Serwery do wynajecia

Pierwsze większe centra przetwarzania danych powstały w Polsce około 10 lat temu. Rynek rozwija się dynamicznie nie tylko dzięki rosnącemu zainteresowaniu lokalnego biznesu, lecz także klientom zagranicznym, dla których Polska jest atrakcyjną lokalizacją.

Serwery do wynajecia

Aby zachować konkurencyjność, firmy coraz częściej oddają w zarządzanie część swoich procesów, co pozwala im skupić się na głównej osi działalności. Spośród wielu typów outsourcingu IT centra danych systematycznie zyskują na znaczeniu. Rośnie zaufanie firm do koncepcji przechowywania danych firmowych na zewnętrznych serwerach. Wcześniej biznes preferował rozwiązania oparte na własnych urządzeniach. Dziś to się zmienia. Firmy doceniają wygodę i bezpieczeństwo outsourcingu serwerów i coraz chętniej sięgają po usługę.

Outsourcing serwerów w Polsce to wciąż głównie usługi kolokacyjne. W zależności od stosowanego modelu biznesowego, dostawcy usług data center profilują swoje portfolia ofertowe tak, by najlepiej wykorzystywać swój potencjał i maksymalizować zysk. Dlatego przegląd głównych dostawców tego typu rozwiązań w Polsce daje zróżnicowany obraz. Operatorzy telekomunikacyjni oferujący usługi data center koncentrują się na kolokacji i udostępnianiu infrastruktury, zaś mniejsi dostawcy proponują szerokie wachlarze usług zarządzanych.

Zobacz również:

  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • OpenAI rozważa stworzenie własnych układów scalonych AI
  • Dell Technologies Forum 2023

Serwery na wynajem

Hosting, czyli data center bazujące na serwerach dostawców, tworzą trzy rodzaje usług:

• Hosting dedykowany – cały serwer do dyspozycji klienta, bywa również fizycznie odgrodzony od reszty centrum danych, np. za pomocą specjalnych krat. Po takie rozwiązania często sięgają firmy, dla których poufność danych jest priorytetem.

• Hosting współdzielony – wynajem poszczególnych części serwera (racków) przez różnych klientów na tej samej maszynie. Tańsze niż hosting dedykowany, mniej restrykcyjne rozwiązanie dobre dla większości firm.

• Wirtualny serwer prywatny – VPS (Virtual Private Server), wirtualne, logicznie wydzielone serwery prywatne na danej maszynie.

W zależności od potrzeb, wymagań oraz prowadzonej działalności, firmy decydują się na odpowiednią dla siebie opcję. Często wybór serwera dedykowanego podyktowany jest psychologiczną potrzebą odseparowania własnych zasobów od reszty przechowywanych danych. Dzisiejsze zabezpieczenia serwerów współdzielonych czy wirtualnych pozwalają jednak na zachowanie pełnej rozłączności danych.

Od infrastruktury do chmury

Rynek rosnie

IDC Polska szacuje, że wartość polskiego rynku rozwiązań chmurowych w ciągu najbliższych trzech lat będzie przyrastać o 25% rocznie, by osiągnąć wartość ponad 225 mln USD w 2017 r. Rynek jest relatywnie młody, usługi dostępne kosztowo i wygodne, dzięki czemu dynamika wzrostu jest wysoka.

Gdy zasoby firmy są już zwirtualizowane lub oparte na VPS (Virtual Private Server), wiele firm, zachęconych wygodą rozwiązania, oczekuje na dalsze ułatwienia. Również dostawcy zwirtualizowanych serwerów dążą do tego, by oprócz nich dać swoim klientom zestaw gotowych narzędzi, dzięki którym zasoby i funkcjonalności będą im przydzielane automatycznie. Jest to wygodne dla obu stron: klienci otrzymują elastyczne i szybko dostępne zasoby, które mogą w łatwy sposób skalować, dostawca zaś udostępnia narzędzia, pilnuje ciągłości świadczenia usługi i parametrów SLA (Service Level Agreement), a na koniec miesiąca wystawia fakturę za ustandaryzowaną usługę.

Chmura jest intuicyjnym, naturalnym i logicznym kierunkiem rozwoju usług data center. Nie ma od tego odwrotu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200