RAD inny niż wszystkie

Clarion 5, narzędzie do tworzenia baz danych, generuje aplikacje działające w środowisku 16- i w 32-bitowym Windows. Aby zmienić platformę, wystarczy przełączyć jedną opcję.

Clarion 5, narzędzie do tworzenia baz danych, generuje aplikacje działające w środowisku 16- i w 32-bitowym Windows. Aby zmienić platformę, wystarczy przełączyć jedną opcję.

W "klasycznym" pakiecie RAD programiście ułatwia się m.in. tworzenie interfejsu czy tworzenie na podstawie szablonów fragmentów programu. Natomiast Clarion 5 (CL5) pozwala również na modyfikowanie stworzonej aplikacji przy użyciu kreatorów, wzorców i licznych okien dialogowych. Firma TopSpeed promuje więc Clarion 5 nie tylko jako narzędzie RAD, ale także RAM (Rapid Application Maintance) i RAE (Rapid Application Enhancement).

Pytania i odpowiedzi

Do najnowszej wersji wprowadzono narzędzie Wizatron, które pozwala na szczegółowe określenie sposobu tworzenia aplikacji. Jedną z opcji jest nawet wskazanie rozdzielczości, do której ma być dostosowany interfejs aplikacji.

Oprócz elementów związanych z wyglądem, można dokładnie określić sposób tworzenia szkieletu procedur, dla jakich tabel będą tworzone okna do przeglądania itp. Wizatron pozwala na określenie poziomu szczegółowości pytań. Na najwyższym, kolejnych kroków jest ok. 60. Na najniższym, w kilku krokach powstaje aplikacja dostosowana do danej struktury tabel.

Korzystając z interfejsu CL5, można także podawać innego rodzaju informacje: jaką rolę pełni konkretna formatka, czy służy do wprowadzania danych, czy do wyboru rekordu o określonych cechach. Jest to możliwe dzięki temu, że program pisany w Clarionie korzysta ze specjalnej biblioteki ABC (Application Builder Class). Jest to zarówno zbiór klas tworzących szkielet programu, jak i interaktywne narzędzia pozwalające precyzować wygląd aplikacji. Programista, po nauczeniu się obsługi interfejsu Clariona, będzie więc dysponował przetestowanym zbiorem klas, funkcji i procedur, które można składać w taki sposób, by powstały program odpowiadał jego wymaganiom.

W CL5 można też pisać program metodą tradycyjną. Istnieje edytor oraz możliwość wiązania przycisków z konkretną procedurą itp. Można nawet dołączać procedury z C++ czy Modula-2.

Z bazą danych

CL5 wyposażono w ciekawy mechanizm projektowania struktury danych. Oprócz definiowania tabel, pól czy relacji, można także dziedziczyć ustawienia pola. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ w słowniku można ustawić także procedury sprawdzające poprawność danych, sposób ich wyświetlania, wyglądu w raporcie itp. Po dokładnym zdefiniowaniu słownika, generator aplikacji od razu utworzy gotowy program! Clarion w wersji Enterprise zawiera narzędzie (Data Modeler) pozwalające na modelowanie słownika danych przy użyciu graficznych narzędzi.

CL5 ma własne sterowniki dostępu do danych. Zawiera narzędzia pozwalające na dostęp do plików DBase, ASCII i serwerów SQL (MSSQL, SQL Anywhere, Scalable SQL; do innych sterowniki można dokupić).

CL5 stosuje też własne mechanizmy buforowania czy oznaczania rekordów (bookmark). Program, napisany w CL5, może korzystać prawie bez zmian z różnych sterowników. Gdy już nie wystarcza motor TopSpeed (rozprowadzany wraz z CL5), można przenieść dane na SQL Server i prawdopodobnie nie trzeba wprowadzać zmian w programie. Do CL5 Enterprise dodawane jest specjalne narzędzie do synchronizacji słowników między różnymi bazami danych. W wersji Enterprise jest także wbudowane narzędzie do kontroli wersji. Ponieważ kod blokowany jest na poziomie poszczególnych procedur czy metod, nie ma modułu do rozwiązywania konfliktów. Możliwa jest natomiast praca kilku programistów nad jednym plikiem, pod warunkiem że nie pracują nad tą sama procedurą.

Język

Język zastosowany w CL5 jest dosyć trudny, zwłaszcza dla osoby znającej C, Pascal czy Visual Basic. Przypomina trochę stosowany w CA Visual Objects - jest w pełni obiektowy, ale jednocześnie można napisać podstawową procedurę obsługi okna, korzystającą nawet z Windows API. Podczas edycji kodu (raczej składania kodu z różnych elementów) można korzystać ze specjalnego narzędzia, które pozwala budować dowolnie złożone wyrażenia, odwołujące się do różnych elementów aplikacji. Unikatową cechą Clariona jest to, że w każdym elemencie generowanym przez CL5 można zdefiniować tzw. osadzone elementy kodu. Każdy fragment może mieć przypisany priorytet, który określa kolejność jego wywoływania.

Do wersji Enterprise dodane są interesujące biblioteki - finansowa i statystyczna oraz zbiór wzorców, pokazujących, w jaki sposób przy użyciu poszczególnych funkcji można obliczać złożone wartości.

Niezwykle ważną cechą Clariona jest to, że pozwala na pracę zarówno na bardzo wysokim poziomie abstrakcji, gdzie projektant tylko ustawia opcje pozwalając, by "czarną robotę" wykonywali kreatorzy, jak i wówczas, gdy wszystko zależy od kodu napisanego ręcznie przez programistę. Co najważniejsze, można "mieszać" te style pracy z programem. Do pakietu Clarion dołączono kilka opracowań książkowych, zawierających wyczerpujący opis zasad pracy z narzędziem, języka i bibliotek. Dystrybutor, firma Speed, pracuje nad spolszczeniem dokumentacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200