Rafineria Jasło: matka i córki

Samodzielna firma informatyczna świadczy usługi na rzecz wszystkich spółek rafinerii.

Samodzielna firma informatyczna świadczy usługi na rzecz wszystkich spółek rafinerii.

Wniosek o powołaniu informatycznej spółki-córki rafinerii Jasło wyszedł od pracowników działu informatyki rafinerii, nie zarządu. "W rafinerii rozpoczął się proces restrukturyzacji, wydzielania kolejnych spółek. Nie wiedzieliśmy, jaka będzie przyszłość działu informatyki. Rozrzucenie zespołu po różnych spółkach postrzegaliśmy jako zagrożenie, bo wiedzieliśmy, że nikt z nas nie poradzi sobie samodzielnie z obsługą systemu informatycznego danej spółki. A jednocześnie naprawdę chcieliśmy tu pracować. Jasło nie jest dużą miejscowością, a nikt z nas nie chciał w poszukiwaniu pracy przenosić się gdzie indziej. Zaproponowaliśmy strategię zarządowi i została ona przyjęta" - mówi Ludmiła Styranka, prezes Petrosoft.pl, spółki informatycznej wydzielonej z rafinerii w sierpniu 1998 r.

Zdobycie pierwszego kontraktu było dla Petrosoft.pl przepustką do kontaktów we wszystkich pozostałych spółkach, które stopniowo wydzielały się z rafinerii. "Oczywiście, koncepcja outsourcingu budziła wiele obaw. Wiedzieliśmy, że wdrożenie w tej pierwszej spółce musi być fantastyczne, a korzyści wynikające ze współpracy z nami oczywiste. Kolejne spółki na współpracę z nami decydowały się już niemal automatycznie" - twierdzi Ludmiła Styranka. O wyborze Petrosoft.pl przez kolejne spółki-córki rafinerii zdecydowały z pewnością również inne czynniki, poza determinacją zespołu Ludmiły Styranki. Byli informatycy Jasła byli znani przez resztę pracowników, zdążyli pozyskać renomę i zaufanie wśród użytkowników systemów informatycznych, znali również system Dynamics, funkcjonujący w rafinerii i wdrażany w większości jej spółek zależnych. Wreszcie, nie można zapomnieć o czynniku może najbardziej prozaicznym - Jasło nie jest dużą miejscowością. Niewiele firm konkurujących na polskim rynku o kontakty outsourcingowe mogłoby zapewnić firmom rafinerii odpowiednią obsługę serwisową i dostępność konsultantów technicznych na miejscu awarii w akceptowalnym czasie.

"Powstawanie nowych spółek było dla nas ogromną szansą na rozwój. Z pewnością firmie takiej jak nasza trudniej jest wejść do przedsiębiorstwa, które zatrudnia już własnych informatyków. Z drugiej strony, nowo powstającemu przedsiębiorstwu trudno jest ponieść jednorazowe koszty inwestycji w infrastrukturę informatyczną, a łatwiej jest zaakceptować miesięczne, przewidywalne wydatki" - wyjaśnia Ludmiła Styranka.

Petrosoft.pl utrzymuje się z abonamentu płaconego przez obsługiwane firmy, co pozwala jej z większym prawdopodobieństwem szacować przychody w każdym roku i tym samym wydatki. Do tej pory każda inwestycja wymagała oddzielnego zatwierdzenia zarządu, a dział informatyki w ogóle nie był oddzielnie budżetowany. Decyzje o zakupie nowego sprzętu podejmowane są bardziej elastycznie. Dotychczasowy dział informatyki stał się niezależny od ogólnej strategii spółek grupy rafinerii.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200