Routery SAN po raz drugi

Cisco Systems wprowadza na rynek drugi model routera do obsługi sieci SAN i zapowiada istotne zmiany w systemie IOS.

Cisco Systems wprowadza na rynek drugi model routera do obsługi sieci SAN i zapowiada istotne zmiany w systemie IOS.

Routery SAN po raz drugi

Cisco SN 5428 Storage Router

Ponad rok po premierze swojego pierwszego routera dla sieci SAN Cisco wprowadza na rynek kolejne urządzenie - SN 5428 Storage Router - przeznaczone do integracji sieci Ethernet z sieciami pamięci masowych. W tym samym czasie producent zapowiedział rozpoczęcie programu GRIP (Global Resilient IP), mającego na celu stopniową implementację w systemie Cisco IOS nowych funkcji zabezpieczających przed utratą transmitowanych danych dla routerów i przełączników wyposażonych w zdublowane elementy. Po zakończeniu programu GRIP przełączanie procesorów routujących będzie się odbywać natychmiastowo, bez utraty choćby jednego pakietu.

Inny rodzaj routera

Router SAN różni się od klasycznych routerów tym, że nie pracuje na styku sieci lokalnej z siecią rozległą, ale łączy sieć lokalną, pracującą zazwyczaj w technologii Ethernet, z sieciami pamięci masowych wykorzystującymi łącza Fibre Channel. Router SAN musi obsługiwać blokową transmisję danych, bo tylko taka jest realizowana w sieciach pamięci masowych. Zaś po stronie sieci lokalnej - udostępniać mechanizm, który umożliwi serwerom zadawanie bezpośrednich zapytań o bloki danych (z wykorzystaniem protokołu SCSI). Rolę takiego mechanizmu pełni protokół iSCSI, który pozwala w pakietach sieci Ethernet transmitować enkapsulowane komendy SCSI. Oczywiście, aby serwery mogły komunikować się za pomocą iSCSI i korzystać z oddalonych pamięci masowych pracujących w sieci SAN, konieczne jest wyposażenie ich w odpowiedni sterownik. W przypadku rozwiązań Cisco jest on dostarczany w postaci programowej.

Dostępny od kwietnia ub.r. na rynku router Cisco SN 5420 obsługiwał protokół iSCSI i zawierał port Gigabit Ethernet, przeznaczony do włączenia do sieci lokalnej, oraz port Fibre Channel (typu N lub NL) do podłączenia do przełącznika FC pracującego w ramach sieci SAN. Wprowadzany obecnie na rynek router Cisco SN 5428 oferuje znacznie bogatszą funkcjonalność i może samodzielnie pełnić również funkcję przełącznika Fibre Channel. Urządzenie wyposażone jest w dwa porty Gigabit Ethernet oraz osiem portów FC. W odróżnieniu od modelu 5420, który pozwalał przesyłać dane w sieci SAN tylko z szybkością 1 Gb/s, porty FC nowego routera oferują transmisje z szybkością 1 Gb/s oraz 2 Gb/s. Może on więc z powodzeniem obsługiwać małe sieci SAN, do których jest dołączonych tylko kilka urzą- dzeń. Może być również wykorzystywany do łączenia oddzielnych sieci SAN za pośrednic-twem sieci IP.

Takie samo zarządzanie

Jedną z najważniejszych zalet routerów pamięci masowych Cisco, podkreślaną przez producenta, jest możliwość zarządzania ich pracą za pośrednictwem narzędzi doskonale znanych użytkownikom rozwiązań tej firmy, np. CiscoWorks. Ad-ministratorzy mają do dyspozycji wszystkie zaawansowane funkcje oferowane przez inne routery wyposażone w system IOS. Są to: możliwość wykorzystania protokołu IPSec, obsługa mechanizmów QoS, identyfikacja użytkowników z wykorzystaniem protokołów TACACH+ i RADIUS oraz możliwość włączania routera 5428 do sieci wirtualnych i korzystania z protokołu VLAN Trunking Protocol itd.

Jednocześnie od strony sieci Fibre Channel router jest w pełni kompatybilny ze wszystkimi innymi urządzeniami, zgodnymi ze standardem FC-SW2. Obsługuje mechanizmy LUN mapping, LUN masking i zoning. Cisco udostępnia również bezpłatnie programowe sterowniki iSCSI niezbędne do korzystania z możliwości oferowanych przez router. Obecnie dostępne są sterowniki dla Windows NT 4.0 Server i Workstation, Windows 2000 Server i Professional, Red Hat Linux, Solarisa, AIX i HP-UX. Za router Cisco SN 5428 trzeba zapłacić ok. 12 000 USD.

Wprowadzając router mogący pracować jako przełącznik FC, Cisco specjalizujące się dotychczas przede wszystkim w opracowywaniu przełączników i routerów dla sieci korporacyjnych i operatorskich, wkracza na nowy rynek sieci pamięci masowych SAN, konkurując z takimi producentami przełączników FC, jak Brocade, Gadzoox czy McData.

Lepszy IOS

Cisco przedstawiło szczegóły programu GRIP mającego na celu zwiększenie niezawodności routerów budowanych z wykorzystaniem Cisco IOS. W systemie tym zostanie zaimplementowanych osiem nowych cech, które mają zagwarantować, że nawet w przypadku awarii komponentów routera nie będzie utracony żaden pakiet. Inicjatywa ma na celu dostarczenie rozwiązań do budowy sieci IP, oferujących analogiczny poziom niezawodności do sieci telefonicznych.

Chociaż wszystkie proponowane przez Cis- co rozwiązania rozszerzające funkcjonalność routerów oraz obsługiwanych przez nie protokołów mają charakter niestandardowych rozszerzeń, to firma ta ma dobre doświadczenia w zakresie standaryzacji własnych technologii. Wszystkie z zapowiadanych cech IOS mają zostać zaimplementowane w tym systemie jeszcze w tym roku.

Cechy, które pojawią się w IOS w ramach inicjatywy GRIP

1 Non Stop Forwarding (NSF) - umożliwi przekazywanie informacji o stanie routingu pomiędzy dwoma procesorami w routerze, dzięki czemu procesor awaryjny będzie w stanie przejąć przesyłanie pakietów bez utraty żadnego z nich w przypadku awarii podstawowego.

Dostępność: czerwiec

2Stateful SwitchOver (SSO) - umożliwi utrzymanie informacji o stanie łączy w sieciach ATM, Ethernet, Frame Relay i innych, dzięki czemu możliwe będzie nieprzerwane przesyłanie pakietów nawet w razie awarii procesora routera.

Dostępność: czerwiec

3 IP Event Dampening - pozwoli wykrywać routerowi niestabilność łącza (w przypadku, gdy często jest przerywana i wznawiana transmisja na danym łączu) i omijać je do czasu, gdy ponownie osiągnie ono stabilny stan.

Dostępność: czerwiec

4 MPLS Fast-Reroute Node Protection - umożliwi odtwarzanie routingu w tunelach MPLS w czasie krótszym niż 50 ms.

Dostępność: czerwiec

5 Multicast Sub-Second Convergence - pozwoli na przekierowywanie transmisji strumieniowych typu multicast (audio i wideo), odbieranych jednocześnie przez wielu klientów w czasie krótszym niż sekunda.

Dostępność: czerwiec

6 BGP Convergence Optimization - umożliwi znaczne skrócenie czasu, jaki potrzebny jest routerowi do dokonania rekalkulacji tablic routingu. Według Cisco, w praktycznych testach mechanizm ten pozwalał przetworzyć tablice routingu zawierające 200 tys. wpisów 40% szybciej niż dotychczas.

Dostępność: czerwiec

7 Stateful IPSec i Stateful NAT - pozwoli awaryjnemu routerowi brzegowemu na szybkie odbudowanie szyfrowanych tuneli IPSec oraz translacji NAT w przypadku uszkodzenia podstawowego routera.

Dostępność: druga połowa br.

8 Gateway Load Balancing Protocol - umożliwi firmom posiadającym awaryjne łącza w sieci WAN (w trybie standby) korzystanie z nich nawet wtedy, gdy podstawowe łącze pracuje poprawnie. Pozwoli to na dodatkowe zwiększenie przepustowości łączy WAN podczas normalnej pracy sieci.

Dostępność: druga połowa br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200