Rozłam w DVD Forum

Nie ma zgody na jednolitą specyfikację zapisywalnych napędów DVD-RAM.

Nie ma zgody na jednolitą specyfikację zapisywalnych napędów DVD-RAM.

Sony odmówiła poparcia proponowanego przez firmy Toshiba, Hitachi i Matsushita standardu dla formatu zapisu danych na dyskach optycznych wysokiej gęstości DVD i zamierza promować własną technologię DVD-RAM.

Obecnie w sprzedaży pojawiły się już czytniki DVD-ROM dla płyt optycznych DVD o pojemnościach: 4 GB, 9 GB lub 18 GB. Są one zgodne z jednolitą specyfikacją opracowaną przez tzw. DVD Forum - komitet powołany przez największych producentów sprzętu elektronicznego i komputerowego. Pewnym zaskoczeniem było szybkie uzgodnienie standardu przez dwie grupy konkurujących na rynku firm, których liderami z jednej strony są: Matsushita Electric Industrial Co. Ltd. (m.in. właściciel znaków towarowych Panasonic i Technics), Hitachi Ltd. oraz Toshiba Corp., a z drugiej: Sony Corp. i Philips Electronics N.V. wspierane też przez Hewlett-Packard Co. Tego typu porozumienie było jednak bardzo korzystne dla użytkowników - wydawało się, że zapobiegnie ono takiej sytuacji, jaka miała miejsce z magnetowidami, gdy na rynku konkurowało początkowo kilka niezgodnych standardów i trudno było przewidzieć, który ostatecznie zwycięży. Użytkownicy, którzy kupili sprzęt nieodpowiedniego standardu, po kilku latach stali się właścicielami drogiego i mało przydatnego pudła.

W ubiegłym roku DVD Forum opublikowało uzgodniony, jednolity standard czytników DVD-ROM oraz informację, że trwają prace nad opracowaniem jednolitego formatu dla zapisywalnych urządzeń DVD-RAM, które wkrótce mają zastąpić magnetowidy. Ostatnio przedstawiciele Matsushita, Toshiba i Hitachi w organizacji DVD Forum poinformowali o opracowaniu propozycji standardu DVD-RAM, który został przedstawiony do akceptacji przez komitety standaryzacyjne ECMA (European Computer Manufacturers’ Association) oraz ISO (International Standards Organization). Pierwsza generacja urządzeń DVD-RAM zgodna z tym standardem umożliwi zapis 2,6 GB danych na płycie optycznej. Działające prototypy takich napędów już zostały zaprezentowane, a Toshiba zapowiedziała, że wprowadzi je do sprzedaży pod koniec br. Natomiast pierwsze urządzenia DVD-RAM o pojemności 4,7 GB mają się pojawić pod koniec 1998 r. Przedstawiciele trzech wymienionych firm podkreślają zgodność projektowanych w ich laboratoriach urządzeń oraz twierdzą, że jest to „jedyna specyfikacja, która może się ubiegać o miano standardu DVD-RAM”.

Natomiast przedstawiciele Sony Corp. oświadczyli, że firma ta będzie rozwijać własną technologię, która oferuje możliwość zapisu 3 GB na płycie pierwszej generacji oraz lepszą zgodność ze standardem DVD-ROM niż specyfikacja proponowana przez firmy: Matsushita, Toshiba i Hitachi. Jednocześnie Sony poparły: Philips Electronics i Hewlett-Packard Co., a przedstawiciele firmy oświadczyli, że nie zamierza ona wycofać się z udziału w pracach DVD Forum.

Uzgodniony wcześniej standard DVD-ROM w większym stopniu wykorzystuje technologie opracowane przez firmy Matsushita i Toshiba niż przez Sony. Toteż Sony stara się zmienić tę sytuację w przypadku standardu DVD-RAM.

Mimo to wydaje się, że DVD Forum jest zdecydowane na wprowadzenie standardu nie uwzględniającego technologii opracowanej przez Sony. Shunji Ohara z Matsushity powiedział: „Obecnie nie ma czasu na dyskusję, który format jest lepszy - DVD czy Sony - teraz trzeba się skupić na rozwoju aplikacji dla DVD”.

Jednocześnie przedstawiciele DVD Forum oświadczyli, że mają nadzieję na przyłączenie się do tej organizacji firmy NEC, która jednak poinformowała ostatnio, iż nie zamierza produkować napędów DVD-RAM, a zamiast tego rozwijać własny format tzw. Multimedia Video File, pozwalający na zapis 5,2 GB danych na płycie optycznej. Rzecznik NEC powiedział, że firma nie zamierza się obecnie włączyć do prac DVD Forum i nie ma aktualnie żadnych planów dotyczących porozumień z innymi korporacjami w zakresie technologii płyt optycznych.

Pierwsze modele napędów DVD-RAM, które w przyszłości mają zastąpić magnetowidy, pojawią się już w tym roku. Niestety, wygląda na to, że brak porozumienia między potentatami rynku elektroniki użytkowej spowoduje, że nie będzie jednolitego standardu DVD-RAM i różne formaty dysków DVD będą konkurować na rynku, podobnie jak kiedyś różne standardy magnetowidów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200