Rynek pracy: branża IT chce zatrudniać, ale nie ma kogo

Mimo stosunkowo dużego nasycenia rynku chętnymi do pracy, pracodawcy narzekają na niewystarczającą ilość kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem. A jak wynika z badania "Global Snapshot", przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Antal International, 68 proc. polskich pracodawców planuje w III kwartale 2010 roku zatrudnienie specjalistów z obszaru IT.

Potwierdzają to dane Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które zapowiada, że w perspektywie najbliższych 15 lat fachowcy z dziedziny informatyki będą najbardziej poszukiwaną grupą wśród zawodów technicznych. Również analiza ogłoszeń, przeprowadzona przez serwis rekrutacyjny otoPraca.pl, wskazuje na wysokie zapotrzebowanie sektora IT na pracowników.

"Branża informatyczna to jeden z trzech działów w naszym serwisie, w którym publikowanych jest najwięcej ofert pracy" - ocenia Marta Krauze z otoPraca.pl. $"Najwięcej specjalistów poszukiwanych jest niezmiennie w województwie mazowieckim; oferty z tego regionu stanowią jedną trzecią ogłoszeń dotyczących IT. Duże zapotrzebowanie odnotowuje się również we Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu" - dodaje. Tymczasem urzędy pracy alarmują, że w branży informatycznej istnieje obecnie największa luka pomiędzy zapotrzebowaniem a podażą absolwentów szkół wyższych.

Zobacz również:

Na zatrudnienie mają szanse zarówno serwisanci, jak administratorzy sieci i managerowie IT. Zdecydowanie najwięcej ofert jednak skierowanych jest do programistów. Oferty pracy dla nich stanowiły blisko połowę wszystkich ogłoszeń dotyczących branży informatycznej, umieszczonych w portalu otoPraca.pl w czerwcu 2010 roku. Wśród nich, najwięcej dotyczyło specjalistów posługujących się językami PHP oraz C/C++.

Specjaliści IT są jedną z najlepiej zarabiających grup zawodowych w Polsce. Jednak wysokość dochodów w dużym stopniu zależy od sektora. W najlepszej sytuacji są pracownicy działów IT w branży ubezpieczeniowej, bankowości i telekomunikacji, w których w ostatnich miesiącach przybyło ofert pracy dla specjalistów IT. Ważne w przypadku wysokości płac są również posiadane umiejętności. Z analizy przeprowadzonej przez firmę doradztwa personalnego Sedlak & Sedlak wynika, że w Polsce w 2009 roku najwyżej wynagradzani byli dyrektorzy ds. IT, najniżej natomiast wyceniana była praca serwisantów sprzętu komputerowego oraz grafików komputerowych. Średnia pensja programisty kształtowała się na wysokości 5 tys. zł brutto. Na wyższą płacę mogli za to liczyć fachowcy wykorzystujący język Perl, natomiast niżej cenieni byli specjaliści od tworzenia stron internetowych w językach HTML i PHP.

Więcej o rynku pracy IT:

7 zasad kariery w IT, które warto złamać

5 błędów, które mogą zniszczyć karierę w IT

Chcesz być CIO? Oto 5 pytań, których możesz spodziewać się podczas rekrutacji

Raport: polski freelancer zarabia ponad 8 tys. zł miesięcznie