Rośnie wybór pamięci RAM

Nowego typu układy pamięci SDRAM już niebawem wejdą do powszechnego użytku.

Nowego typu układy pamięci SDRAM już niebawem wejdą do powszechnego użytku.

Nowego typu układy pamięci SDRAM (Synchronous Dynamic Random Access Memory) już wkrótce zaczną konkurować ze standardowymi i powszechnie obecnie stosowanymi układami FPM (Fast Page Memory) i EDO (Extended Data Output). Już teraz na rynku pojawiają się lub pojawią w najbliższej przyszłości nowe modele komputerów wyposażonych w pamięć SDRAM, firm takich jak Dell Computer Corp., Toshiba America Information Systems Inc., IBM PC Co., Compaq Computer Corp. czy Gateway 2000 Inc.

Nowe procesory to najbardziej spektakularny przykład szybkiego rozwoju technologii, ale wydajność systemów komputerowych zależy istotnie od dopasowania szybkości pracy wszystkich jego elementów. Jednym z nich jest pamięć RAM. Obecnie użytkownik ma do wyboru układy typu DRAM, FPM DRAM, EDO DRAM oraz burst EDO DRAM. Niektóre notebooki wykorzystują własne specjalizowane moduły pamięci, a w serwerach coraz częściej wykorzystuje się układy z funkcjami kontroli i korekcji błędów EDO RAM ECC (Error Correcting and Checking).

Obserwowany w ostatnim czasie szybki spadek cen na pamięci przyspieszył wprowadzanie nowych technologii, które umożliwiają uzyskanie lepszych cen na produkty. Ceny nowych układów SDRAM nie powinny jednak zbytnio odbiegać od normy. Jak powiedział Gary MacDonald wiceprezes Kingston Technology Corp. - "Układy SDRAM nie będą istotnie droższe od standardowych, bo spowodowałoby to spadek popytu i zahamowanie procesu wprowadzania tej nowej technologii do masowego użytku".

Moduły układów SDRAM są umieszczone w 168-nóżkowych obudowach typu DIMM (Dual In-line Memory Module) i pracują przy napięciu 3,3 V, a nie 5 V, dzięki czemu mniejszy jest pobór mocy. Jednocześnie wykorzystują one wewnętrzny zegar procesora do synchronizacji operacji zapisu/odczytu, co przyspiesza wykonywanie rozkazów i transmisję danych.

Można się spodziewać, że większość komputerów z Pentium 200 MHz będzie wyposażana w pamięci SDRAM, a w IV kw. br. stanie się ona standardem dla modeli PC wysokiej klasy.

Jak informują przedstawiciele TCH, pamięci SDRAM nie są jeszcze obecne w ofercie tej firmy, choć dysponuje ona już pierwszymi egzemplarzami płyt głównych Asus przystosowanych do instalowania tego typu układów.

Rozwój technologii może czasem sprawić kłopoty, jeśli użytkownik nie jest pewien swoich wymagań. Jakie układy pamięci wybrać z coraz szerszej oferty - DRAM, FPM, EDO, ECC, a może SDRAM?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200