R/3 dla środowiska klient/serwer na sprzęcie HP

R/3, jeden z popularniejszych w Europie systemów zarządzania biznesem dla środowiska klient/serwer niemieckiej firmy SAP AG, nie cieszył się zbyt dużą popularnością w Stanach Zjednoczonych do czasu, gdy zaczął być oferowany na sprzęcie Hewlett-Packarda.

R/3, jeden z popularniejszych w Europie systemów zarządzania biznesem dla środowiska klient/serwer niemieckiej firmy SAP AG, nie cieszył się zbyt dużą popularnością w Stanach Zjednoczonych do czasu, gdy zaczął być oferowany na sprzęcie Hewlett-Packarda.

Aktualnie w Stanach Zjednoczonych wdrożono ponad 200 systemów R/3 pod HP-UX co stanowi 75% rynku amerykańskiego i 55% rynku światowego. Zanim udostępniono tę wersję SAP sprzedał w USA zaledwie 6 kopii R/3. System kosztuje 40-90 tys. USD w zależności od liczby użytkowników i platformy sprzętowej.

Wszystko zaczęło się od niepowodzenia jakiego doznał SAP AG próbując sprzedać w USA najpopularniejszy w Europie zintegrowany system finansowo-księgowy R/2 dla mainframe'ów (100 kopii w USA wobec 2 tys. w Europie). Szukając możliwości opanowania tego rynku w poł. ub.r. udostępniono jego kolejną wersję - R/3 - przeznaczoną dla środowiska klient/serwer i dostępną na mniejszym i mniej kosztownym sprzęcie.

SAP AG

Niemiecka firma SAP powstała 20 lat temu. Dostarcza oprogramowanie dla biznesu na mainframe'y i dla środowisk klient/serwer na wielu platformach sprzętowych. Z jego systemów korzysta 3 tys. firm w 56 krajach świata. SAP zatrudnia 3,4 tys. pracowników w 28 filiach, z których dwie mieszczą się w Ameryce Północnej. Obroty roczne: 450 mln USD (4 miejsce w Europie wśród firm software'owych).

R/3

R/3 jest to zintegrowany pakiet unixowy, przeznaczony do zarządzania dużymi firmami. W jego skład wchodzą programy finansowe, księgowe, planowania produkcji, dystrybucji i sprzedaży, biurowe i komunikacyjne, materiałówka, kadry, ubezpieczenia i konserwacja sprzętu.

R/3 w.1.1. ma znacznie większe możliwości niż jego poprzednia wersja. Pakiet jest zintegrowany co oznacza, że użytkownik nie musi zamykać jednej aplikacji, gdy chce przejść do innej - wystarczy kliknąć myszą na odpowiednią nazwę w menu. Po drugie, można skonfigurować go tak, by działał na jednej platformie sprzętowej bądź też rozbić składowe aplikacje, bazy danych i grafikę prezentacyjną na poszczególne komputery zgodnie z życzeniem użytkownika, tak aby zminimalizować ruch w sieci i przesłać dane bliżej tych końcowych użytkowników, którzy będą ich potrzebowali.

Hewlett Packard/SAP AG

R/3 z początku także nie cieszył się popularnością w USA mimo udostępnienia go na 6 platformach unixowych. Drastyczna zmiana nastąpiła w br. kiedy to w USA sprzedano więcej pakietów R/3 niż w Europie, a najbardziej popularna na świecie stała się wersja pod HP-UX (ponad 200 egzemplarzy).

Sukces R/3 na platformie HP-UX nie jest przypadkowy. Obie firmy podpisały umowę o współpracy 7 lat temu, kiedy to zapadła decyzja o udostępnieniu R/2, a później R/3 na sprzęcie HP. W 1992 r. utworzono Competence Center, w której inżynierowie i programiści obu firm wspólnie udoskonalają produkty. Nie trzeba dodawać, że SAP używa sprzętu HP jako podstawowej platformy do udoskonalania R/3. W jej skład wchodzi sieć serwerów baz danych z rodziny HP 9000 series 800, stacje robocze i serwery aplikacyjne z rodziny HP Apollo 9000 Series 700 oraz stacje HP 700 RX w charakterze stacji roboczych na biurko. R/3 jest oferowany na HP 9000 i na HP 3000.

Spośród większych użytkowników rozwiązań HP/SAP w USA należy wymienić Affilieted Computer Systems (ACS), Autodesk (twórcę AutoCada), BMW (filia amerykańska), Chevron Corp. (największy w USA producent gazu), Ciba-Geigy, ComputerVision, DuPont, Nestle i OKI Telecom.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200