Serwer z dedykacją

Intel wprowadził na rynek pierwsze urządzenie sieciowe, pracujące pod kontrolą nowego systemu operacyjnego Microsoftu.

Intel wprowadził na rynek pierwsze urządzenie sieciowe, pracujące pod kontrolą nowego systemu operacyjnego Microsoftu.

Microsoft udostępnił specjalną wersję systemu operacyjnego Windows NT, przeznaczoną do pracy w dedykowanych urządzeniach sieciowych. Windows for Express Networks, bo tak nazywa się nowy system, to zmodyfikowana wersja systemu Windows NT Embedded - spec-jalnej wersji Windows, nie wyposażonej w interfejs graficzny, dedykowanej do pracy w specjalizowanych urządzeniach przeznaczonych do realizacji tylko ściśle określonych funkcji.

Windows for Express Networks jest dostępny wyłącznie w ramach umów OEM dla producentów sprzętu sieciowego. Pierwszą firmą, która zaoferowała rozwiązanie oparte na nowym systemie Microsoftu, jest Intel. Wprowadził on na rynek InBusiness Small Office Network - urządzenie umożliwiające połączenie w sieć i podłączenie do Internetu 25 komputerów.

Dla małych firm

InBusiness Small Office Network to w rzeczywistości serwer wyposażony w procesor Celeron 366 MHz lub 466 MHz, 64 MB pamięci, dysk 13 GB, modem 56 Kb/s i dwie karty sieciowe. Serwer ten pracuje pod kontrolą systemu Windows for Express Networks (realizujący również funkcję firewalla) i wraz z nim oferowany jest 8-portowy koncentrator. Standardowo system licencjonowany jest do wykorzystania przez 25 użytkowników.

Urządzenie pełni funkcję serwera plików, serwera wydruku, a także bramki umożliwiającej odbieranie poczty elektronicznej. Zarządzanie pracą urządzenia jest realizowane z poziomu przeglądarki WWW, co umożliwia jego zdalną konfigurację i utrzymanie.

Intel oferuje dwie wersje urządzenia dostępne w cenach odpowiednio: 1500 i 2000 USD. Pierwsza z nich jest wyposażona w procesor Celeron 366 MHz, druga - 466 MHz. Droższy model zawiera dwa dyski twarde pracujące w konfiguracji mirror. Umożliwia również podłączenie modemu DSL lub ISDN.

Duży rynek

Microsoft nie jest jedynym producentem, który zdecydował się udostępnić specjalną, zoptymalizowaną do realizacji konkretnej funkcji, wersję systemu operacyjnego. Podobne działania podjęły już kilka lat temu firmy Santa Cruz Operation (SCO) i Novell, który udostępnia specjalne systemy operacyjne, zoptymalizowane do pracy jako serwery buforujące i serwery pocztowe.

W zakresie dedykowanych urządzeń sieciowych coraz aktywniejsze działania podejmują również producenci sprzętu, którzy dostarczają zarówno prekonfigurowane serwery wykorzystujące systemy operacyjne Novella, SCO i teraz również Microsoftu, jak i rozwijają własne rozwiązania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200