Sieć na sterydach

TP SA wdroży w sieci Polpak-T wysoko wydajne routery Ericsson AXI 580.

TP SA wdroży w sieci Polpak-T wysoko wydajne routery Ericsson AXI 580.

Centrum Systemów Teleinformatycznych TP SA podpisało kontrakt z firmą Ericsson, który umożliwi znaczącą rozbudowę szkieletu sieci Polpak-T. TP SA zakupi 12 wysoko wydajnych routerów Ericsson AXI 580, które zostaną wdrożone w kluczowych miejscach sieci Polpak-T. Routery te oferują przepustowość 160 mln pakietów sieciowych na sekundę i w maksymalnej konfiguracji mogą być wyposażone w 8 portów STM-64, umożliwiających komunikację z szybkością 10 Gb/s każdy.

"Początkowo routery Ericsson AXI 580 zostaną wyposażone w moduły z portami STM-1 o przepustowości 155 Mb/s i STM-4 o przepustowości 622 Mb/s" - mówi Euzebiusz Sowa, dyrektor ds. obsługi klienta Centrum Systemów Teleinformatycznych Polpak. Pojedynczy router umożliwi w maksymalnej konfiguracji obsługę 128 portów w przypadku technologii SONET/SDH lub 64 porty w ATM.

Routery Ericsson AXI 580 to produkt firmy Juniper Networks, znany jako M160 Internet Backbone Router. Ericsson licencjonuje to rozwiązanie od Junipera w ramach porozumienia technologicznego. Urządzenia tej firmy są obecnie najbardziej wydajnymi routerami, przeznaczonymi do budowy operatorskich sieci szkieletowych o bardzo dużej przepustowości.

Dokąd idziesz Polpaku?

"Bez względu na to, jak wydajne routery zostaną zastosowane, wąskie gardła nie znikną. Co najwyżej sieć szkieletowa będzie mogła się zatykać w innym miejscu, np. na dostępie do konkretnego serwera. Wynika to z nieprzewidywalnej struktury ruchu IP" - mówi Euzebiusz Sowa.

Obecnie szkielet sieci Polpak-T, z której usług korzysta wielu użytkowników Internetu w Polsce, zbudowany jest w technologii ATM i pomiędzy wszystkimi miastami wojewódzkimi (w tym również częścią miast wojewódzkich przed nowym podziałem administracyjnym kraju) realizuje komunikację z przepustowością 155 Mb/s. W kluczowych relacjach, np. kilku trak-tach w Warszawie oraz pomiędzy Warszawą a Krakowem, komunikacja odbywa się za pośrednictwem zwielokrotnionych traktów 155 Mb/s.

Jako przyczyny występowania wąskich gardeł Euzebiusz Sowa wskazuje niewydolność urządzeń routujących i fizyczne ograniczenia dostępnego pasma sieciowego w różnych miejscach sieci. Z pierwszym problemem zamierza sobie poradzić właśnie poprzez zwiększenie wydajności routerów. Drugi wymaga generalnej rozbudowy łączy i użycia central ATM o większej wydajności. Takie centrale są obecnie instalowane w sieci Polpak-T. "Najprawdopodobniej w znaczący sposób zwiększymy przepustowość, gdy zostanie sfinalizowany kontrakt TP SA z firmami Alcatel i Lucent Technologies dotyczący wdrożenia technologii DWDM. Planowane jest to na II połowę 2001 r." - wyjaśnia Euzebiusz Sowa.

Za istniejącą sytuację Euzebiusz Sowa obwinia dostawców informacji w Internecie. "Ten, kto udostępnia informacje, powinien się zatroszczyć o to, by zagwarantować pasmo, które umożliwi zaspokojenie w komfortowych warunkach ciekawości zainteresowanych tymi informacjami użytkowników Internetu" - twierdzi Euzebiusz Sowa.

Obecnie sieć Polpak-T włączona jest do Internetu światowego za pośrednictwem łącza o przepustowości 155 Mb/s do operatora Teleglobe. "Jeszcze w tym roku uruchomimy kolejne międzynarodowe łącze o przepustowości 155 Mb/s. Partnera wybierzemy w drodze przetargu" - mówi Euzebiusz Sowa.

Szkielet na szkielecie

Routery Ericsson AXI 580 zostaną zastosowane przede wszystkim tam, gdzie następuje koncentracja ruchu w sieci Polpak-T, w dziesięciu miastach m.in. w Warszawie, Krakowie, Trójmieście i we Wrocławiu. "Z przeprowadzonych analiz wynika, że zastosowanie routerów Ericssona właśnie w tych miejscach rozwiąże problem przeciążenia sieci w tych miastach. Da nam również zapas, umożliwiający skalowanie przepustowości sieci przez najbliższych kilka lat" - zapewnia Euzebiusz Sowa.

Docelowo CST TP SA planuje przebudować szkielet sieci Polpak-T, wprowadzając do niego dodatkową warstwę komunikacyjną, umożliwiającą realizację komunikacji z przepustowością 2,5 Gb/s. Platformą dla takich transmisji mają być routery Ericssona.

TP SA nie ujawnia wartości kontraktu z Ericssonem. Cena pojedynczego chassis routera AXI 580 wynosi ok. 125 tys. USD, a ceny modułów interfejsów - ponad 20 tys. USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200