Router dla Windows NT

Steelhead to nowy programowy router dla systemu operacyjnego Windows NT Server 4.0

Steelhead to nowy programowy router dla systemu operacyjnego Windows NT Server 4.0

Mimo że system operacyjny Windows NT wyposażony jest w oprogramowanie wieloprotokołowego routera (Multiprotocol Router - MPR), jego możliwości są na tyle ubogie, iż użytkownicy zamierzający kupić sprzętowy router w ogóle nie rozważają możliwości użycia zamiast niego rozwiązania programowego dostarczanego z systemem operacyjnym. Microsoft zamierza wprowadzić na rynek nowy produkt o kodowej nazwie Steelhead, który ma być w pełni profesjonalnym rozwiązaniem routera programowego. Obecnie aplikacja ta, współpracująca z Windows NT Server 4.0, dostępna jest wyłącznie w wersji beta. Niemniej postanowiłem ocenić oferowane przez nią możliwości, a także przekonać się, na ile rozwiązanie jest w stanie zastąpić router sprzętowy.

Router sprzętowy czy programowy?

Korzyści, jakie można osiągnąć dzięki stosowaniu produktów typu Steelhead, trudno jest przecenić: oprogramowanie to wspiera pokaźną liczbę sprzętu sieciowego, oferowanego przez różnych producentów, i dostarcza administratorowi wielu narzędzi, ułatwiających konfigurację routingu, a jednocześnie dobrze zintegrowanych z systemem operacyjnym pracującym na serwerze. Idea stosowania programowych routerów jednak nie jest nowa. Analogiczne rozwiązania oferują już od kilku lat w ramach swoich systemów operacyjnych firmy, takie jak Novell lub Banyan. Steelhead rozszerza w dużym stopniu architekturę systemu Windows NT i oferowanych wraz z nim usług routingu. Oprogramowanie oferuje bogatsze, niż to ma miejsce w przypadku "surowego" systemu operacyjnego, możliwości współpracy ze sprzętem sieciowym wykorzystywanym w sieciach WAN, pozwala na automatyczne nawiązywanie połączenia z siecią WAN (w przypadku gdy konieczne jest przesłanie danych za pośrednictwem łączy telefonicznych), a także oferuje wsparcie dla większej liczby protokołów routingu. Te udogodnienia zmniejszają braki Windows NT w tej dziedzinie. Steelhead w pełni wykorzystuje modularną budowę Windows NT. Produkt zastępuje ubogie możliwości routingu dostępne w systemie, a także podmienia komponenty odpowiedzialne za wygląd i funkcjonalność interfejsu usług zdalnego dostępu (dial-in).

Instalacja

Wersja beta, której używałem, nie oferuje dopracowanej procedury instalacyjnej. Niektóre serwisy Windows NT trzeba było usuwać ręcznie. Steelhead wspiera routing protokołów TCP/IP i IPX za pośrednictwem protokołów RIP, RIP II, a także OSPF (Open Shortest Path First). Obsługa ostatniego z nich znalazła się w produkcie dzięki ścisłej współpracy Microsoftu z firmą Bay Networks. Steelhead wspiera także protokół RIP/SAP dla IPX-a, który wykorzystywany jest w sieciach, bazujących na serwerach NetWare. Niemniej spora część sieci NetWare migrowała już do protokołu NLSP (NetWare Link-State Protocol), który cechuje się większą wydajnością w sieciach LAN, a także, co ważniejsze, na liniach komutowanych, takich jak ISDN. Niestety, Steelhead nie wspiera NLSP. Microsoft nie "zamyka" jednak swojego produktu. W chwili jego premiery dostępny ma być także interfejs programistyczny Steelhead API, który niezależnym producentom umożliwi rozszerzanie funkcjonalności programu. Należy mieć nadzieję, że jednym z pierwszych dodatków do Steelheada będzie obsługa NLSP. Jedną z istotnych zalet Steelhead'a nad tradycyjnymi, sprzętowymi routerami jest doskonale dopracowany interfejs graficzny administratora. Dzięki niemu zarządzanie pracą pakietu jest prostsze niż w przypadku sprzętowych routerów, gdzie administrator wszelkie modyfikacje musi wprowadzać za pośrednictwem archaicznego i ubogiego, jak na dzisiejsze możliwości, wiersza poleceń. Graficzny interfejs administratora pozwala na zarządzanie pracą lokalnej aplikacji Steelhead, a także zdalnych routerów programowych znajdujących się w całej sieci. Dzięki temu narzędziu można konfigurować i przeglądać w trybie graficznym tablice routingu RIP i SAP. Niestety, możliwości zarządzania tymi tablicami są ograniczone. Oprogramowanie nie umożliwia także monitorowania bieżącej pracy routera oraz stopnia jego obciążenia.

Wydajność

Steelhead w warunkach testowych został zainstalowany na serwerze z procesorem Pentium 100 MHz wyposażonym w 64 MB pamięci RAM i system operacyjny Windows NT Server 4.0. W zaimprowizowanej prostej sieci oprócz serwera pracowały trzy komputery. Kiedy na każdym z nich uruchomiono procesy kopiowania dużych plików do zdalnej sieci (co wymuszało skorzystanie z programowego routera pracującego na serwerze), obciążenie procesora na serwerze wzrastało o 20-50%. Microsoft nie zdecydował, czy Steelhead będzie bezpłatnym dodatkiem do Windows NT Server 4.0, czy też trzeba będzie płacić za to oprogramowanie oddzielnie. Jedno jest pewne - dodanie cen licencji Windows NT Server 4.0, Steelheada i komputera, na którym musi pracować to oprogramowanie, powinno tworzyć sumę, przy której lepiej rozważyć zakup sprzętowego routera. Mam nadzieję, że Steelhead dostępny będzie bezpłatnie np. w ramach czwartego zestawu poprawek do Windows NT 4.0 (Service Pack 4). Produkt ten przecież nie oferuje niczego nowego poza tym, co otrzymuje klient nabywający pudełko z IntranetWare Novella.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200