Serwery z dokładką

Nowe serwery HP Integrity to nie tylko nowe procesory Itanium 2 Madison, ale także ważne nowości, jakie firma HP, przygotowała w dziedzinie oprogramowania.

Nowe serwery HP Integrity to nie tylko nowe procesory Itanium 2 Madison, ale także ważne nowości, jakie firma HP, przygotowała w dziedzinie oprogramowania.

Firma HP odświeża linię serwerów Integrity, wprowadzając nowe modele z procesorami Itanium 2 Madison zawierającymi więcej pamięci podręcznej na płytce procesora. Premierze towarzyszą nowości w dziedzinie oprogramowania: wsparcie dla nowych platform systemowych, nowe, wydajne kompilatory oraz wsparcie ze strony wiodących producentów narzędzi. Z serwerami powiązana jest oferta oprogramowania do automatycznego zarządzania obciążeniem. Po raz pierwszy HP zaoferuje klientom możliwość płatności za serwery w ramach planów opłat zależnych od wykorzystania dla systemu Microsoft Windows Server 2003.

Cała para naprzód

Odświeżona została praktycznie cała seria Integrity - od podstawowego dwuprocesorowego modelu rx1620 do Superdome mieszczącego do 128 procesorów. Dzięki nowym procesorom Itanium 2, zawierającym aż 9 MB pamięci podręcznej na procesorze, wydajność przetwarzania danych powinna wzrosnąć znacząco - nawet o 25%. Dotychczasowe procesory Itanium 2 zawierały do 6 MB pamięci podręcznej.

Źródłem większej wydajności będzie nie tylko sprzęt, ale w równej mierze także zoptymalizowane pod kątem nowych procesorów kompilatory. Dzięki nim, według HP i Intela, skumulowana poprawa wydajności względem dotychczasowych wersji serwerów może sięgać nawet 50%. Na platformie IA-64 optymalizacja kompilacji ma w wielu przypadkach większe znaczenie dla wydajności aplikacji niż surowe megaherce, 64-bitowa przestrzeń adresowa czy nawet wielka pamięć podręczna L1.

Dobrą nowiną dla klientów jest wprowadzenie przez HP wsparcia dla nowych systemów operacyjnych. Do HP-UX 11iv2, Microsoft Windows, Red Hat Linux i Suse Linux Enterprise Server (SLES) 8 dołączył długo oczekiwany system OpenVMS w wersji 8.2, z którego korzystają klienci z branży telekomunikacyjnej, choć nie tylko. HP wprowadził także wsparcie dla SLES 9 z jądrem 2.6, dzięki któremu SLES 9 może wydajnie wykorzystywać nie 8, jak SLES 8, lecz aż 16 procesorów.

Kierunek: konsolidacja

Nowe serwery umożliwią HP dotarcie do większego niż dotychczas grona klientów zainteresowanych konsolidacją zasobów. Będzie to możliwe dzięki włączeniu do standardowego pakietu oprogramowania rozwiązania Global Workload Manager (GWM), następcy Workload Manager (WM). W przeciwieństwie do swojego poprzednika, GWM jest w stanie zarządzać obciążeniem nie jednego, lecz wielu serwerów, automatyzując czynności przynależące dotychczas do umiejętności doświadczonych administratorów lub realizowane przez zaawansowane zewnętrzne narzędzia z kategorii automatic provisioning.

GWM może rozdzielać obciążenie bez względu na to, czy ma do czynienia z serwerem fizycznym, czy też jedynie z korzystającym z części jego zasobów serwerem wirtualnym. Powinno to ułatwić życie operatorom wynajmującym swoją infrastrukturę klientom, a także firmom prowadzącym większe własne ośrodki przetwarzania. GWM może na razie zarządzać obciążeniem na platformach HP-UX i Linux, ale według HP wkrótce pojawi się wersja dla Windows oraz OpenVMS.

Kolejna ważna nowość to możliwość zakupu serwerów z systemem Microsoft Windows Server 2003 na zasadzie opłat za rzeczywiste wykorzystanie zasobów i mocy obliczeniowej. HP po prostu dostosowało do platformy Windows narzędzia pomiarowo-rejestrujące, dzięki którym wiadomo, ile i jakich zasobów firma wykorzystywała w jednostce czasu. Na podstawie zliczonych wartości HP wystawia co miesiąc fakturę. Oferta ta może być alternatywą dla tradycyjnych form finansowania infrastruktury.

Nowa oferta serwerowa to klucz do poprawy wyników działu Enterprise Servers and Storage Group, który ostatnio przynosił straty. To także ważny sygnał dla klientów, którzy dotychczas niechętnie myśleli o przejściu z systemów HP 9000 i AlphaServer na serwery z procesorami Itanium 2.

Cena mocy

Ceny nowych serwerów HP kształtują się następująco. Dwuprocesorowy model nx1620-2 będzie kosztować ok. 4,1 tys. USD, zaś jego starszy brat nx2620-2 dający więcej opcji rozbudowy - ok. 5,6 tys. USD. Ceny modeli z czterema procesorami zaczynają się od 16,6 tys. USD (model nx8640-8). Za podstawową wersję modelu ośmioprocesorowego nx7620-16 trzeba będzie zapłacić ok. 19 tys. USD, zaś ceny modeli 16 procesorowych (nx8620-32) zaczynają się od 58 tys. USD. Podstawowy model serwera Superdome, mieszczącego do 64 CPU, to wydatek rzędu 185 tys. USD. Końcówki nazw modeli sugerują, że można je wyposażyć w karty MX2, dzięki którym możliwe jest podwojenie liczby procesorów bez wymiany płyty głównej.

Nie tylko HP

Nowe serwery z procesorami Itanium 2 wprowadził niedawno do oferty także IBM. Urządzenia z serii x455 o wysokości 4U mogą pomieścić 2 lub 4 procesory Itanium 2. W połowie br. po wprowadzeniu nowej wersji chipsetów EXA 2 (Enterprise X-Architecture 2), serwery te będą skalować się do 16 procesorów. Premiera chipsetów EXA 2 odbędzie się w połowie roku, kiedy to IBM zamierza pokazać światu 32-procesorowe systemy z procesorami Xeon. Serwery z procesorami Itanium 2 oferuje od dłuższego czasu także Dell.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200