Remonty pod napięciem

Wdrożenie systemu zarządzania majątkiem sieciowym pozwoli PSE rocznie oszczędzić wiele milionów złotych.

Wdrożenie systemu zarządzania majątkiem sieciowym pozwoli PSE rocznie oszczędzić wiele milionów złotych.

Spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA (PSE SA) zarządza majątkiem o wartości ok. 5 mld zł. Jest właścicielem wszystkich linii wysokiego napięcia (powyżej 220 KV), a także wielu budynków i urządzeń, w tym struktury łącznościowej i dyspozycji mocy. Obecnie majątek ten jest zarządzany przez 5 spółek regionalnych.

Użytkownicy i system

"Prowadzone remonty, przeglądy i wymiana urządzeń są oparte na subiektywnych instrukcjach i informacjach pracowników spółek. Sterowanie tymi procesami musi zostać zautomatyzowane i zobiektywizowane" - tłumaczy Janusz Miękus, wiceprezes PSE International, spółki nadzorującej wdrożenie Systemu Zarządzania Majątkiem Sieciowym - Empac. "Wdrożenie systemu zarządzania majątkiem przyniesie ogromne oszczędności, rzędu kilkudziesięciu milionów złotych, a także wzrost bezpieczeństwa energetycznego systemu" - dodaje. Realizację projektu rozłożono na trzy lata, a jego zakończenie nastąpi w 2003 r.

System Zarządzania Zasobami Sieciowymi zostanie stworzony na bazie aplikacji Empac, amerykańskiej firmy Indus. Według przedstawicieli PSE International, system Empac jest jednym z najlepszych programów do zarządzania majątkiem. Indus dostarcza oprogramowanie m.in. dla British Energy.

Głównym wykonawcą projektu jest PSE Info, spółka zależna PSE SA. Usługi doradcze świadczy TCH Consulting SA. Obie firmy pracują teraz nad pierwszym etapem projektu. Opracowywane są mapy zachodzących procesów i modele funkcjonalne, które umożliwią określenie sposobu obiegu informacji technicznych i ekonomicznych w firmie, a także określą zasady podejmowania decyzji w zakresie modernizacji majątku i wykonywania zleceń. "Obecnie odbywa się analiza wymagań funkcjonalnych niezbędnych użytkownikom. W następnym etapie będziemy porównywać, w jakim stopniu aplikacja firmy Indus zaspokoi te potrzeby" - mówi Roman Pruchniewski, prezes PSE Info.

Technika na koniec

Choć system zarządzania majątkiem sieciowym nie jest systemem stricte informatycznym, a raczej informatyczno-inżynierskim, jego wdrożenie niesie konieczność rozbudowy infrastruktury informatycznej. System będzie pracował w architekturze klient/serwer. W pięciu centrach regionalnych znajdą się stacje klienckie, które będą komunikować się z serwerem centralnym, znajdującym się w Warszawie.

Nie podjęto jeszcze decyzji, w jakim stopniu system zarządzania majątkiem ma wykorzystywać istniejącą infrastrukturę. "Z pewnością trzeba będzie zbudować wiele dedykowanych elementów tego systemu. Wykorzystywane będą ogromne bazy danych i łącza o dużej przepustowości. Szczegóły techniczne zostaną opracowane w następnych etapach projektu" - twierdzi Roman Pruchniewski.

Całość czy część

W PSE rozpoczęto również przygotowania do wdrożenia systemu klasy MRP II/ERP. Wkrótce zostanie przeprowadzona analiza, mająca na celu opracowanie strategii w zakresie wdrożenia systemu scentralizowanego. Z nowego systemu informatycznego korzystałoby od kilkuset do nawet tysiąca użytkowników.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200