Różne drogi do 64 bitów

AMD jest bardziej przywiązana do architektury x86 niż jej twórca Intel, co widać w opublikowanej przez firmę specyfikacji procesora 64-bitowego.

AMD jest bardziej przywiązana do architektury x86 niż jej twórca Intel, co widać w opublikowanej przez firmę specyfikacji procesora 64-bitowego.

AMD przyjęła zasadniczo inną politykę niż Intel. Architektura procesora nazwanego Sledgehammer, pierwszego 64-bitowego układu AMD, będzie ewolucyjnym rozwinięciem obecnych konstrukcji. Natomiast intelowski Itanium ma wykorzystywać zupełnie nową architekturę EPIC (Explicitly Parallel Instruction Computing), przystosowaną przede wszystkim do uruchamiania aplikacji 64-bitowych. Do programów 32-bitowych Intel planuje natomiast wprowadzanie kolejnych modeli układów serii Pentium.

Zgodny wstecz

Pierwszy 64-bitowy procesor Advanced Micro Devices (AMD) pojawi się na rynku pod koniec przyszłego roku. W komputerach z tym układem będzie można uruchamiać zarówno aplikacje 64-bitowe, jak i starsze programy 16- lub 32-bitowe. Układy serii Hammer będą zgodne z rozwijaną od ok. 20 lat architekturą x86.

Nowe procesory zawierają jednak 8 nowych, 64-bitowych rejestrów ogólnego przeznaczenia, osiem 128-bitowych rejestrów zmiennoprzecinkowych SIMD do obsługi funkcji multimedialnych i umożliwiają 64-bitowe adresowanie pamięci bez jej stronicowania. Z rozszerzonych funkcji będą mogły skorzystać jedynie aplikacje i oprogramowanie odpowiednio przystosowane do obsługi. Procesory będą automatycznie rozpoznawać wymagania programu i przełączać się w jeden z trzech trybów pracy: w pełni 64-bitowy, 64-bitowy "tryb zgodności", który z punktu widzenia aplikacji jest trybem 16- lub 32-bitowym, lub tzw. Legacy Mode, który ma zapewnić pełną zgodność z obecną architekturą 32-bitową na poziomie binarnym.

Czyja droga lepsza?

Nie sposób dziś wyrokować, czyja polityka okaże się skuteczniejsza - Intela czy AMD. Z jednej strony kontynuacja architektury x86 ułatwia migrację i ochronę dotychczasowych inwestycji. Z drugiej jednak wiadomo, że 64-bitowe procesory są przeznaczone dla wydajnych serwerów i stacji roboczych. Dlatego też efektywna praca oprogramowania 32-bitowego w takich systemach nie musi być istotną zaletą.

Specjaliści oczekują, że przy obecnym tempie rozwoju technologii procesory 64-bitowe znajdą zastosowanie w PC nie wcześniej niż za 5-6 lat. Taka ocena jest oparta na szacunkach wzrostu pamięci operacyjnej, której wymagają aplikacje. Obecnie PC są wyposażane w nie więcej niż 128 MB pamięci, co jest wystarczające dla każdej aplikacji. Zapotrzebowanie na systemy 64-bitowe pojawi się wraz z oprogramowaniem, którego efektywna praca będzie wymagała ok. 4 GB pamięci, co jest wartością graniczną dla obecnych systemów 32-bitowych. Biorąc pod uwagę obecne tempo wzrostu wymagań na RAM wynoszące 50-100% rocznie, na popularyzację platform 64-bitowych w masowych zastosowaniach trzeba będzie poczekać jeszcze kilka lat.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200