Serwery Dell PowerEdge 830 i 850

Przyjrzyjmy się dwóm systemom: zaprojektowanemu z myślą o małych firmach PowerEdge 830 i przeznaczonemu do serwerowni PowerEdge 850. Wyprodukowane przez potentata na rynku serwerów intelowskich - firmę Dell - są oparte na dwurdzeniowych układach CPU linii Pentium D i pracują pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Server 2003 lub Linux.

Przyjrzyjmy się dwóm systemom: zaprojektowanemu z myślą o małych firmach PowerEdge 830 i przeznaczonemu do serwerowni PowerEdge 850. Wyprodukowane przez potentata na rynku serwerów intelowskich - firmę Dell - są oparte na dwurdzeniowych układach CPU linii Pentium D i pracują pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Server 2003 lub Linux.

PowerEdge 830 jest zamknięty w standardowe] wolno stojące] obudowie (wieża), a serwer PowerEdge 850 jest przeznaczony do instalowania w szafie i ma wysokość 1U.

Serwer PowerEdge 830 jest przeznaczony dla mniejszych firm i sektora SOHO. To typowa wieża, którą można postawić w dogodnym miejscu. Wentylatory zainstalowane w tym serwerze pracują cicho, nie licząc momentu rozruchu systemu, gdy decybeli jest przez kilkanaście sekund trochę więcej.

Choć PowerEdge 850 jest bardzo mały (1U to niewiele ponad 4 cm), to oferuje opcje, takie jak: możliwość dołączenia przełącznika KVM (z tyłu i przodu), napęd DVD oraz doskonały system chłodzenia oparty na masywnym (i dlatego głośnym) wentylatorze. Ten naprawdę głośny serwer jest przeznaczony dla firm i centrów obliczeniowych, posiadających większą liczbę systemów i własne serwe równie.

Serwery Dell PowerEdge 830 i 850

Dell PowerEdge 850 - Serwer przeznaczony dla większych firm i centrów obliczeniowych, które posiadają serwerownie. W systemie można zainstalować tylko dwa dyski twarde, dlatego powinien być stosowany jako jeden z elementów większego systemu obliczeniowego, np. klastra komputerowego. Silną stroną serwera jest system do zdalnego zarządzania.

Serwery Dell PowerEdge 830 i 850

Dell PowerEdge 830 - Serwer przeznaczony dla małych firm mogący z powodzeniem obsługiwać typowe aplikacje biurowe i webowe uruchamiane w takich środowiskach. Do słabych stron produktu można zaliczyć brak elementów nadmiarowych (w standardowej konfiguracji serwer zawiera np. tylko jeden interfejs sieciowy).

Serwery Dell PowerEdge 830 i 850

Podstawowe dane

Oba testowane serwery zawierały dwurdzeniowy układ Pentium D 840 taktowany zegarem 3,2 GHz (do wyboru są też inne procesory - patrz tabela), który zawierał pamięć buforową o pojemności 2 MB. W obu serwerach zainstalowano 1 GB pamięci RAM (maks. pojemność pamięci RAM to 8 GB).

Istotnym elementem różniącym oba serwery jest obsługa pamięci masowych. W serwerze PowerEdge 850 można zainstalować tylko dwa dyski, podczas gdy w PowerEdge 830 można umieścić wiele szuflad na nie. Testowany PowerEdge 850 zawierał jeden dysk 80 GB, a w serwerze PowerEdge 830 zainstalowano trzy dyski UltraSCSI (skonfigurowane jako macierz RAID 5), każdy o pojemności 150 GB.

Biorąc pod uwagę fakt, że serwer 850 może zawierać tylko dwa dyski twarde, nadaje się on np. do budowania większych klastrów pracujących pod Linuksem. Serwer (tak jak i model 830) ma zresztą certyfikat potwierdzający, że jest zgodny z tym oprogramowaniem.

Serwerami można zarządzać za pomocą firmowego oprogramowania OpenManage Server Administrator, które zawiera wiele narzędzi do testowania i konfigurowania systemu, np. do budowania macierzy RAID.

Serwery Dell PowerEdge 830 i 850

Ocena serwerów

Serwery różnią się też tym, że model 850 zawiera kartę Remote Access, której nie ma w modelu 830. Zdalne zarządzanie jest więc silną stroną serwera PowerEdge 850. Administrator może kontrolować zdalnie parametry pracy serwera PowerEdge 850 oraz uruchamiać na nim programy diagnostyczne, posiłkując się takimi technologiami, jak SSH, Telnet, SNMP czy Virtual Media. Jest to jeszcze jeden dowód na to, że serwer PowerEdge 850 jest przeznaczony dla dużych firm i centrów obliczeniowych, a PowerEdge 830 dla małych firm i sektora SOHO.

Ciekawym testem było sprawdzenie, jak bardzo na wzrost wydajności systemu wpływa procesor z dwoma rdzeniami. W tym celu wydajność serwerów porównywano ze stacją roboczą HP opartą na dwóch jednordzeniowych układach Pentium 4 (2,8 GHz). Do pomiaru wydajności użyto testu porównawczego, który wymagał, aby każdy klient korzystający z usług serwera miał zainstalowaną wirtualną maszynę JVM. Okazało się, że serwery PowerEdge pracowały przeciętnie o 30% szybciej niż stacja robocza HR Serwery Delia bez problemów powinny więc zaspokoić potrzeby małej firmy czy niewielkiego biura lub grupy roboczej.

Nie są to przy tym drogie systemy. Serwer PowerEdge 830 kosztuje od 2779 zł, a PowerEdge 850 od 2979 zł (plus VAT).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200