Rysowanie po polsku

Polonizacja CorelDraw 7.0 wymagała dużego nakładu pracy, ale osiągnięte efekty były tego warte.

Polonizacja CorelDraw 7.0 wymagała dużego nakładu pracy, ale osiągnięte efekty były tego warte.

Siódme wydanie popularnego pakietu graficznego firmy Corel już po kilku miesiącach od wprowadzenia na rynek doczekało się opracowania wersji polskiej. Obecnie firma przygotowuje CorelDraw 8.0, której wersja beta znajduje się w fazie testów, ale nie wiadomo kiedy zostanie ona zlokalizowana. Prawdopodobnie przez co najmniej kilka miesięcy polscy użytkownicy będą mogli korzystać jedynie z CorelDraw 7.0 PL. Corel spolonizował dwie z trzech najważniejszych aplikacji zestawu programów - CorelDraw (ilustrowanie i skład dokumentów) oraz PhotoPaint (edycja zdjęć i tworzenie map bitowych). W skład oferowanego na rynku polskim pakietu wchodzą ponadto: Corel Dream 3D (modelowanie i wizualizacja obiektów trójwymiarowych), niestety dostępna tylko w wersji angielskiej, kilka towarzyszących programów użytkowych (m.in. wersje polskie - Menedżer Kolorów, Bar Code Wizard, Kreator Druku Dwustronnego, Envoy Viewer oraz wersje angielskie - Corel Texture, Corel Capture, CorelScan, Corel Depth) oraz obszerna dokumentacja użytkownika. Do niej należy album miniaturowych obrazków, zawierający przegląd zawartości 3 dysków CD-ROM - są wśród nich tysiące rysunków, setki zdjęć, grafik, clip-artów, wzorów czcionek oraz szczegółowy i wyczerpujący podręcznik obsługi programów Corel Draw 7 i Menedżer Kolorów.

Opracowanie polskiego podręcznika dla użytkowników CorelDraw jest przedsięwzięciem, które wykracza poza zwykłą lokalizację programu. Mimo problemów z terminologią, autorom udało się opracować podręcznik, który może być wzorem dla podobnych opracowań. Również treść podręcznika nie jest standardową instrukcją obsługi programów - nawet niedoświadczony użytkownik pakietu może się z niego wiele dowiedzieć o zaawansowanych funkcjach CorelDraw oraz podstawowych pojęciach związanych z grafiką komputerową.

Użytkownik CorelDraw 7.0 PL ma do dyspozycji 400 zestawów skalowalnych czcionek z polskimi znakami diakrytycznymi - ok. 100 czcionek TrueType oraz 300 Adobe Type1. Ten bogaty zestaw liter może zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających użytkowników.

Głównym zarzutem, jaki można postawić CorelDraw 7.0 PL., to brak pełnej polonizacji wszystkich programów wchodzących w skład pakietu. Dotyczy to przede wszystkim jednej z podstawowych aplikacji zestawu - Corel Dream 3D, przeznaczonej do modelowania i renderingu obiektów trójwymiarowych, ale także mniejszych programów użytkowych, jak CorelScan lub CorelCapture.

Ponadto użytkownik pakietu jest postawiony w gorszej sytuacji niż osoby korzystające z programów w wersjach obcojęzycznych, ponieważ opracowany w jęz. polskim podręcznik użytkownika CorelDraw dotyczy tylko dwóch z kilkunastu aplikacji, w omawianym zestawie zaś odczuwalny jest brak angielskich podręczników dla pozostałych modułów pakietu. Dla osób, które zechcą korzystać z innych, niż CorelDraw czy Menedżer Kolorów, aplikacji, jedynym wsparciem w obsłudze programów mogą być pliki pomocy. Ze względu na ich oszczędny charakter trudno je traktować jak podręcznik użytkownika.

Aplikacje CorelDraw pracują pod kontrolą Windows 95 PL lub Windows NT 4.0 PL - podczas testów pod kontrolą Windows 95 PL nie wystąpiły żadne problemy z pracą modułów pakietu w tym środowisku.

--------------------------------------------------------------------------------

Pakiet graficzny CorelDraw 7.0 PL

Producent: Corel Corp.

http://www.corel.com

Sugerowana cena: 695 USD, upgrade - ok. 295 USD

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200