Rozrywka na celowniku

Na jubileuszowych targach Consumer Electronics Show zaprezentowano nie tylko setki gadżetów i nowinek z dziedziny domowych urządzeń elektronicznych, lecz także wizje i strategie dużych firm związane z rynkiem konsumenckim.

Na jubileuszowych targach Consumer Electronics Show zaprezentowano nie tylko setki gadżetów i nowinek z dziedziny domowych urządzeń elektronicznych, lecz także wizje i strategie dużych firm związane z rynkiem konsumenckim.

Rozrywka na celowniku

HP Mediasmart Server będzie pracował pod kontrolą Windows Home Server.

Historia imprezy sięga 1967 r. Pierwsze CES odbyły się w Nowym Jorku. Od tego czasu targi na stałe wpisały się w kalendarz imprez jako miejsce licznych premier najnowszych produktów z obszaru elektroniki użytkowej. W ostatnich latach na CES więcej miejsca poświęcane jest także konsumenckim rozwiązaniom IT, podczas gdy targi o ściślejszym profilu informatycznym cieszą się mniejszym zainteresowaniem zarówno wystawców, jak i zwiedzających.

W tym roku CES odwiedziło150 tys. zwiedzających. Mogli oni zapoznać się z produktamii technologiami 2,7 tys. firm ze 135 krajów. Organizatorzy postarali się również o przyciągnięcie najbardziej znanych postaci ze świata IT. Na targach wystąpili m.in. Bill Gates z Microsoftu, Ed Zander z Motoroli, Olli-Pekka Kallasvuo z Nokii, John Chambers z Cisco, a także Robert Iger z Walt Disney.

Dom w centrum

Rozrywka na celowniku

Nowa strona www firmy Walt Disney. Robert Iger, jej prezes podkreślał podczas swojego wystąpienia na ces 2007 rolę nowego rodzaju synergii między możliwościami, jakich dostarcza technologia, a zawartością multimedialną oferowaną przez producentów treści, takich jak Walt Disney.

Tegoroczne targi CES otworzył nie kto inny jak Bill Gates. Zaprezentował produkty, które jego zdaniem przyczynią się do urzeczywistnienia wizji cyfrowego - lub inaczej sieciowego - domu. Microsoft od dłuższego czasu promuje ideę związaną z połączeniem wielu urządzeń domo-wych w sieć, w ramach której korzystają one z treści znajdujących się na domowym komputerze lub serwerze. Na razie jednak firma nie spotkała się z powszechnym odzewem konsumentów. Dlatego zdecydowała się dostarczać dla cyfrowego domu nie tylko oprogramowanie, ale także sprzęt.

Bill Gates tym razem zapowiedział, że dostawcy usług IP TV (m.in. AT&T) wykorzystujący technologię Microsoft będą wkrótce oferować konsolę Xbox 360 w postaci przystawki telewizyjnej set-top--box. Usługa będzie umożliwiać użytkownikom korzystanie z urządzenia jako typowej przystawki lub konsoli do gier, wykorzystywanej także do przeglądania Internetu.

Rozrywka na celowniku

Bill Gates podczas przemówienia otwierającego targi CES 2007 poświęconego "cyfrowemu domowi".

Zgodnie z oczekiwaniami Microsoft promował jednak przede wszystkim oprogramowanie, na czele z Windows Vista, której premiera dla konsumentów będzie miała miejsce pod koniec stycznia. Firma pokazywała na targach także oprogramowanie Windows Home Server, które ma trafić na rynek w trzecim kwartale br. Oprogramowanie umożliwi użytkownikom posiadającym w domu kilka komputerów PC zarządzanie wykonywaniem backupów i współdzielenie plików. Użytkownicy oraz uprawnieni "goście" mogą mieć przy tym zdalny dostęp do serwera, co umożliwia im pobieranie plików z dowolnego komputera podłączonego do serwera oraz dostęp do wirtualnego pulpitu. Możliwe jest także udostępnianie plików w Internecie.

Windows Home Server będziezawierał liczne funkcje zabezpieczające, które można znaleźć w Windows Server 2003 oraz niektóre elementy zawarte w nowej wersji oprogramowania - Longhorn. Do dyspozycji użytkowników będą np. funkcje całkowitego blokowania zdalnego dostępu i możliwość otwierania wyłącznie niezbędnych portów. Oprogramowanie nie będzie jednak działać jako centrum dystrybucji poprawek do komputerów PC w sieci.

Microsoft zapowiedział, że podjął współpracę z innymi producentami oprogramowania, m.in. dostawcami systemów antywirusowych, którzy zainteresowani są przygotowaniem produktów dedykowanych dla Windows Home Server.

Dotykowa przyszłość

Rozrywka na celowniku

Touch Smart to pierwszy komputer biurkowy HP wyposażony w ekran dotykowy.

Jeden z głównych partnerów Microsoft, firma HP prezentowała komputery TouchSmart IQ770 PC pracujące pod kontrolą Windows Vista, wyposażone w 19-calowe monitory z interfejsem dotyko-wym, który umożliwia pracę bez korzystania z myszy. Po raz pierwszy HP wykorzystało ekrany dotykowe w komputerach PC. Jest to oferta przede wszystkim dla użytkowników palmtopów przyzwyczajonych do korzy-stania z tego typu interfejsów. Cena komputera wyniesie ok. 1,8 tys. USD.

W prezentacjach HP nie zabrakło także nowych notebooków. Przykładem może być adresowany do studentów komputer Pavilion tx1000. Urządzenie wyposażone w dotykowy, 12,1-calowy ekran oferuje liczne funkcje związane z cyfrową rozrywką. To pierwszy notebook HP z takim interfejsem. Dotychczas firma wykorzystywała ekrany dotykowe wyłącznie w komputerach Tablet PC i komputerach kieszonkowych iPAQ. Komputer wyposażony został w 1 GB pamięci operacyjnej oraz procesor dwurdzeniowy AMD Turion 64 X2. Jego wadą może być jednak czas pracy przy zasilaniu bateryjnym - Pavilion tx1000 może odtwarzać film DVD przez ok. 2,5 godz. Cena urządzenia wyniesie ok. 1,3 tys. USD.

HP będzie również jedną z pierwszych firm, która zaoferuje serwery pracujące pod kontrolą Windows Home Server. Komputery HP MediaSmart Server mają być dostępne we wrześniu br. Przedstawiciele firmy chwalili się także odtwarzaczem dysków Blu-ray - bd135 Blu-ray Disc Writer. Jego oficjalna premiera będzie miała miejsce w połowie roku, a cena wyniesie ok. 500 USD.

Wyścig pojemności

Z kolei koncern Toshiba prowadzi zaawansowane prace nad sukcesywnym zwiększaniem pojemności nośników HD-DVD. Inżynierowie firmy opracowali technologie zapisu 51 GB danych na krążku HD-DVD. Dotychczas ich rekordem było 45 GB.

Zwiększenie pojemności do 51 GB zapewnił zapis na trójwarstwowych płytach jedno- i wielokrotnego zapisu. Obecnie przemysłowym standardem HD-DVD jest pojemność 30 GB. Taką pojemność można osiągnąć w przypadku jednostronnych płyt dwuwarstwowych.

Zwolennicy HD-DVD nadrobili więc nieco dystans do konkurencyjnego formatu. Pojemność dysków Blu-ray już obecnie wynosi 50 GB. Sony i Panasonic opracowały technologie zapisu danych na czterowarstwowych płytach Blu-ray o pojemności 100 GB. Pierwsza z tych firm zapewnia, że w wyścigu o pojemności nie powiedziano jeszcze ostatniego słowa. W swoich laboratoriach pracuje nad zapisem na multiwarstwowych krążkach Blu-ray nawet 200 GB danych.

Bezpieczna płyta

Niemiecka firma Nero podczas targów promowała autorskie rozwiązanie do zabezpieczenia dostępu do informacji archi-wizowanych na płytach CD lub DVD. Technologia nazywa się SecurDisc i zyskała już wsparcie ze strony jednego z czołowych dostawców nagrywarek - LG.

Nero reklamuje swoje rozwiązanie jako przełom w dziedzinie ochrony danych zapisywanych na nośnikach optycznych. Znaczna część firm, zwłaszcza małych i średnich, do archiwizacji danych wykorzystuje właśnie krążki CD lub DVD. SecurDisc umożliwia zabezpieczenie dostępu do danych hasłem, ochronę przed modyfikacjami zapisu dzięki systemowi sum kontrolnych oraz weryfikację pochodzenia zapisu z wykorzystaniem specjalnego cyfrowego stempla. Na pojedynczym dysku optycznym można wydzielać obszary chronione i wolno dostępne.

SecurDisc to rozwiązanie programowo-sprzętowe. W procesie autoryzacji dostępu do dysku wykorzystany będzie także firmware napędu optycznego, stąd też konieczne jest zastosowanie zgodnego z SecurDisc sprzętu.

<hr>Aparat z iPodem

Rozrywka na celowniku
Podczas odbywającej się równolegle do CES imprezy Macworld Conference & Expo firma Apple zaprezentowała iPhone, urządzenie łączące funkcje telefonu komórkowego, odtwarzacza iPod z ekranem dotykowym oraz komputera przenośnego zapewniającego dostęp do poczty elektronicznej i Internetu.

iPhone to czterozakresowy telefon GSM z obsługą technologii EDGE i bezprzewodową łącznością Wi-Fi do wymiany danych. Wyposażony został w duży (3,5 cala) panoramiczny ekran dotykowy i oprogramowanie pozwalające na obsługę urządzenia palcami. Wiadomości tekstowe SMS można więc wprowadzać za pośrednictwem wyświetlanej na ekranie klawiatury (QWERTY).

Urządzenie umożliwia nawiązywanie połączeń telefonicznych poprzez wskazanie palcem imienia lub numeru na wyświetlaczu. Kontakty mogą być synchronizowane z komputerem biurkowym lub serwisami internetowymi. iPhone udostępnia także funkcję Visual Voicemail, która pozwala na przeglądanie listy wiadomości głosowych pozostawionych na telefonie.

Umożliwia również obsługę poczty elektronicznej, także w formacie HTML. Poczta może być pobierana w tle, tzn. np. podczas przeglądania stron internetowych. Yahoo! Mail zaoferuje bezpłatną usługę push IMAP wszystkim użytkownikom iPhonów, co oznacza że e-maile mogą być przesyłane bezpośrednio do iPhona. Będzie on także współpracował z większością standardowych serwisów pocztowych opartych na standardach IMAP i POP, takich jak Microsoft Exchange, Apple.Mac Mail, AOL Mail, Google Gmail oraz innych.

Dysponuje również przeglądarką internetową Safari. iPhone korzysta także z usługi Google Maps i za pomocą specjalnej aplikacji pozwala na przeglądanie map, zdjęć satelitarnych oraz pobieranie różnych informacji, np. o ruchu drogowym.

iPhone to jednak nie tylko funkcje telefonu czy komputera kieszonkowego. To także aparat cyfrowy o rozdzielczości 2 megapikseli oraz iPod.

Apple wbudował w urządzenie zaawansowane czujniki - ruchu, zbliżeniowy oraz światła. Pierwszy rozpoznaje czy iPhone znajduje się w pozycji pionowej czy poziomej i zmienia układwyświetlanych na ekranie obrazów i funkcji.Drugi pozwala na określenie czy telefon został przyłożony do ucha. W takim przypadku natychmiast wyłączane jest zasilanie ekranu. Pozwala to na oszczędność energii, a także na uniknięcie przypadkowego dotknięcia klawiszy funkcyjnych. Ostatni z czujników automatycznie dostosowuje jasność wyświetlacza w zależności od poziomu oświetlenia w otoczeniu.

iPhone będzie dostępny w Stanach Zjednoczonych w czerwcu, a w Europie w III kwartale br. Model 4 GB będzie kosztował w USA ok. 500 USD, 8 GB — 600 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200