Rynek PC w 1997 roku

Bloor Research przewiduje rewolucję na rynku PC

Bloor Research przewiduje rewolucję na rynku PC

Bloor Research Group, brytyjska firma zajmująca się badaniami rynku, przewiduje w przyszłym roku dramatyczne zmniejszenie się rynku komputerów PC. Według analityków, podstawową technologią w 1997 r. będzie Java, na której oparty będzie nowy, scentralizowany model systemów korporacyjnych. Sprzęt wykorzystujący przetwarzanie równoległe i tzw. ubodzy klienci (m.in. komputery sieciowe) zrewolucjonizują rynek.

W raporcie "The Enterprise by Other Means: an Analysis of the Return to Centralized Computing and its Consequences", Robin Bloor przewiduje, że zmiany na rynku spowodują zmniejszenie wpływu na świat PC takich firm, jak Microsoft i Intel. Jego zdaniem znaczne korzyści powinny osiągnąć IBM i Sun Microsystems. Według Robina Bloora, do III kw. 1997r. przewidywana jest stała, niezmienna tendencja zmniejszania się rynku PC.

Zgodnie z danymi zawartymi w raporcie Bloora, rozwiązania korporacyjne ewoluować mają w kierunku nowego modelu scentralizowanych sieci, bardziej złożonych, elastycznych i potężniejszych. Komputery PC będą zastępowane odchudzonymi, niedrogimi klientami wyposażonymi w funkcjonalne, tanie przeglądarki. Mają one zapewniać dostęp do aplikacji pracujących na potężnych serwerach MPP. Aplikacje tego typu będą sprzedawane przez Internet, a nie - jak obecnie - przez resellerów. Robin Bloor przewiduje nawet pięciokrotne zmniejszenie kosztów przypadających na jednego użytkownika w porównaniu do modelu rynku opartego na komputerach PC.

Główną siłą, która ma zmienić World Wide Web w gigantyczną sieć o strukturze klient/serwer, będzie Java. "Ponieważ Java może pracować w każdym środowisku, po raz pierwszy można będzie tworzyć aplikacje w oderwaniu od systemu operacyjnego" - twierdzi Robin Bloor.

Nowy model rynku ma osłabić pozycję Microsoftu. Zmniejszy także wpływy Windows NT w dużych systemach. Robin Bloor przewiduje że, przyszłość należy do systemów unixowych, które lepiej radzą sobie z zarządzaniem skalowalnymi systemami MPP i SMP. Według autora raportu, przyszłość Intela też nie przedstawia się optymistycznie, ponieważ zubożeni klienci nie będą wymagać wydajnych procesorów.

IDC zapowiada mniejsze tempo wzrostu rynku PC w przyszłym roku.

Podczas wrześniowej konferencji PC Market Outlook, organizowanej przez International Data Corp. (IDC), analitycy zgodzili się, iż w ciągu najbliższych dwóch lat spadnie tempo rozwoju światowego rynku komputerów PC. Spodziewany wskaźnik wielkości zakupów będzie się jednak charakteryzować wzrostem.

W roku 1996 Compaq był największym na świecie producentem komputerów P C. Obecnie firma straciła ok. 0,5% udziału w rynku w związku ze słabą sprzedażą notebooków oraz restrukturyzacją koncernu. Najstabilniejszą pozycję na rynku w 1997 r., dzięki silnej rodzinie komputerów biurkowych i serwerów, powinien utrzymać Hewlett-Packard. Zaraz za nim, według przewidywań IDC, uplasują się: Dell, Toshiba i Fujitsu.

Elementami, które spowodują wzrost rynku, będą zwiększona sprzedaż komputerów PC w rejonie Azji/Pacyfiku, zapotrzebowanie na systemy oparte na Pentium Pro i Windows NT, Internet, a także nowoczesne zastosowania multimedialne. Tymczasem na zmniejszenie się rynku główny wpływ mają niższa sprzedaż w Europie, braki w zaopatrzeniu w komponenty, mniejsze zainteresowanie zakupami sprzętu komputerowego ze strony użytkowników indywidualnych w USA oraz zmniejszający się udział w światowym rynku Apple.

Według Erica Lawisa, specjalisty z działu PC w IDC, rynek amerykański przy silnej gospodarce, szybkim cyklu modernizowania sprzętu w korporacjach, dużym zapotrzebowaniu na komputery przenośne oraz popularności Internetu będzie w miarę stabilny, przy niewielkiej tendencji spadkowej w latach 1996-97.

"Region Azji/Pacyfiku, na który składają się m.in. Australia, Japonia, Chiny, Południowa Korea, Indie, będzie w ciągu najbliższych dwóch lat najważniejszym rynkiem dla producentów komputerów PC" - twierdzi Vanessa Ho, analityk z IDC Azja/Pacyfik. W tym regionie największym konkurentem Compaqa jest Samsung. Region ten mógłby osiągnąć jeszcze lepsze wskaźniki wzrostu, gdyby nie słaba struktura telekomunikacyjna w niektórych krajach, problemy ekonomiczne oraz restrykcje rządowe dotyczące wykorzystania Internetu.

Wskaźnik sprzedaży komputerów PC w Europie Zachodniej w znacznym stopniu zmniejsza się. Według Simona Pearce'a, szefa działu PC w IDC Europe, osłabienie gospodarcze, spadek zakupów w średniej wielkości firmach i w gospodarstwach domowych, a także bankructwo Escomu powodują spowolnienie sprzedaży komputerów biurkowych. Większość komputerów PC w Europie Zachodniej sprzedał Compaq, tym niemniej nawet ten koncern utracił 3% udziału w rynku. Udział Apple'a w rynku spadł z 6 do 4%. Znaczny wzrost odnotował natomiast IBM, który zdobył prawie 10% rynku (w ub.r. 8%).

Europa Wschodnia kontroluje jedynie 3,2% światowego rynku komputerów PC. Największym producentem sprzętu w tym rejonie jest rosyjska firma Vist, ok. 17%. Następny w kolejności jest IBM - 5%. Dotychczasowy 8% udział Compaqa spadł do 5,5%.

Ameryka Łacińska, która ma tylko 3% udziału w światowym rynku PC, jest jednym z szybciej rosnących rynków zbytu. Eric Prothero, dyrektor działu IDC, twierdzi, iż w najbliższym czasie nastąpi znaczny wzrost sprzedaży w wyniku reform gospodarczych oraz wzrostu ekonomicznego w Meksyku i Brazylii. Najmniejszym na świecie rynkiem jest Środkowy Wschód i Afryka, gdzie sprzedaje się zaledwie 2% komputerów PC. W tym rejonie IBM posiada aż 15% udziału w rynku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200