Sieć dojrzewa wiosną

Majowe targi Networld+Interop nie miały wyraźnego przeboju. Niemniej zwiedzający byli świadkami ''dojrzewania'' technologii, które pojawiły się tu po raz pierwszy podczas ubiegłorocznych edycji.

Majowe targi Networld+Interop nie miały wyraźnego przeboju. Niemniej zwiedzający byli świadkami ''dojrzewania'' technologii, które pojawiły się tu po raz pierwszy podczas ubiegłorocznych edycji.

Rozwiązania dla sieci Gigabit Ethernet, technologia sieci wirtualnych (VPN), "chude" terminale - to tematy, które nie po raz pierwszy pojawiły się na największych targach, poświęconych wyłącznie sieciom komputerowym. Na odbywających się w Atlancie targach Networld+Interop (N+I) można było natomiast poznać wiele zagadnień, które dominowały w latach ubiegłych.

Gigabit bez problemów

Jednym z największych wydarzeń targów były premiery urządzeń komunikujących się z prędkością 1 Gb/s. Po raz pierwszy nowe, gigabitowe rozwiązania zaprezentował publicznie Hewlett-Packard, a także Bay Networks, który przedstawił moduły do swoich urządzeń.

Dzięki specjalnie zbudowanej sieci komputerowej zwiedzający N+I mogli się przekonać, jak przełączniki gigabitowe różnych producentów wzajemnie ze sobą współpracują. Mimo że Gigabit Ethernet nie jest jeszcze oficjalnie zatwierdzonym standardem (jego ratyfikacja zapowiadana jest dopiero na III kwartał br.), to Bay Networks, 3Com, Packet Engines i Cambrian Systems nie miały większych problemów przy demonstracji transmisji gigabitowych po mediach światłowodowych.

Praktycznie wszyscy liczący się producenci sieciowi podkreślali, że konieczne jest opracowanie spójnej specyfikacji, umożliwiającej realizowanie trunkingu, pozwalającego w sposób elastyczny zwiększać przepustowość między najważniejszymi urządzeniami, pracującymi w sieci korporacyjnej. Metoda ta polega na szeregowym łączeniu kilku portów przełącznika z kilkoma portami innego przełącznika lub też kilkoma kartami sieciowymi, pracującymi np. w serwerze (to rozwiązanie jest stosowane rzadziej). Dzięki temu efektywna przepustowość może wzrosnąć nawet czterokrotnie (przełączniki komunikują się z szybkością 4 Gb/s, a nie jak zwykle 1 Gb/s). Niestety, obecnie każdy z producentów opracowuje własne metody trunkingu, co uniemożliwia łączenie w ten sposób urządzeń sieciowych różnych dostawców.

Sieci wirtualne

Na N+I prezentowano wiele produktów realizujących ideę sieci wirtualnych (Virtual Private Networking). Możliwość łączenia prywatnych sieci korporacyjnych za pośrednictwem szyfrowanych połączeń realizowanych z wykorzystaniem sieci publicznych cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Analitycy przewidują, że w ciągu najbliższych dwóch lat technologia ta wystarczająco dojrzeje, by pretendować do miana najpopularniejszego sposobu łączenia oddziałów firm rozmieszczonych w odległych regionach kraju czy kontynentu. Obecne zamieszanie wokół VPN porównywane jest do zainteresowania, jakie wywołała przed dwoma laty idea intranetów. "Każdy o tym mówił, każdy chciał go mieć, a nikt do końca nie wiedział o co chodzi".

Na potencjalne powodzenie VPN składa się kilka czynników. Najważniejszym jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa poufnym pakietom przesyłanym przez sieci publiczne. Podczas N+I firma VeriSign zaprezentowała produkt OnSite for IPSec, który umożliwia operowanie cyfrowymi podpisami w sieciach wykorzystujących protokół IP Security (IPSec). Dzięki niemu możliwe jest tworzenie sieci wirtualnych z wykorzystaniem standardowo dostępnych routerów i pakietów firewall. Kompletne rozwiązania VPN zaprezentowały też m.in. Bay Networks i Ascend.

Ożenić ATM i Ethernet

Mniejsze emocje niż w poprzednich latach podczas N+I wzbudzała technologia ATM oraz związane z nią zagadnienia dotyczące transmisji głosu i wizji w sieciach komputerowych. Nie ulega już wątpliwości, że technologią, preferowaną w sieciach lokalnych, będzie konkurencyjny wobec ATM Gigabit Ethernet, który łatwiej łączy się z istniejącymi sieciami Ethernet i Fast Ethernet. Producenci sprzętu ATM także zmierzają w kierunku integracji własnych rozwiązań z sieciami pracującymi wg Ethernet. Przykładem jest porozumienie między firmami Intel i Fore Systems, które podczas N+I zaprezentowały swój pierwszy wspólny produkt - 24-portowy przełącznik 10/100 Mb/s wyposażony w moduł rozszerzający, umożliwiający podłączenie do sieci ATM, pracującej z przepustowością 155 Mb/s.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200