Rodzina Pentium II

Procesory Pentium II zbudowano na bazie rozwiązania Pentium Pro. Wzbogacono je o dodatkowe 2 mln tranzystorów, dzięki czemu w strukturze Pentium II znajduje się 7,5 mln tranzystorów.

Procesory Pentium II zbudowano na bazie rozwiązania Pentium Pro. Wzbogacono je o dodatkowe 2 mln tranzystorów, dzięki czemu w strukturze Pentium II znajduje się 7,5 mln tranzystorów.

Procesor Pentium Pro (używany do zastosowań profesjonalnych, głównie w skalowalnych serwerach i silnych stacjach roboczych) składa się z połączonych między sobą struktur funkcjonalnych - układu scalonego CPU, 64-bitowej magistrali, pracującej z pełną wewnętrzną szybkością procesora CPU, i szybkiej pamięci cache L2 - umieszczonych we wspólnej obudowie. W odróżnieniu od procesorów Pentium, które pasują do oprawki Socket 5 (P54C) lub Socket 7 (P54C, P55C MMX), obudowę z Pentium Pro można włożyć do oprawki Socket 8.

Pentium II

Z myślą o szerokich rzeszach użytkowników komputerów osobistych konstruktorzy Pentium II (dawna nazwa robocza - Klamath) umieścili CPU i oddzielny układ scalony z cache L2 na płytce drukowanej o 242 polach kontaktowych wsuwanej do gniazda Slot 1 na płycie głównej. Wyeliminowanie pamięci cache ze wspólnej obudowy znacznie obniżyło cenę układu. Procesor Pentium II (który - podobnie jak Pentium MMX - obsługuje 57 rozkazów MMX) jest o ok. 40% szybszy od Pentium MMX.

Procesor Pentium II nie wygląda tak jak stosowane do tej pory procesory. Układ scalony procesora i cache 512 kB L2 zostały umieszczone na płytce drukowanej ze złączami krawędziowymi SEC (Single Edge Contact), którą wsuwa się w podłużne gniazdo Slot 1 umieszczone na płycie systemowej - podobnie jak z kartami rozszerzeń. Oznacza to, że wymiana procesora na inny, np. szybszy, jest tak prosta, jak wymiana karty graficznej lub audio. Jest tylko jeden problem - dotychczas stosowane płyty systemowe dla Pentium lub Pentium Pro nie są wyposażone w gniazdo Slot 1. Aby korzystać z procesorów Pentium II, musimy dysponować płytą systemową specjalnie opracowaną dla tego procesora.

Procesory Pentium II zbudowano na bazie rozwiązania Pentium Pro - dołączono do nich dodatkowe 2 mln tranzystorów, dzięki czemu w strukturze Pentium II znajduje się 7,5 mln tranzystorów (technologia 0,35 mm). Oferowane są już wersje Pentium II, które pracują z częstotliwością od 233 do 400 MHz. Dla notebooków sprzedawane są zminiaturyzowane (technologia 0,25 mm) wersje Mobile Pentium II 233 i 266 MHz. Procesory Pentium II wyposażono w 32 cache L1, mogą współpracować w 512 kB cache L2, obsługują architekturę DIB (Dual Independent Architecture) i korzystają z technologii MMX. Istotną zaletą Pentium II w stosunku do właściwości Pentium Pro jest m.in. możliwość szybszej pracy starszych, 16-bitowych aplikacji.

Ważną cechą Pentium II jest możliwość korzystania z architektury DIB (Dual Independent Bus). Pozwala ona na kontaktowanie się procesora z podsystemem pamięci np. z prędkością 66 MHz, a procesora z pamięcią cache L2 z prędkością równą połowie częstotliwości wewnętrznej procesora (dla 266 MHz będzie to 133 MHz).

Wyposażenie komputerów w procesory Pentium II pozwala na pełniejsze korzystanie z zalet technologii DVD, a przede wszystkim na stosowanie grafiki typu AGP. W komputerze z takim procesorem do obsługi operacji I/O wykorzystywana jest najczęściej magistrala PCI, lecz operacjami graficznymi zajmuje się oddzielna szyna graficzna AGP (Accelerated Graphics Port). Zasada działania AGP jest prosta - karta graficzna używa pamięci operacyjnej (np. do przechowywania tekstur do wypełniania powierzchni), a niezależna szyna graficzna zapewnia bezpośrednie przesyłanie danych między RAM a akceleratorem grafiki, umieszczonym na karcie AGP. Karty AGP wymagają oddzielnego, specjalnie dostosowanego do nich gniazda, umieszczonego na płycie systemowej.

Celeron

Aby jeszcze bardziej spopularyzować architekturę P6, Intel zdecydował się - począwszy od czerwca br. - na sprzedaż uproszczonej - bez cache L2 - wersji Pentium II, wykonanej przy użyciu technologii 0,25 mm pod nazwą Celeron. Również i ten procesor jest przystosowany do gniazda Slot 1 i pozwala na wykorzystanie wydajności architektury P6 w operacjach multimedialnych i zmiennoprzecinkowych. Przeznaczony jest dla komputerów PC oferowanych na rynek sprzętu domowego. Pentium II w wersji Celeron jest wydajniejszy od taktowanego tym samym zegarem procesora Pentium, a przy tym może korzystać z zalet architektury P6.

Xeon

Niedawno na rynku ukazała się kolejna wersja Pentium II, taktowana zegarem 350 i 400 MHz, z cache 512 kB - nazwana Xeon. Procesor ten jest przeznaczony dla serwerów i stacji roboczych średniej i wyższej klasy. Został skonstruowany z myślą o współpracy z większymi i szybszymi cache L2. Może być wykorzystany w urządzeniach wieloprocesorowych (co pozwala użytkownikom na skalowanie systemu). Tym razem Xeon korzysta ze Slot 2 - rozszerzonej wersji gniazda Slot 1.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200