Rozliczyć media

CIE prowadzi prace nad oparciem swojego systemu billingowego na bazie danych Oracle8i, co ma umożliwić odbiorcom energii dostęp do stanu konta przez Internet.

CIE prowadzi prace nad oparciem swojego systemu billingowego na bazie danych Oracle8i, co ma umożliwić odbiorcom energii dostęp do stanu konta przez Internet.

Prywatyzacja zakładów energetycznych w Polsce będzie ciężką próbą dla przedsiębiorstw produkujących oprogramowanie dla sektora energetycznego. "Duże koncerny, które będą przejmować zakłady energetyczne, z pewnością zechcą wykorzystywać w nich oprogramowanie, które funkcjonuje na Zachodzie. Mamy jednak nadzieję, że nie będzie to dotyczyło systemów billingowych, w których się specjalizujemy" - mówi Andrzej Hamera, wiceprezes Centrum Informatyki Energetyki (CIE).

Firma rozważała stworzenie systemu wspierającego zarządzanie, ale ostatecznie nie zdecydowała się na to, ponieważ - zdaniem jej kierownictwa - na rynku nie ma już miejsca na kolejne tego typu produkty.

Technologie internetowe

CIE powstało przed 3 laty. Jest kontynuatorem działalności przedsiębiorstwa państwowego założonego jeszcze w 1976 r., które zajmowało się obsługą informatyczną wszystkich zakładów energetycznych w kraju. CIE specjalizu- je się w produkcji dedykowanego oprogramowania billingowego do rozliczania odbiorców energii elektrycznej, gazu, ciepła i wody, ale świadczy również usługi integratorskie i oferuje szkolenia.

Od 1997 r. w firmie podjęto pracę nad nową wersją oprogramowania, stworzoną w technologii Oracle. "Mimo że trzy lata temu w Polsce modny był Informix, z którego korzystała nasza konkurencja, zdecydowaliśmy się na technologię Oracle. Dzisiaj widzimy, że był to właściwy wybór" - stwierdza Andrzej Hamera.

Nowy system rozliczania dużych i małych odbiorców energii elektrycznej ZBYT-2000 opracowano w architekturze klient/ serwer. Ma on interfejs graficzny i jest w pełni dostosowany do nowego prawa energetycznego. Przedstawiciele Centrum Informatyki Energetyki chcą, aby system pracował z bazą danych Oracle8i i umożliwiał odbiorcom energii dostęp do stanu swojego konta, a także zgłaszanie stanu licznika poprzez Internet.

"Działamy na rynku energetycznym, ale program ZBYT-2000 umożliwia prowadzenie rozliczeń także innych mediów. Podpisaliś-my niedawno kontrakt z Hutą Stalowa Wola, gdzie system znajdzie zastosowanie do rozliczania pary, ciepłej wody i energii. Systemem zainteresowani są przedstawiciele zakładów gazowniczych" - wyjaśnia Andrzej Hamera.

Zysk przenośny

CIE zajmuje się również importem sprzętu komputerowego brytyjskiej firmy Psion Enterprise Computing, której jest przedstawicielem w Polsce. Od kilku lat wykorzystanie komputerów naręcznych Psion do wprowadzania danych do systemów CIE pozwala automatyzować pracę inkasentów. Obecnie prawie połowę zysków CIE osiąga ze sprzedaży komputerów naręcznych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200