Siedem nowości Informixa

Firma przedstawiła w Poznaniu produkty obejmujące całą działalność przedsiębiorstwa.

Firma przedstawiła w Poznaniu produkty obejmujące całą działalność firmy.

Informix przedstawił w Poznaniu aż siedem nowych produktów. Uzyskał on w ub.r. obroty 9,5 mln USD, co oznacza wzrost ponad 50% w stosunku do roku 1994. Jest to efekt dużego udziału w liczbie licencji swych serwerów baz danych sprzedanych w Polsce oraz dużej liczby partnerów, tworzących aplikacje na zamówienie.

Serwery baz danych

Dostępny już jest - zapowiadany w ub.r. - serwer bazy danych dla grup roboczych (od 1 do 32 użytkowników) Informix OnLine Workgroup Server, oparty na architekturze DSA (Dynamic Scalable Architecture) zapewniającej optymalne wykorzystanie mocy obliczeniowej systemów wieloprocesorowych, działający pod kontrolą Unixa. Zastępuje on dostępny do tej pory przestarzały serwer bazy danych Informix SE, który nie będzie rozwijany, a wspierany przez firmę tylko do końca 1996 r. W tej samej grupie mieści się Informix OnLine Workgroup Server for Windows NT, pracujący na procesorach Intela i DEC Alpha. W tym ostatnim przypadku został zoptymalizowany dla wykorzystania 64-bitowej architektury procesorów.

Na komputerach o architekturze masowo równoległej IBM SP2 pokazano Informix Online XPS (Extended Parallel Server), przeznaczony dla dużych przedsiębiorstw, obsługujący ogromne bazy danych lub zarządzający dużymi hurtowniami danych.

Zakupienie przez Informixa firmy Illustra zaowocowało zapowiedzią obiektowo-relacyjnego serwera danych - uniwersalnego serwera (Universal Server) - przeznaczonego do obsługi danych multimedialnych w Internecie, wyszukiwania obiektów na podstawie ich cech wizualnych i innych.

Narzędzia

Program do tworzenia aplikacji klient/serwer NewEra, mimo stosunkowo wysokiej ceny, cieszy się uznaniem użytkowników już od wersji 1.0. Obecnie dostępna jest NewEra 3.0, przeznaczona do pracy w 32-bitowym środowisku Windows NT i Windows 95. Podobnie jak wersje poprzednie, zapewnia ona w pełni obiektowe środowisko aplikacyjne, ale daje także możliwość partycjonowania aplikacji na część przeznaczoną do wykonywania na serwerze bazy danych, serwerze aplikacji i stacji klienta, czyli tworzenie aplikacji trójwarstwowych.

Compass jest to pakiet przeznaczony do przenoszenia aplikacji napisanych w języku Informix 4GL do środowiska obiektowego NewEra. Wprawdzie nie zapewnia on pełnego przeniesienia wszystkich właściwości aplikacji ze środowiska znakowego 4GL do środowiska graficznego NewEra, ale i tak znacznie przyśpiesza proces migracji.

Hurtownia danych

Zakupienie firmy Stanford Technology Group oznacza, że Informix stał się poważnym konkurentem na polu obsługi zbiorczych baz danych (hurtowni danych). Pakiet narzędziowy MetaCube, zawiera programy do tworzenia zapytań do hurtowni danych MetaCube Explorer, do zarządzania hurtownią MetaCube Warehouse Manager oraz programy do kolejkowania i wykonywania w tle zapytań do bazy MetaCube Agents.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200