Regionalne centrum usług

Z Raymondem Tomeckim, dyrektorem generalnym QAD CEE rozmawiamy o planach rozwoju, wynikach i roli polskiego oddziału QAD w Europie Środkowo-Wschodniej.

Regionalne centrum usług
Działalność QAD jest nastawiona na obsługę sektora produkcyjnego, który dość dotkliwie odczuwa spowolnienie gospodarcze. Czy spodziewają się Państwo wzrostu przychodów w 2009 r.?

W przypadku działalności QAD w regionie CEE spodziewamy się, że możliwy do zrealizowania będzie wzrost rzędu kilkunastu procent. Mamy duże ambicje wzrostu sprzedaży, choć sygnały z rynku studzą nasze zamiary. Z drugiej strony jednak obserwujemy wzrost zainteresowania oprogramowaniem biznesowym ze strony firm, które jeszcze nie dysponują systemem ERP lub użytkują starsze rozwiązania.

Jakie rynki będą priorytetowe dla QAD?

Zamierzamy koncentrować działania na sektorze spożywczym i dóbr konsumpcyjnych, maszynowym i motoryzacyjnym.

Jaką receptę na kryzys proponują Państwo firmom produkcyjnym w okresie dekoniunktury?

Nasza koncepcja to dostosowywanie łańcucha produkcyjnego do potrzeb klientów i rynku. Zwracamy szczególną uwagę na szybki zwrot z inwestycji w rozwiązanie i wzrost elastyczności działania firmy. Systemy IT mają wspierać dostosowanie biznesu - produktów i procesów - do sygnałów płynących z rynku. I nie chodzi tu jedynie o pojedynczy zakład, ale o eliminację zbędnych działań i maksymalnie szybkie reagowanie na potrzeby rynku w całym łańcuchu dostaw, począwszy od poddostawców, wytwórcy, sieci dystrybutorów, na sieci detalistów kończąc. Potrzebny jest cały pakiet aplikacji IT, pozwalający analizować trendy rynkowe, tworzyć optymalny plan produkcji, rozwijać sam produkt z uwzględnieniem sygnałów od klientów, ale także synchronizujący współdziałanie partnerów biznesowych i pozwalający na prawdziwie elastyczne i zwinne reagowanie na popyt.

W 2008 r. polski oddział QAD osiągnął 14,5% wzrost przychodów i znaczny wzrost wpływów z usług. Jak ten wynik wygląda na tle innych krajów regionu CEE?

Wyniki są pochodną zarówno decyzji o utworzeniu centrum kompetencyjnego, jak i wzrostu sektora produkcyjnego. Wynik w Polsce był najlepszy dla QAD w regionie, jednak model działania w Polsce i w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej jest nieco inny. W pozostałych krajach ustanowione jest partnerstwo z rozpoznawalnymi przedstawicielami lokalnych rynków IT. Wyniki finansowe są więc uzależnione zarówno od siły partnerów, jak i od etapów rozwoju rynku IT oraz sektora produkcyjnego, dla którego rozwijamy pakiet QAD Enterprise Applications.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200