Roaming w GPRS

Jedną z najważniejszych spraw w sieciach komórkowych jest możliwość korzystania z usług poza zasięgiem sieci macierzystej. Z sieciami komórkowymi jest pod tym względem znacznie więcej problemów niż ze stacjonarnymi, gdzie zapewnienie globalnej komunikacji sprowadza się jedynie do budowy wyróżnionych styków pomiędzy operatorami.

Jedną z najważniejszych spraw w sieciach komórkowych jest możliwość korzystania z usług poza zasięgiem sieci macierzystej. Z sieciami komórkowymi jest pod tym względem znacznie więcej problemów niż ze stacjonarnymi, gdzie zapewnienie globalnej komunikacji sprowadza się jedynie do budowy wyróżnionych styków pomiędzy operatorami.

W tym wypadku styki pomiędzy operatorami to nie wszystko, powstaje przecież problem obsługi abonenta znajdującego się w zasięgu innego operatora. W systemie GSM problem ten rozwiązano przy wykorzystaniu części MAP systemu sygnalizacji SS7. Operatorzy zawarli między sobą umowy roamingowe określające zasady korzystania z "wizytowanych" sieci. Roaming w GSM stał się bardzo popularny, przyczyniając się do ekspansji GSM w skali ogólnoświatowej.

Roaming w GPRS

Rys. 1. Architektura globalnej sieci roaminowej GPRS

W dobie intensywnego rozwoju Internetu zaistniała konieczność wdrożenia platformy transportowej wykorzystującej istniejące zasoby sieci GSM do wprowadzenia IP do terminali komórkowych. Powstał system GPRS (General Packet Radio System) i to właśnie był pierwszy krok w stronę systemów 3G i mobilnego Internetu.

Oczywiście i dla GPRS sprawa roamingu pozostaje aktualna. Problemem okazuje się nie tylko transmisja, ale także personalizacja środowiska aplikacyjnego użytkownika (protokoły IPsec, QoS itp.). Ponadto próba tworzenia roamingu przez zawieranie bezpośrednich porozumień pomiędzy operatorami z dedykowanymi połączeniami z oczywistych względów ogranicza pole manewru i nie można mówić tu o pełnym roamingu. Alternatywą jest dołączanie operatorów do tzw. sieci GRX (GPRS Roaming Exchange), tj. platformy wymiany informacji roamingowych. Koncepcja tego rozwiązania znacznie upraszcza roaming pod względem realizacji technicznej oraz gwarantuje "czystość funkcjonalną". Przez dołączenie się do GRX oraz zawarcie odpowiednich umów operator GPRS uruchamia globalny roaming.

Czym jest GRX?

W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że sieć GRX pełni rolę huba agregującego ruch pochodzący od dołączonych do niego operatorów. Jej podstawowym zadaniem jest transport ruchu IP pomiędzy operatorami lub do innych sieci GRX z zachowaniem ustalonych parametrów QoS oraz odpowiednich mechanizmów zabezpieczających. Ponadto kluczowa jest tu obsługa DNS (Domain Name Service) - sieć GRX musi zawierać serwer DNS do wiązania nazw z adresami IP. W najprostszym przypadku mamy do czynienia z jedną siecią GRX oraz dołączonymi do niej operatorami GPRS. Taka architektura nie wymagałaby jednak standaryzacji (byłby tylko jeden dostawca GRX). W rzeczywistości firm świadczących usługi platformy wymiany informacji roamingowych (czyli dostawców GRX) może być wiele - możliwe jest więc łączenie sieci GRX ze sobą. W ten sposób tworzy się infrastrukturę globalnej sieci roamingowej GPRS - sieci GRX dołączone są do szkieletowej sieci roamingowej GPRS. Połączenie pomiędzy dwiema sieciami GRX nazywane jest GRX peering i umożliwia ono utworzenie roamingu pomiędzy dwoma operatorami GPRS, którzy korzystają z usług różnych dostawców GRX. Na rysunku 1 przedstawiono ogólną koncepcję architektury roamingu GPRS przy wykorzystaniu sieci GRX. Taki model budowy roamingu dla GPRS oraz przyszłych generacji mobilnego Internetu pozwala na rozwijanie wielu usług opartych na technologiach internetowych.

Z ekonomicznego punktu widzenia roaming w systemie GPRS jest niezwykle istotny. Wynika to z natury odbiorcy, którym w przypadku GPRS jest klient biznesowy. System GPRS nie jest atrakcyjny pod względem dostępnego pasma, ale jego atutem jest możliwość praktycznie nieograniczonej mobilności. Mobilność z kolei opiera się na odpowiednich mechanizmach roamingowych. W konsekwencji można oczekiwać wzrostu zainteresowania GPRS w segmencie klientów biznesowych pod warunkiem zapewnienia odpowiedniego roamingu.

Zdaniem badającej rynek brytyjskiej firmy Analisys do końca br. można w Europie spodziewać się ok. 6 mln użytkowników GPRS (dane z raportu: GPRS Roaming: Technical Option and Strategy). Analisys zastrzega jednak, że osiągnięcie takiej liczby jest możliwe jedynie przy rozwiązaniu problemu roamingu w sieci GRPS. Problem jest kluczowy nie tylko ze względu na GPRS, ale przede wszystkim ze względu na wypracowanie pewnych mechanizmów dla sieci mobilnych kolejnych generacji, a w szczególności dla sieci UMTS, która z punktu widzenia dostępnych usług oraz pasma obiecuje znacznie więcej możliwości niż obecny GPRS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200