitora Multimode 120 (rozdzielczość 1664 x 1200) oraz akceleratora Powerlighting firmy Xionics. Na takim sprzęcie pracowało oprogramowanie Watermark wykorzystane do testów skanera.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200