Rozporządzenie nie do wykonania

Każda regulacja prawna może być przyczyną wydatków jednych i źródłem zysków innych. Po raz kolejny można się o tym przekonać, śledząc dyskusję nad rozporządzeniem ''w sprawie wykonywania przez operatorów zadań na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego''.

Każda regulacja prawna może być przyczyną wydatków jednych i źródłem zysków innych. Po raz kolejny można się o tym przekonać, śledząc dyskusję nad rozporządzeniem 'w sprawie wykonywania przez operatorów zadań na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego'.

Opór operatorów telekomunikacyjnych przed nieplanowanymi inwestycjami - wymuszanymi przez rozporządzenie, stanowiące delegację do par. 40 Prawa telekomunikacyjnego (pisaliśmy o tym w Computerworld z 10 marca br.) - nie jest udziałem dostawców pamięci masowych, systemów szyfrowania informacji czy też producentów central telefonicznych i systemów rejestracji rozmów. Wszyscy oni mogą bowiem zarobić na dostawach rozwiązań dla operatorów związanych z koniecznością budowy systemów "na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa". Koszty inwestycji operatorów są szacowane na kilkaset milionów złotych.

Terabajty tanio kupię

Z punktu widzenia producentów pamięci masowych, a więc EMC, Hewlett-Packard czy Hitachi, rozporządzenie jeszcze bardziej niż dotychczas zwiększy ich przychody pochodzące od firm telekomunikacyjnych. I tak do tej pory dominowały zakupy telekomów, które macierze dyskowe wykorzystywały w systemach billingowych, także ze względu na interesy służb państwowych (podsłuch). Tyle że do tej pory obowiązywała praktyka usuwania danych po trzech miesiącach. Nowe rozporządzenie narzuca 12-miesięczny okres przechowywania danych, co radykalnie zwiększa zapotrzebowanie na pojemność macierzy. 1 TB pamięci masowej kosztuje średnio ok. 100 tys. USD.

Nic w tym dziwnego, że operatorzy, tacy jak Telekomunikacja Polska i Telekomunikacja Kolejowa, na 100 mln zł szacują wydatki związane z dostosowaniem się do wymogów rozporządzenia. W przypadku tego drugiego operatora najwięcej ma kosztować dzierżawa łączy od TP, umożliwiająca spełnienie obowiązków na rzecz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, policji czy prokuratury.

Bezsprzecznie, na tej regulacji zarobią także dostawcy systemów rejestracji głosu, np. gdański DGT, oferujący rejestratory i centrale oraz główni producenci central, Alcatel, Lucent Technologies i Siemens. Jako beneficjentów wymienia się również spółki izraelskie wyspecjalizowane w ochronie informacji.

Rozmowy o reprezentowaniu ich w Polsce prowadzi m.in. Optimus. Firma ta - podobnie jak Comp - ma już w ofercie kilka rozwiązań ochrony informacji.

Ten uczynił, komu przyniosło korzyść

Czasami szczegóły jakiegoś aktu prawnego nie pozostawiają cienia wątpliwości, że skorzystają na nim jacyś przedsiębiorcy. Producenci kas fiskalnych nie mogą się doczekać, aby Ministerstwo Finansów zażądało od taksówkarzy posiadania taksometrów sprzęgniętych z drukarką fiskalną lub specjalnie opracowaną kasą fiskalną. Produkcja takich urządzeń szła już pełną parą, gdy niespodziewanie resort finansów odroczył datę instalacji o kolejne 12 miesięcy.

Rozwiązaniem prawnym, które ewidentnie przyniosło korzyść sprzedawcom akcesoriów do telefonów komórkowych, była poprawka do Prawa o ruchu drogowym autorstwa posła Karola Działoszyńskiego (UW) w II kadencji Sejmu. Nakazuje ona kierowcom korzystanie z zestawów głośnomówiących. Przypadkiem poseł ten był właścicielem firmy handlującej tego typu urządzeniami.

Z kolei nakazanie zakładom energetycznym rozliczania się z klientami z czasu trwania przerw w dostawie prądu, pod groźbą surowych sankcji finansowych, wymusiło zakup przez te przedsiębiorstwa systemów billingowych.

Rekordy stronniczości bije jednak stosowanie programu Płatnik w elektronicznej sprawozdawczości z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Prokom Software przygotował ten program wyłącznie w wersji działającej pod kontrolą Windows. Jeśli ktoś używa systemu Linux i mógłby nie wydawać ani grosza na oprogramowanie, to - ze względu na wymogi ZUS - musi kupić oddzielny komputer z systemem Microsoftu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200