SaaS, hosting, leasing...

Kupić za gotówkę, wziąć w leasing, a może tylko wypożyczyć? Przed takimi dylematami coraz częściej stają również osoby odpowiedzialne za inwestycje w IT.

Kupić za gotówkę, wziąć w leasing, a może tylko wypożyczyć? Przed takimi dylematami coraz częściej stają również osoby odpowiedzialne za inwestycje w IT.

Dynamicznie zmieniające się warunki rynkowe często wymuszają kolejne inwestycje w IT. Często charakteryzują się one dość długim czasem zwrotu nakładów inwestycyjnych i jako takie wiążą się z zamrożeniem niemałych środków. Jak pokazują badania IDC, duże firmy niechętnie korzystają z usług dzierżawy lub leasingu sprzętu. W tej grupie przedsiębiorstw stosunkowo niewielką popularnością cieszy się również oprogramowanie dostarczane w postaci usług. Z kolei mniejsze podmioty rzadko dysponują odpowiednimi środkami, aby od razu zakupić całość niezbędnego sprzętu i oprogramowania. W takim przypadku najkorzystniejszym rozwiązaniem jest jego wynajem lub zakup w postaci leasingu. Warto zastanowić się też nad skorzystaniem z oferty dostawców oprogramowania jako usługi.

Usługowa alternatywa

Oprogramowanie biznesowe dostarczane w formie usług jest często dla firm sektora MSP jedyną, efektywną kosztowo formą korzystania z określonych funkcjonalności pakietów oprogramowania biznesowego. Zwykle wiąże się ze stosunkowo niskimi początkowymi nakładami finansowymi, nie wymaga zakupu dodatkowego sprzętu i daje firmom dostęp tylko do potrzebnych funkcji. Jednak w wielu wypadkach różnego rodzaju obawy związane z tym modelem dostępu do oprogramowania biznesowego skutecznie zniechęcają kierownictwo małych firm do korzystania z takich usług.

Z analiz firmy Forrester Research wynika, że dwie na trzy firmy mają głównie zastrzeżenia związane z możliwościami integracji oprogramowania oferowanego w modelu SaaS z posiadanymi już rozwiązaniami. W efekcie, aż 61% analizowanych przedsiębiorstw nie decyduje się na skorzystanie z oferty dostawców SaaS ze względu na spodziewane wyższe koszty utrzymania takiego oprogramowania, a także jego rozwoju w przyszłości wraz z rozszerzaniem działalności. Inne wątpliwości dotyczą m.in. kwestii bezpieczeństwa danych i stabilności rozproszonej infrastruktury IT. Zdaniem analityków, w popularyzacji oprogramowania oferowanego w formie usług często przeszkadza konieczność dokonania reorganizacji procesów biznesowych. Niestandardowe i innowacyjne procesy biznesowe komplikują bowiem wdrożenie rozwiązań SaaS, utrudniają wewnętrzną działalność i tym samym podnoszą całkowite koszty posiadania systemu. Okazuje się, że w przypadku niestandardowej działalności wdrożyć własny, lokalny system jest wygodniej.

Sprzęt wypożyczyć...

Firmy, które zdecydują się na wdrożenie lokalnego systemu, muszą zadbać o odpowiednią platformę sprzętową. Wymagania systemowe nowoczesnych systemów biznesowych często wielokrotnie przekraczają możliwości środowiska IT, w którym dobrze sprawują się starsze aplikacje. Jednym z możliwych rozwiązań, jeśli firmy nie stać na jednorazowy wydatek związany z zakupem nowej platformy sprzętowej, jest wynajem sprzętu. Usługi tego typu charakteryzują się dość wysoką elastycznością - wydzierżawiony sprzęt można wymienić na inny podczas trwania umowy. Można więc dostosować użytkowane wynajęte środowisko do bieżących potrzeb. Dzierżawa sprzętu doskonale sprawdza się w przypadku realizacji tymczasowych projektów lub szkoleń. Jednak w odniesieniu do najważniejszych elementów infrastruktury IT wynajem jest raczej rozwiązaniem tymczasowym.

...wziąć w leasing...

Zazwyczaj bardziej długofalowym rozwiązaniem jest jednak leasing sprzętu bądź oprogramowania. Umożliwia on rozłożenie w czasie kosztów inwestycji. Ta forma zakupu wiąże się jednak z koniecznością poniesienia nakładów przewyższających o kilkanaście procent rzeczywistą wartość nabywanych środków. Zdaniem ekspertów, leasing w odniesieniu do sprzętu IT bywa stosunkowo mało opłacalny również ze względu na relatywnie szybki spadek wartości komputerów. Trzeba nadmienić, że specjalne programy finansowania - leasingu posiadają też najwięksi dostawcy oprogramowania biznesowego. Gwarantują całkowitą przejrzystość tego typu transakcji oraz pełną przewidywalność kosztów użytkowania rozwiązań nabywanych w ten sposób. Programy oferowane przez dystrybutorów oprogramowania często umożliwiają rozłożenie na raty, również inwestycji związanej z zakupem potrzebnej platformy sprzętowej.

... albo hostować

W przypadku, kiedy firma nie zamierza inwestować we własne rozwiązania sprzętowe, dobrym rozwiązaniem może okazać się hosting środowiska IT. Oprogramowanie pozostaje integralną częścią systemu informatycznego klienta, jest też jego własnością. Od strony technicznej jest jednak obsługiwane przez niezależną firmę, co pozwala zaoszczędzić na sprzęcie i zasobach kadrowych.

Każda z wymienionych form finansowania rozwoju środowiska IT oraz możliwości korzystania z aplikacji biznesowych ma plusy i minusy. Jednocześnie, w sytuacji kiedy firma nie posiada wystarczającej ilości wolnych środków finansowych i nie chce korzystać z kredytu bankowego, warto rozważyć dodatkowe sposoby na rozszerzenie możliwości własnego biznesu. Tym bardziej że w wielu sytuacjach dostęp do określonych funkcjonalności oprogramowania jest czynnikiem warunkującym dalszy rozwój lub możliwość skutecznego konkurowania na rynku MSP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200