Satelity w służbie Optimusa

Pod koniec lutego 1996 r. w ramach korporacyjnej sieci transmisji danych zostaną połączone oddziały nowosądeckiego Optimusa. Sieć, wykorzystująca m.in. satelitarne środki łączności, nadzorowana będzie przez Powszechną Agencję Informacyjną (PAGI), w której większościowy udział ma największy w Polsce producent komputerów.

Pod koniec lutego 1996 r. w ramach korporacyjnej sieci transmisji danych zostaną połączone oddziały nowosądeckiego Optimusa. Sieć, wykorzystująca m.in. satelitarne środki łączności, nadzorowana będzie przez Powszechną Agencję Informacyjną (PAGI), w której większościowy udział ma największy w Polsce producent komputerów.

"Pierwszym etapem naszej działalności będzie połączenie oddziałów, później spółek w holding, a na końcu sklepów i hurtowni sieci sprzedaży Optimusa" - twierdzi Andrzej Bielecki, dyrektor PAGI SA. Nadrzędnym celem powstałej w 1994 r. spółki jest działalność usługowa w stosunku do macierzystego holdingu, który posiada 74% udziałów w PAGI.

Prawdziwą działalność, mieszcząca się w nowym, warszawskim budynku holdingu, spółka rozpoczęła 1 lipca ub.r. "Nieprawdą jest, jakoby Optimus poprzez PAGI miał zajmować się organizacją wideokonferencji" - dementuje doniesienia prasowe Roman Kluska, prezes Optimusa. Stanisław Jasiorowski, dyrektor ds. technologicznych PAGI twierdzi, że jego firma "nie posiada nawet koncesji na prowadzenie tego typu działalności".

Zbudowanie sieci korporacyjnej - zdaniem Stanisława Jasiorowskiego, odpowiedzialnego za techniczny aspekt zagadnienia - wymaga wykorzystania zarówno naziemnych, dzierżawionych od TP S.A. łączy, jak i transmisji satelitarnej. Pod koniec lutego br. ma ruszyć centrum transmisji danych mieszczące się w praskiej części stolicy.

"Podstawą do założenia PAGI było lawinowo rosnące zainteresowanie firmowymi węzłami BBS, z których korzystali pracownicy w Nowym Sączu" - twierdzi dyrektor Bielecki. W ramach sieci korporacyjnej, nad którą w PAGI pracuje obecnie ok. 20 osób, zostaną rozprowadzone cenniki, poczta elektroniczna i pliki danych. Według Stanisława Jasiorowskiego dostępnymi w sieci aplikacjami będą m.in. systemy F/K usprawniające pracę holdingu.

Nad sfinansowaniem działalności jednej ze spółek Optimusa pracuje obecnie Polski Bank Rozwoju, który na wiosnę zapowiedział emisję obligacji zerokuponowych zamiennych PAGI wartości 50 mln zł. Tego rodzaju papiery dłużne są na świecie popularną formą pożyczki, jaką firmy zaciągają u swoich klientów, nie decydując się na droższy kredyt bankowy. Po kilku, a nawet w niektórych wypadkach kilkudziesięciu latach obligacje zamienne mogą być wymienione na akcje spółki, która do tego czasu zobowiązana jest wypłacać posiadaczom obligacji niższe niż w przypadku akcji odsetki. Papiery dłużne na rynku amerykańskim mogą być kupowane przez instytucje, którym prawodawstwo zabrania spekulacji akcjami. W Polsce nie ma takich restrykcji, a regwarantem emisji papierów PAGI będzie nowosądecki Optimus.

Obligacje dłużne PAGI będzie można po 3, a najdalej po 5 latach wymienić na nie określoną liczbę akcji spółki bez dodatkowych opłat. Posiadacze papierów Agencji nie będą otrzymywać regularnej dywidendy, która zostanie skumulowana na poczet dobrowolnego wykupu akcji. Ze względu na to, że przez najbliższy czas PAGI nie będzie prowadzić działalności komercyjnej, cały zysk spółki pochodzić będzie od macierzystego Optimusa. Posiadając większościowy pakiet akcji w Agencji, prezes Roman Kluska może bowiem określić, ile Optimus zapłaci za korzystanie z sieci telekomunikacyjnej PAGI.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200