Równanie z dwoma niewiadomymi

Podział obowiązków

Jaki jest aktualny podział obowiązków wśród udziałowców konsorcjum? "Motorola jest głównym wykonawcą i dostawcą sprzętu oraz samego rozwiązania" - wyjaśnia Jacek Piotrowski, członek zarządu Tetra System Polska, jednocześnie dyrektor ds. klientów strategicznych w Motorola Polska. "ComputerLand i Prokom Software odpowiadają za integrację całej infrastruktury oraz instalację sprzętu w stacjach bazowych" - dodaje Michał Borowiecki, członek zarządu Tetra System Polska, dyrektor pełnomocny ds. programu offsetowego w ComputerLandzie. Natomiast Exatel (dawniej Tel-Energo) zajmie się zestawianiem radiolinii pomiędzy stacjami bazowymi. Należy pamiętać również, że oficjalnie beneficjentem programu offsetowego stanie się gdyński Radmor, który będzie produkował radiotelefony na licencji Motoroli. W zakładach w Gdyni zostanie również ulokowana produkcja stacji bazowych.

Zdaniem Jacka Piotrowskiego, system Tetra - projekt zaplanowany na 3,5 roku i wymagający postawienia ok. 1500 stacji bazowych - obejmie pierwsze województwa pod koniec 2006 r. Kolejne będą włączane do sieci do końca 2008 r., kiedy to z usług Tetry korzystać będzie ok. 140 tys. użytkowników. Wtedy też przypadnie największy wzrost produkcji radiotelefonów w Radmorze.

Co to jest Tetra?

System TETRA (TErrestrial Trunked RAdio) stworzony został na potrzeby służb ratownictwa i bezpieczeństwa publicznego. Umożliwia integrację systemów łączności na dowolnym poziomie - lokalnym, regionalnym, ogólnokrajowym czy nawet międzynarodowym. W zależności od potrzeb, systemy łączności poszczególnych służb mogą funkcjonować oddzielnie, jak również działać w ramach wspólnego - ogólnonarodowego czy ogólnoeuropejskiego - systemu dowodzenia, korzystając z tego samego formatu transmisji danych. Możliwa jest także bezpośrednia komunikacja pomiędzy poszczególnymi służbami ratowniczymi w obrębie jednego państwa lub kilku krajów.

W sytuacjach kryzysowych zintegrowany model łączności udostępnia stały kontakt i skuteczną koordynację akcji. Strażacy, policjanci, straż graniczna, służby medyczne, więzienne, celne i komunalne mogą sprawdzać i przekazywać sobie za pomocą radiotelefonów informacje o istniejących zagrożeniach, katastrofach, przeszkodach na trasach dojazdowych czy poszukiwanych osobach (i to wraz z ich zdjęciami czy liniami papilarnymi). Przesyłać można dane o przebiegu dróg ewakuacyjnych, niebezpiecznych materiałach i sposobach ich neutralizacji czy też o warunkach terenowych mających znaczenie dla prowadzonych działań ratunkowych lub stanie infrastruktury technicznej w mieście (np. ciśnieniu wody w hydrantach, zaworach odcinających dopływ gazu itp.). Istnieje także możliwość przekazywania obrazów wideo z miejsca akcji, co może przyczyniać się do łatwiejszej identyfikacji zagrożeń i szybkiej diagnostyki obrażeń. Możliwy jest też dostęp do Internetu.

Ze względu na możliwość zapewnienia wysokiego stopnia bezpieczeństwa komunikacji, standard cyfrowej łączności radiowej jest zalecany służbom ratownictwa i ochrony przez członków grupy Schengen. Szyfrowanie jest standardową funkcją systemu zabezpieczającą przed podsłuchem. Dodatkowo każda ze służb może stosować własne zabezpieczenia zgodne z wymaganiami użytkowników, np. przez stosowanie algorytmów zatwierdzonych w poszczególnych krajach. Przykładem akcji ratowniczej o dużej skali, gdzie stosowana była technologia Tetra był atak bombowy w Madrycie 11 marca 2004 r. W przeciwieństwie do telefonii komórkowej, która nie poradziła sobie z tą sytuacją wskutek przeciążenia sieci, Tetra sprawdziła się bardzo dobrze.

Korzyści z budowy systemu Tetra

Techniczne zalety standardu:

  • bezpośrednia współpraca między różnymi służbami bezpieczeństwa publicznego i ratowniczymi (tzw. łączność współdziałania);
  • skuteczna ochrona przed podsłuchem poprzez zastosowanie zaawansowanego szyfrowania;
  • zintegrowane środowisko transmisji głosu i danych usprawniające pracę służb, np. poprzez automatyczne śledzenie położenia pojazdów i/lub osób oraz dostęp do baz danych z terminali w pojazdach czy urządzeń typu PDA;
  • połączenia grupowe, czyli łączność "jeden-do-wielu" - dyspozytor lub dowódca mówi jednocześnie do wszystkich podległych mu funkcjonariuszy i jednostek (w ramach grupy wszyscy słyszą wszystkich);
  • szybkie zestawianie połączeń grupowych (czas ten nie przekracza 0,5 s), nawet w wymiarze ogólnokrajowym.
Społeczne pożytki z budowy systemu:

  • produkcja radiotelefonów i stacji bazowych w Polsce (Radmor);
  • Tetra System Polska i jego udziałowcy są firmami polskimi;
  • polski rząd będzie odpowiadał za zarządzanie systememTetra;
  • poddostawcy i podwykonawcy będą również spółkami krajowymi.
Realizacja projektu Tetra stworzy łącznie ok. 2500 miejsc pracy i zaangażuje co najmniej 50 podmiotów gospodarczych z Polski.


TOP 200