SQL Server 6.5 goni rywali

Nowa wersja systemu Microsoft do zarządzania bazami danych dla Windows NT

Nowa wersja systemu Microsoft do zarządzania bazami danych dla Windows NT

Microsoft kończy fazę beta testów nowej wersji systemu do zarządzania bazami danych SQL Server 6.5 dostępnego - podobnie jak poprzednie wersje tego systemu - jedynie dla Windows NT. Jak twierdzą testerzy, obecna wersja beta różni się od wersji handlowej jedynie brakiem dokumentacji. Można więc już mówić o produkcie w pełni dojrzałym; przewiduje się, że SQL Server 6.5 będzie dostępny już pod koniec czerwca br.

Tak szybkie wprowadzenie nowej wersji (poprzednia wersja 6.0 pojawiła się pod koniec ub.r.) wynika nie tyle z wad poprzedniej wersji, co ze wzrastającej konkurencyjności innych systemów zarządzania bazami danych, których właściwości funkcjonalne są coraz lepsze, ceny coraz niższe, a liczba platform, na których działają - coraz większa. SQL Server 6.5 działa jedynie na Windows NT, podczas gdy jego główni konkurenci pracują na wielu platformach unixowych, coraz częściej na Windows NT oraz (rzadziej) na OS/2. Aby zachęcić średnie i duże organizacje do przechodzenia na ten produkt z systemów unixowych, dobrze osadzonych w strukturze informatycznej przedsiębiorstw, Microsoft musi oferować lepszy zestaw właściwości funkcjonalnych po niższej cenie.

Ścisła integracja z Windows NT

MS SQL Server 6.5 jest to właściwie jedyny system zarządzania bazami danych wykorzystujący w pełni możliwości jakie oferuje Windows NT. Wiele serwerów baz danych realizuje własne podsystemy bezpieczeństwa, wielowątkowość dla przyspieszenia dostępu do bazy, obsługę zdarzeń i monitorowanie wydajności systemu. Wszystkie te funkcje dla potrzeb SQL Servera (i innych aplikacji) realizuje Windows NT. Jak podaje Microsoft, dzięki optymalnemu wykorzystaniu możliwości systemu operacyjnego, szybkość dostępu do danych, uaktualniania i wstawiania wzrosła w nowej wersji o 10 do 20% w stosunku do wersji poprzedniej.

Bazy rozproszone

SQL Server 6.5 wyposażono w moduł koordynatora transakcji między rozproszonymi bazami danych. Distributed Transaction Coordinator (DTC) pozwala na opracowanie aplikacji modyfikujących w ramach jednej rozproszonej transakcji wiele baz danych (ale działającymi pod kontrolą systemu SQL Server), znajdujących się w sieci na różnych komputerach. Możliwa jest więc aktualizacja bazy magazynowej, debet z konta klienta i kredytowanie księgi głównej po wysłaniu towaru do klienta. Wszystkie te operacje wykonuje się jako jedną transakcję.

DTC może współpracować z monitorami transakcji (takimi jak Tuxedo firmy BEA, Encina firmy Transarc) w celu replikacji danych do baz IBM DB2, Microsoft Access, Sybase SQL Server i z bazy danych Oracle oraz z baz zgodnych z ODBC do bazy MS SQL Server 6.5.

Hurtownie danych

MS SQL Server 6.5 wyposażono w funkcje ułatwiające współpracę z pakietami do podejmowania decyzji i analiz interaktywnych.

Rozszerzenia języka Transact-SQL pozwalają na wykonywanie operacji obracania "kostki" danych i obliczania wartości zagregowanych, potrzebnych przy takich zastosowaniach. SQL Server 6.5 może zbierać dane z wielu innych systemów baz danych i konsolidować w lokalnej hurtowni danych.

Dostęp do danych z Internetu

W SQL Server 6.5 wbudowano bezpośrednie połączenie do Internetu w postaci SQL Internet Connector i pomocnika Web Assistant.

Umożliwiają one przygotowanie stron HTML z dowolnego zapytania lub całej tablicy. Formatki ekranowe pozwalają na wprowadzanie danych do bazy. Web Assistant uaktualnia stronę WWW w zadanych odstępach czasu albo przy zmianie danych.

Zarządzanie bazami w sieci

Dołączony do pakietu SQL Enterprise Manager służy do zarządzania wszystkimi serwerami SQL Server 6.5 działającymi w sieci z jednej konsoli. W pakiecie SQL Server 6.5 znajduje się także program wspomagania administratora bazy DBA Assistant, umożliwiający zdefiniowanie i rutynowe wykonywanie standardowych czynności administracyjnych.

Braki w skalowalności

Podstawowy zarzut stawiany produktowi Microsoft to brak dostatecznej skalowalności dla potrzeb rozwijających się firm. Podczas gdy typowe realizacje unixowe są w stanie obsługiwać komputery z 4, 6, 8 i 12 procesorami, a systemy specjalne z praktycznie nieograniczoną liczbą procesorów, Windows NT działa jedynie na maks. 4 procesorach. Na takich systemach działają bazy danych, zdolne wykorzystywać właściwości komputerów dla równoległego wykonywania zapytań. Przy obecnej tendencji korzystania z coraz większych baz danych niemożność zwiększenia liczby procesorów jest poważnym ograniczeniem możliwości. Dlatego specjaliści uważają, że mimo polepszenia właściwości MS SQL Server 6.5 nie dojrzał jeszcze do obsługi dużej firmy.

Atrakcyjna cena

Licencja SQL Servera kosztuje 999 USD przy nie limitowanej liczbie użytkowników; jedna licencja klienta - 149 USD, ale przewidziane są znaczne upusty wraz ze wzrostem ich liczby.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200